שולחן עורך: תרדמת חורף (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
א' חשון ה'תשפ"ב 07/10/21
האם המשבר המתמשך בעירייה בדרך לפתרון • מי הממונים על המו''מ מטעמה של ראש העיר ומפלגות הקואופזיציה • מושב החורף של הכנסת נפתח בסערה • איך עבר נאומו של בנט באו''ם • ואילו חוקים עשויים לערער את יציבות הקואליציה בחודשים הקרובים • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
בנט באו"ם. צילום: אבי אוחיון, לע״ם
בנט באו"ם. צילום: אבי אוחיון, לע״ם

המשבר העירוני בין מפלגות הקואליציה (לשעבר) לבין ראש העיר עליזה בלוך ייצר בחודשים האחרונים לא מעט כותרות והדי פיצוצים. השותפות הטבעיות שהלכו כברת דרך מאז הקמת הקואליציה נפרדו בקול רעש גדול. חילופי ההאשמות ההדדיים הלכו והחריפו ולרגעים נדמה היה כי הצדדים יגיעו למבוי סתום ולמקום ממנו אין דרך חזרה. למרבה המזל השבוע התבשרנו כי ראש העיר כנסה את כל המעורבים לישיבה חריגה במסגרתה הוחלט על כינון מו"מ הדדי במטרה ליישב את ההדורים.

מצידה, ראש העיר מעוניין בשגרה רגועה ככל הניתן. מלחמות קואליציוניות רק משתקות את פעילות העירייה ומי שמופסד מכך הם בראש ובראשונה התושבים שלא מקבלים את השירותים המגיעים להם, אך גם קברניטי העיר שאינם מסוגלים לקדם רפורמות ומהלכים חשובים. בפגישה הוחלט כאמור על הקמת צוות מו"מ שיפגש ויקבל החלטות, כשהחלק המעניין הוא זהות המעורבים. כידוע, נציג חסידות גור הרב ישעיהו ארנרייך הוא הנציג החרדי שנשאר לצידה של בלוך לאורך כל תקופת המשבר והוא זה שמשוחח עם הגורמים האופוזיציוניים במועצה שאותם מרכז הרב שלמה ברילנט. הפערים כמובן עמוקים, חילוקי הדעות ברורים וידועים אך התקווה היא כי הצדדים ישכילו לרדת מהעצים עליהם טיפסו ויגיעו למכנה משותף שיאפשר חזרה לעבודה בצורה תקינה ונורמטיבית.

---------------------

הכנסת פתחה השבוע (שני) את המושב השני של הכנסת ה-24, עם פתיחת כנס החורף, שמטבע הדברים צפוי להיות חם וסוער, ואכן כבר בישיבת הפתיחה, שאמורה להיות חגיגית, נרשמו חילופי דברים סוערים וקריאות ביניים לרוב. הנושא המרכזי שיעסיק את הכנסת עם פתיחת כנס החורף זה בראש ובראשונה העברת תקציב המדינה לשנים 2021-2022 שכבר נידון בשבועות האחרונים בוועדות הכנסת, לצד חוק ההסדרים והחוקים הנלווים, וכעת יעלו הדיונים שלב לקראת ההצבעה על תקציב הגזירות שהגישה ממשלת האטימות החברתית בקריאה שנייה ושלישית.

אך לא רק התקציב על סדר היום, עוד שורת נושאים בהם גם נושאים נפיצים ובעלי פוטנציאל לחולל סערות ומשברים בקואליציית הניגודים השברירית. כך בין היתר, שב לסדר היום סוגית חוק האזרחות ואיחוד משפחות. החוק כזכור נפל בהצבעה בכנס הקיץ ותוקפו פקע, ומשכך נדרשת העברה של חוק חדש. בגוש הימין דורשים להעביר את חוק יסוד: ההגירה, שיסדיר באופן סופי את הבעיות השונות בהגירה לישראל, אך בקואליציה עדיין מתנגדים לכך, וגם ברע"מ כבר טורחים לחדש את האיומים בנושא. בנוסף הבהירו ברע"מ כי אם ההבטחות שניתנו להם בערב הקמת הממשלה לא ימולאו עד למועד ההצבעה על תקציב המדינה, הרי שהם עשויים להתנגד ולהביא לפירוק הממשלה.

