שולחן עורך: רמזור אדום (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"א אלול ה'תש"פ 10/09/20
הנתון המדהים של החולים שאינם מתגוררים בבית שמש • האם ניתן לצאת מהשכונות האדומות גם בשעה שהעוצר בתוקף • מדוע ביטל רוני גמזו את פגישתו בעיר דקות לפני תחילתה • הסיבוב התקשורתי שעשתה עליזה בלוך על ראש הממשלה • ומדוע סירב רוני גמזו לעמוד לצד נתניהו בשעת ההצהרה לתקשורת • ׳שולחן עורך’ טור סיכום שבועי
צילום: קובי גדעון, לע"מ
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בתוך שבוע ימים הפכה בית שמש מעיר שמתמודדת בהצלחה עם אחוזי תחלואה ממוצעים למוקד הדבקה משמעותי, כזה שמביא אליה את ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו לפגישה שמתבטלת בדקה התשעים ואפילו את ראש הממשלה לסיבוב תקשורתי הגון. אז מה קרה באותם ימים ספורים ששינה את פני התמונה? איך הגיעה העיר למצב רק עוצר לילי על השכונות הנגועות יציל אותה מהתפרצות התחלואה. בשבוע שעבר שירטטנו מעל במה זו את הסיבה המרכזית לעליה בתחלואה בעיר בשבועות האחרונים, מאז תחילתו של זמן אלול. כניסתם של מאות ואלפי בחורים מתושבי העיר אל הקפסולות במסגרת המתווה שבו מתנהל עולם הישיבות, הובילה לביצוע מאות בדיקות ומכאן ועד לקבלת תוצאות חיוביות רבות הדרך היתה קצרה. את היקפי התופעה ואת השלכותיה לא ידענו אז להעריך.

באמצע השבוע פורסם כי בישיבת עטרת שלמה (סורוצקין) בראשל"צ ביצעו בדיקות קורונה מקיפה לתלמידי הישיבה. ומתברר כי עשרות בחורים שיצאו חיוביים מתגוררים בבית שמש וצפויים להצטרף לסטטיסטיקה כחולים בתוך העיר, בזמן שנדבקו מחוץ לעיר והם בכלל שוהים בקפסולה בראשל"צ. אין מילים לתאר את הגיחוך. יתרה מכך, באותו בוקר התקבלה פניה בלשכת ראש העיר מטעם אחד ממנהלי המרפאות ברמת בית שמש שטען כי למעלה מ-80% מהתוצאות החיוביות שמתקבלות אצלו במרפאה הן של בחורי ישיבות שאינם שוהים בעיר.

אל מול הנתונים המדהימים האלו, נשאלת השאלה המתבקשת – מדוע סובלים תושבי העיר מעוצר לילי ומהשבתה של מערכת החינוך כשברור מעל לכל ספק שאין לכך כל הצדקה. איך משרד הבריאות מתעלם באטימות מהנתונים הברורים המוצגים בפניו ומדברים בעד עצמם. ומעל הכל מרחפת העננה סביב יעילותו של העוצר הלילי. מסקירה מהירה של כלי התקשורת בשבוע האחרון, לא נשמע גורם מקצועי אחד שתומך בסגר הלילי וסבור כי הוא יתרום דבר להורדת רמת התחלואה.

עד כמה מדובר באבסורד? סיפורו של חזקי, תושב רמת בית שמש א', ימחיש בפנינו את הסיטואציה. ילדיו מתחנכים במוסדות 'נצח ישראל', הבנים בתלמוד תורה והבנות בבית יעקב. כידוע, הת"ת ובית הספר ממוקמים בעיר הותיקה ולכן ילדיו הגדולים של חזקי המשיכו לימודים כרגיל, למרות שהם מגיעים משכונה "אדומה". לעומת זאת, בנו הקטן של חזקי המתחנך בגן הילדים של נצח ישראל נותר בבית בשבוע החולף. למה? כי גני הילדים של נצח ישראל ממוקמים ברמת בית שמש ג', הנתונה אף היא תחת מגבלות העוצר הלילה. וזו רק דוגמא קטנה לחלמאות האדירה שבמהלך בו נקטה הממשלה.

עכשיו, מילא אם הסגר היה נאכף ברצינות והמשטרה אכן היתה עושה את תפקידה ודואגת לשמירה על ההנחיות, ניחא. ניתן היה לסבול איכשהו את האנדרלמוסיה הזו בכדי להוביל לירידה בתחלואה. אך המציאות בשטח מראה כי לא מיניה ולא מקצתיה. אמש התפרסם תיעוד ברשת של תושב רמת בית שמש א' היוצא מהשכונה בשעה 20:20, כשעה וחצי לאחר כניסתו של העוצר לתוקף. בעודו חולף על פני המחסום המשטרתי מבלי שהשוטרים העומדים לצידו מנסים בכלל למנוע ממנו לצאת מהעיר.

