"מה חשבתם?": על בין הזמנים, מסלולים ושיטת ה'סמוך' // דעה

הרב אברהם קאפ, יו"ר 'עזרת אחים'
י"ג אב ה'תשפ"א 22/07/21
"אנשים יוצאים לטייל בטבע, כשהם אינם מאורגנים בהתאם - והגרועה מכולן זאת התופעה של מטיילים שיוצאים בלי לקחת כמות מספקת של מים לשתייה. מה חשבתם שיקרה לכם? שפתאום ייפלו לכם מים משמים?" • יו"ר 'עזרת אחים' בטור מיוחד על מסלולים ובין הזמנים • ונשמרתם

אחת הרעות החולות שנדמה כי הציבור החרדי נגוע בהן יותר מציבורים אחרים, זו התופעה של אנשים היוצאים לטייל בטבע, כשהם אינם מאורגנים בהתאם.

זה כולל יציאה למסלולי הליכה ממושכים בשעות מאוחרות, כך שרק בדרך נס המטיילים לא ייתקעו בחושך אי שם בתחתיתו של צוק מאיים במדבר יהודה, או בעיצומו של מסלול הליכה מפרך בגליל העליון.

זה כולל גם אי הצטיידות בציוד מינימאלי של עזרה ראשונה, טלפון להזעקת עזרה במקרה חירום, נעליים מתאימות להליכה ועוד.

אפשר למצוא פה ושם אנשים המטיילים תחת השמש הקופחת בלי שיחבשו אפילו כובע מצחייה פשוט להגן על עצמם, או כי "זה לא נעים", או בגלל שהם פשוט שכחו להצטייד בכובע ולא חשבו שיש בו צורך...

אבל הגרועה מכולן זאת התופעה של מטיילים שיוצאים למסלולים כאלו, בלי שייקחו איתם כמות מספקת של מים לשתייה.

אנשי החילוץ פוגשים אותם, ונדהמים בכל פעם מחדש. הם יוצאים עם כמות של ליטר וחצי מים לכל אחד מהמטיילים, במקרה הטוב, במסלול שאורכו מספר שעות הליכה, ובמזג אוויר קייצי לוהט.

מה חשבתם שיקרה לכם? שפתאום ייפלו לכם מים משמים? שיבוא אליהו הנביא ויגיש להם צפיחית מלאה מים, כפיצוי על כך שלא היה לכם מספיק שכל כדי להביא אתכם מים בכמות מספקת?

ההנחיות הרשמיות אומרות שעל כל מטייל לשאת עמו כמות של ארבעה ליטר מים לכל הפחות. ההנחיות הללו נכתבו בדם! לא מעט אנשים שילמו בחייהם בגלל מחסור במים, ואין שום סיבה שבכל בין הזמנים נפגוש את המקרים הללו שוב ושוב!

אבל זה המקום לחדד את הנקודה הזאת.

שתיית מים בזמן טיול, לא תלויה לחלוטין במזג האוויר ובטמפרטורה השוררת בחוץ. אנשים נוטים לבלבל בין מכת חום ובין התייבשות. במקרים רבים שתי התופעות הללו מתרחשות במקביל, אבל לא תמיד. מכת חום יכולה להתחולל גם בתוך דקות, כשחום הגוף מגיע ליותר מארבעים מעלות, גם אם לא חסר לו מים בכלל. זה מה שקורה לתינוקות שנשארים ברכב בקיץ ל"ע, וזה לא קשור למחסור בנוזלים.

התייבשות יכולה וגם קורית בפועל, בימות החורף, אפילו כשקר בחוץ אפשר להתייבש. כמובן שכשמזג האוויר חם ויבש, הסיכוי להתייבשות של הגוף גדול פי כמה וכמה.

הבעיה היא שלא תמיד מרגישים בהתייבשות בזמן שהיא מתרחשת. לפעמים המטייל לא שם לב לכך שהוא מתייבש, הוא לא מרגיש תחושת צמא, הוא לא מרגיש שהוא זקוק נואשות למים, וכשההכרה שלו מתחילה להתערפל, זה עלול להיות מאוחר מדי למרבה הצער.

במקרה של מכת חום, זה חמור עוד יותר. לא פעם ולא פעמיים שמענו על אנשים שמתו באופן פתאומי לאחר שסבלו ממכת חום. הם לא הרגישו שום דבר, הם היו פעילים וערניים כאילו לא אירע דבר, וברגע שלאחר מכן הם כבר היו בעולם שכולו טוב.

לכן חשוב מאוד להקפיד על שתייה מרובה, ועל לבוש הולם בהתאם למזג האוויר ולתנאי המקום בו אתם מטיילים. לעולם אל תצאו בלי כובע ובלי לקחת אתכם מים בכמות מספקת.

ומה היא הכמות המומלצת של מים כשיוצאים לטיול?

לא פחות מ-4!

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.