כמו כן השבוע פורסם תזכיר החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה לשמונה שנים בלבד, אך על פי הנוסח שפורסם החוק לא יחול רטרואקטיבית, ומשכך יוכל בנימין נתניהו, שכבר כיהן יותר מ-8 שנים כראש ממשלה, לשוב ולהיבחר לתפקיד, למשך שמונה שנים נוספות, זאת ככל הנראה בעקבות הביקורת המשפטית שהייתה על הכוונה להעביר חוק שימנע מנתניהו את ההתמודדות.

במקביל, התבטא השבוע סער כי הוא תומך ביוזמתו של שר הביטחון בני גנץ להקמת ועדת חקירה ממלכתית בנושא פרשת הצוללות. כזכור, בעבר נרשם עימות בין סער וגנץ סביב שאלת הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות, ובלשכת שר המשפטים תקפו את הכוונה של שר הביטחון להקים את הוועדה כבר מיד עם הקמת הממשלה, אלא שמאז בעקבות עבודת מטה בין משרדי הבטחון והמשפטים ובה סוכמו קווי המתאר על בדיקת הפרשה מבלי לפגוע בהליך הפלילי שכבר מתנהל נגד כמה מהמעורבים.

בראיון לרשת ב' אמר סער שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה שותף לעבודת המטה בנושא. "המועד שבו שר הביטחון יבחר להביא את הנושא לממשלה נמצא בידו. אנחנו נתנו 'אור ירוק' לנושא הזה", אמר. יחד עם זאת, בסביבתו של בנט עדיין לא אישרו את קידום הקמת ועדת החקירה. בעבר הצהיר בנט כי אין כל דבר פלילי בנושא הצוללות וכלי השיט וכי הוא בעצמו תמך בעסקת הרכש המדוברת. יש לציין כי רק לאחרונה דחה בג"ץ עתירה שביקשה לחייב את הממשלה להקים ועדת חקירה בנושא.

-------------

הנאום של בנט באו"ם לא זכה לכותרות הרגילות אליהן היה זוכה נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם, זה לא רק ההגשה על שלל האבזרים והטושים בהם היה נתניהו תדיר משתמש כמו גם התוכן עצמו. בעוד נתניהו תמיד היה עסוק בסוגיות מדיניות ובראשן איראן, בנט עסק בנאומו בעיקר בפוליטיקה הישראלית ובסגירת חשבונות עם מומחי משרד הבריאות שביקשו להחיל מדיניות קשוחה יותר ביחס לקורונה. אבל נקודה אחת בלטה במיוחד במהלך הנאום – הנושא הפלסטיני שלא הוזכר כלל לאורך 24 דקות הנאום של הראש הממשלה הישראלי.

אי הזכרת הפלסטינים בלטה על רקע נאומו בעצרת האו"ם של ראש הרשות הפלסטינית, בה הציב אולטימטום לישראל. "לרשויות בישראל יש שנה אחת לסגת מהשטחים הכבושים בשנת 1967, ואם זה לא יתבצע - נלך לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי לקבל החלטה בנוגע ללגיטימיות של הכיבוש על אדמת פלשתין", אמר אבו מאזן.

אבל לא רק ראש הממשלה הישראלי התחמק מהנושא הפלסטיני, לפי דיווח של העיתונאי ברק רביד מפי גורמים פלסטינים ואמריקאים הבית הלבן דחה את בקשתו של אבו מאזן להיפגש עם הנשיא ביידן בשולי עצרת הכללית של האו"ם. לטענת הפלסטינים נמסר להם מהבית הלבן כי ביידן לא מתכוון לקיים פגישות צד במהלך העצרת באו"ם אלא יסתפק בביקור קצר באירוע לצורך הנאום. בשל כך אבו מאזן החליט לשלוח נאום מוקלט לעצרת ולא לטוס. אלא שביידן דווקא קיים לבסוף שלוש פגישות בשולי העצרת. הוא גם התייחס לנושא הפלסטיני בנאומו, הזכיר את פתרון שתי המדינות, אך טען כי "ייקח זמן רב" להגיע לכך.

המשמעות היא פשוטה: בנט מקבל אשראי נרחב לנסות לייצב את הממשלה הבנויה מניגודים משמעותיים מהשמאל והימין. לאחר ייצוב הממשלה והבטחת עמידותה הלחץ מן הסתם יתחדש, עד אז בנט נהנה מכך שאף אחד לא רוצה לראות את נתניהו חזרה בתפקיד, גם לא האמריקאים.