המציאות הזו שבה החוזה בין האזרח לבין הרשויות מופר ברגל גסה, הוא זה שמוביל לכאוס הגדול ששורר במדינה בשבוע האחרון. כשיוצאים למהלך של עוצר לילי או סגר מלא, יש שני צדדים למטבע: החובה של האזרח למלא אחר ההוראות, והחובה של המשטרה או הרשות לאכוף את ההנחיות בכדי להגן על האזרח. וכאן אנחנו רואים הפרה בוטה של החוזה. האזרח משלם את המחיר בדמות סגירה של מוסדות החינוך, אך המשטרה אינה ממלאת אחר חובותיה. המטרה המרכזית שהציב לעצמו ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו עם כניסתו לתפקיד היתה להשיב את האמון בין אזרחי ישראל לבין הממשלה. ניתן לקבוע באופן חד וברור כי במשימה הזו הוא נכשל ובגדול.

ואם בגמזו עסקינן, חשוב לשים דברים על דיוקם בכל הנוגע לביקורו שתוכנן השבוע בבית שמש. הפרויקטור היה אמור להגיע לפגישה ביום ראשון עם רה"ע עליזה בלוך במטרה לבחון אפשרויות לבלימת התחלואה בעיר. עשר דקות לפני תחילת המפגש, מתקבלת שיחת טלפון בלשכת ראש העיר ועל הקו מזכירתו של גמזו המודיעה על ביטול הסיור מאילוצי לו"ז. קשה לתאר את רמת הזעם שהאירוע עורר בקרב ראש העיר ואנשיה. מאוחר יותר התקשר גמזו להתנצל והסביר כי התבקש להתייצב לישיבת חירום ולכן נמנע מלבוא.

אך אם גמזו חשב כי ביקורו בבית שמש נדחה למועד בלתי ידוע, מהר מאד הגיעה הזדמנות חדשה. ביום שלישי בשעה 14:30 מצלצל הטלפון בלשכת ראש העיר ועל הקו אנשי לשכת רה"מ המבקשים לתאם ביקור של נתניהו בעירייה. מתי, שאלה המזכירה בלשכה. בעוד שעתיים, הגיעה התשובה המפתיעה. בתוך דקות הגיעו לאזור אנשי היחידה לאבטחת אישים ורוקנו את בנין העירייה מיושביו. לשם השוואה, בעת ביקורו של שר הבטחון בני גנץ פינו את הקומה בלבד, הפעם כל הבנין הפך לאזור סטרילי.

ראש הממשלה הגיע בשעה 16:30 ונכנס אל חדר המליאה יחד עם מספר מצומצם של משתתפים, ביניהם סגני ראש העיר משה שטרית וישעיהו ארנרייך. בטרם החל נתניהו לדבר ולעסוק בענייני הקורונה, הקדימה אותו ראש העיר עם "מלכודת" שטמנה לו מראש. אין זה סוד כי חודשים ארוכים מקדמת עליזה בלוך הצעת מחליטים עבור בית שמש, ולשם כך היא אף נפגשת לעיתים תכופות עם שרי הממשלה. וכך, בעוד ראש הממשלה יושב ומחכה לתחילת הדיון בעניין הקורונה, הוציאה ממנו עליזה בלוך התחייבות לקידום הצעת המחליטים עבור העיר, מול המצלמות המתעדות את האירוע כולו. אז היו שטענו כי נתניהו ניצל את בלוך עבור ההצהרה התקשורתית שלו בעניין חקירותיו, מסתבר כי היא לא נותרה חייבת.

מיד בתום הדיון בחדר המליאה, ירדו הנוכחים לקומת הלובי בבניין העירייה בקניון נעימי, שם עתיד היה לשאת נתניהו את ההצהרה לתקשורת לאחר מספר דקות. רגע לפני כן, שיר כהן דוברת ראש הממשלה שואלת את נתניהו את מי הוא רוצה לצידו בשעת ההצהרה, והוא מונה את עליזה בלוך, יו"ר הכנסת יריב לוין, השר לבטחון פנים אמיר אוחנה וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו שעמד באותה העת בקצה השני של הלובי ושוחח בטלפון. הדוברת שיר כהן מסמנת בידה לגמזו שיתקרב כיון שראש הממשלה מבקש להתחיל בדבריו, ולהפתעתה הוא מסמן באצבעו לשלילה. ראש סגל רה"מ אשר חיון ניגש אל גמזו לברר במה העניין, השניים מחליפים מספר מילים קצרות וגמזו עזב את המקום מידית.

כעבור שעות ספורות התברר כי באותה שיחת טלפונית גורלית התברר לגמזו כי עליו להכנס לבידוד עקב חשיפתו לחולה מאומת. היו ששמחו לאידו של גמזו שקיבל את "עונשו" בעקבות הסגר שהטיל על מאות אלפי אזרחים, אך אלו כמובן דברי הבל גמורים. בסופו של דבר, מדובר באדם שמקדיש את כל יומו למיגור התחלואה במדינת ישראל וכפי שנהוג לומר במקרים דנן, הצלחנו – הצלחתנו.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.