"מתנהלים כאופוזיציה": בלוך נטלה סמכויות; החברים התאחדו

יוסי לוז
כ"ד תמוז ה'תשפ"א 04/07/21
דרמה במסדרונות העירייה: אחרי אין סוף חילוקי דעות בין מרכיבי הקואליציה השונים, הבוקר הודיעה ראש העיר עליזה בלוך כי היא נוטלת את סמכויות סגניה וחברי מועצה נוספים • גוש 'האופוזיציה' המתווה התאחד ומכנס מסיבת עיתונים, לצד אירוע מקביל שתערוך בלוך הערב
ארכיון | צילום: דוברות העירייה
ארכיון | צילום: דוברות העירייה

לאחר אין סוף חילוקי דעות וחוסר הסכמות על נושאים שונים, הבוקר ניטלו סמכויותיהם של חברי הקואליציה מסיעות הליכוד, דגל התורה ואגודת ישראל – ובעקבות כך אלו התאחדו וחתמו על הסכם שבידה ואחד מהם יפגע מהמהלך כולם יחד התפטרו, צעד שעשוי להביא לפירוקה של הקואליציה העירונית.

צעד זה נעשה לאחר שבמליאת מועצת העיר האחרונה, שנערכה ביום רביעי האחרון, כמו גם בישיבות המליאה שנערכו קודם לכן, התגלו חילוקי דעות קשיים בין מרכיבי הקואליציה, כאשר אלו תורגמו לחוסר תמיכה בהעברת תב"רים ועוד.

רק לפני כחודש, נזכיר, אישרה מליאת מועצת העיר את התקציב העירוני לשנת 2021, לאחר חילוקי דעות רבים וחוסר ההסכמות בין מרכיבי הקואליציה השונים, בגינם ההצבעה נדחתה שוב ושוב, כאשר לדבר היו השלכות על המשך דרכה של הקואליציה במתכונתה הנוכחית.

ראש העיר עליזה בלוך התייחסה הבוקר לצעד שנעשה ומסרה, כי "מתוך אחריות לעתיד העיר ותושביה אני לא יכולה לאפשר המשך פגיעה בעיר על ידי מי שיש להם סמכות ואין להם אחריות. מציאות בה סגני ראש העיר וחברי מועצה פוגעים באלפי תלמידי העיר ומונעים מהם כיתות לימוד, הן בעיר הוותיקה, ברמה ד' ובנווה שמיר, היא חסרת אחריות".

"מציאות בה חברי מועצה לא מאפשרים עבודה תקינה לאגפי העירייה לא מקובלת עליי", הוסיפה בלוך וביקרה את שותפיה. "תפיסת הטוב המשותף תמשיך להוביל אותי אבל עם שותפי אמת ולא לצד חברי קואליציה המתנהלים כאופוזיציה".

בדברים שכתבה ראש העיר לחברי המועצה מהם ניטלו הסמכויות היא כתבה, כי "העיר בית שמש היא עיר של קהילות המבקשות לקיים את הזכות לחיים בכבוד קהילה לצד רעותה. מיום כניסתי לתפקיד ראש עריית בית שמש ביקשתי להניח במרכז השיח של נבחרי העיר את סוגיית הטוב המשותף והאחריות המשותפת לעתידה של העיר".

"מתוך ראייה משותפת ותפיסת העתיד של העיר בית שמש הפקדתי בידיך סמכויות שונות. תכלית הפקדת הסמכויות הייתה לשם חיזוק ופיתוח העיר בית שמש בתחומים שונים", הוסיפה וכתבה לחברי המועצה השונים, כי "באחרונה, במספר נסיבות, בחרת לנהוג באופן הפוגע פגיעה אנושה ביעדים אלו , פגיעה שיש בה כדי לפגוע בהתפתחות העיר בית שמש".

בעקבות כך הוסיפה בלוך, כי "לאור כל האמור לעיל נפגע אמוני ומתוך אחריות לעתידה של העיר בית שמש, ובהתאם לסעיף 17 לחוק הרשויות המקומיות – אני מבקשת להודיע כי החלטתי, כי בעוד 48 שעות משליחת מכתב זה, יבוטלו כלל הסמכויות שהאצלתי לך".

"החלטה זו קיבלתי בלב כבד ומתוך אחריות לעתידה של העיר בית שמש. אני ממשיכה לראות בדרך השותפות ורעיון הטוב המשותף כתפיסת עולמי בניהול העיר. דלתי פתוחה ואזני קשובה למבקשים ליטול בה חלק מתוך כוונת אמת", חתמה בלוך את מכתביה.

בין חברי המועצה שניטלו סמכויותיהם נמצאים סגני רה"ע משה שטרית ושמעון גולדברג, יו"ר דגל התורה והמשנה לרה"ע ישראל סילברסטין, ממונה החברה הכלכלית אברהם נחמן פרנקל, ממונה שפ"ע שלמה ברילנט, יו"ר סיעת הליכוד שלום אדרי וחברי לסיעה צבי ווליצקי.

לעת עתה, כאמור, נטלו סמכויותיהם של החברים השונים, אך אלו המחזיקים בתפקידי הסגנים וכדו' לעת עתה נשארו עם התואר, מאחר ומינויהם כמו הדחתם תלוי באישור מליאת המועצה ולא בסמכותה של רה"ע. עם זאת, כאמור, רה"ע שללה מהם את כל התנאים הנלווים לכך כמו שכר, תשלום הוצאות, לשכה, עוזר וכדו'.

בעקבות הצעד שנעשה, כאמור, חברי סיעות הליכוד, אגודת ישראל ודגל התורה חתמו על מסמך משותף ומחייב, לפיו הם יפעלו מעתה ואילך כגוש אחד על מנת להבטיח כי לא יינקט שום צעד רק כנגד חברים מסוימים.

עם זאת, לעת עתה מחברי סיעת ש"ס, היסעה האחרונה שהצטרפה לקואליציית בלוך, לעת עתה לא ניטלו סמכויות ואף יו"ר המפלגה חבר הכנסת אריה דרעי צפוי לקיים פגישה עם ראש העיר עליזה בלוך במהלך היום – ומשכך אלו עדיין יושבים על הגדר ולא שותפים לדרמה שמתחוללת במסדרונות העירייה.

בעקבות הצעד הדרמטי והתהייה בנוגע לצעד שננקט, בשעות הקרובות צפוי הגוש המאוחד לערוך מסיבת עיתונים משותפת ובו יסבירו את התנהלותם בחודשים האחרונים. במקביל, ראש העיר עליזה בלוך תכנס אף היא הערב מסיבת עיתונים ותסביר את הצעד שנעשה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.