בנט מבין כי אי הלחץ הבינ"ל בנושא הפלסטיני לא נובע מכך שהוא התעלם מהם או כי הוא הצליח לשכנע את העולם שסוגיית הגבולות הישראלית לא באמת אמורה לעניין אנשים שלא מתגוררים במזרח התיכון. אבל כפוליטיקאי הוא לא יפספס הזדמנות לעשות יחסי ציבור בתוך מחנה המצביעים ההולך ומידלדל שלו. כך תודרכו העיתונאים הדתיים הימנים שאי הזכרת הנושא הפלסטיני או אי הבטחה למחויבות לפתרון שתי המדינות, כפי שהבטיח בזמנו נתניהו בנאום בר אילן, מוכיחה כמה בנט נאמן לימין.

מה באשר לפגישת שר הביטחון בני גנץ עם אבו מאזן, אירוע שלא קרה תחת נתניהו? את זה הסביר בנט במורכבות הממשלה. בכל זאת, רוב חברי הממשלה מגיעים ממפלגות השמאל, חייבים לתת להם תחושה שהם עושים משהו. אבל כל עוד הדבר מסתכם רק בכמה תמונות, אין מה לדאוג.

אלא שהפגישה של גנץ הייתה רק הטיפה הראשונה של הזרם. ערב פתיחת מושב החורף של הכנסת הגיעו לביקור במוקטעה ברמאללה נציגי מרץ. שר הבריאות ניניצן הורביץ, השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' ויו"ר הסיעה ח"כ מיכל רוזין. הפגישה לא הייתה לרוחו של בנט, אבל מה הוא כבר יכול לעשות? ימינה היא מפלגת מיעוט בממשלה. גם מה שחשף אבו מאזן בפגישה לא היה לרוחו של ראש הממשלה הישראלי. לטענתו במהלך המו"מ הקואליציוני להקמת הממשלה הוא העביר מסרים ליו"ר רע"ם מנסור עבאס על מנת שיצטרף לקואליציה.  

אבו מאזן ביקש מנציגי מרץ כי הוא מעוניין להיפגש עם בנט וכן עם שותפתו לראשות סיעת ימינה. "תגידו לאיילת שקד שאני רוצה לפגוש אותה. למה פוחדים לדבר איתי? שתבוא ותגיד כל מה שהיא רוצה ואני אקשיב. אני יודע שיש לה דעות מאוד קשוחות אבל אפילו אם נסכים על אחוז אחד זו תהיה התקדמות". שקד מיהרה להגיב: "לא יקרה. לא אפגש עם מכחיש שואה שתובע את חיילי צה"ל בהאג ומשלם לרוצחי יהודים, לילה טוב". אבל צריך לזכור שזו אותה אחת שאמרה שלא תשב עם רע"מ ולא תתן רוטציה ללפיד ועוד שלל הבטחות והצהרות שהופרו לאחר השבעת הממשלה הנוכחית.

אבל מעבר לסיפורי אבו מאזן, מה שמשמעותי בפגישה זה הצהרות נציגי מרץ – להבטיח את פתרון שתי המדינות ולקדם אותו בממשלה. נכון, בנט מתעלם מהסוגיה, מתדרך שבסוגיה הנ"ל הוא נותר ימיני עיקש, כפי שהיה באותה תקופה שכיהן כיו"ר מועצת יש"ע המייצגת את ההתיישבות מעבר לקו הירוק, אבל בשורה התחתונה למרות התעלמותו שרי ממשלתו עושים הכל להחיות את הסוגיה הפלסטינית. ייתכן ובנט באמת לא יוותר על אף שעל, סביר להניח שאף התנחלות לא תנזק. עם זאת, אחרי עשור שנתניהו בלם את סוגיית הפלסטינים ודחק אותם לקצה, תחת בנט הסוגיה חוזרת אט אט למרכז הבמה, כעת בישראל אבל בהמשך גם בעולם. יש מחיר לממשלה עם מפלגות שמאל הדוגלות בהחזרת שטחים כפתרון לסכסוך וכשבנט ירצה לעצור את ההידרדרות זה כבר יהיה מאוחר. 

עם כל זאת, נראה שהחשש מהפלת הממשלה יגבור על הכל ויביא לאחדות בקואליציה הרעועה עד להעברת התקציב. השאלה הגדולה תהיה מה יקרה בשקט שאחרי הסערה, כאשר הממשלה תעבור את החשש מהפלתה. אם יש סיכונים ליציבות זה דווקא שם. היכונו לחורף חם.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.