שולחן עורך: משבר הקנסות (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"ח חשון ה'תשפ"א 05/11/20
על מה זעמו הח״כים של יהדות התורה • מדוע נתניהו מתעקש על חוק הקנסות • מה הקשר בין חוק הגיוס לבחירות המתקרבות • מי צלצל לגפני בעיצומה של ועדת הכספים כד להרגיע את הרוחות • ואף מילה על טראמפ וביידן • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
צילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת
צילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

ישיבות סיעת יהדות התורה השבועיות מסתיימות בדרך כלל תוך זמן קצר וללא כותרות מרעישות. חברי הכנסת החרדים מתכנסים לתאם עמדות וממשיכים הלאה בשגרת יומם. כותרות מפוצצות כמעט ולא תמצאו שם, חברי המפלגה לא ששים אלי קרב, הם כאן בשביל התכלית, לא בשביל התקשורת. אבל הפעם זה היה שונה. חברי הכנסת דיברו זה אחר זה ופרקו את תסכולם על ראש הממשלה. "הוא לא מקשיב לנו", הם תקפו.

הסיבה לזעם הכולל – חוק העלאת הקנסות למפירי קורונה אותו מקדם ראש הממשלה. הצעת החוק נולדה לפני חודש, בתקופה בה על מרבית הערים החרדיות הוטל סגר ומנהלי מוסדות החינוך החליטו שלא להמתין לממשלה ולפתוח את מוסדות החינוך. חדשות לבקרים התפרסמו תיעודים של כוחות משטרה מגיעים למוסדות לימוד בבית שמש, באלעד ויתר הערים החרדיות וקונסים את מנהלי המוסדות לקול מחאת התושבים.

כלי התקשורת הכלליים דיברו על '''מרד חרדי'' והעיתונאים דיברו בארשת פנים חמורת סבר על המגזר החרדי שמצפצף על הממשלה ועל היעדר האכיפה. נתניהו נלחץ, האכיפה הכוחנית של משטרת ישראל לא הוכיחה את עצמה והתמונות זעקו ''אנרכיה'' לפי תפיסת עולמו. בשלב זה הגה נתניהו את רעיון העלאת הקנסות. במקום קנסות בסך אלפי שקלים למוסדות שהפרו הנחיות, הסכומים יעלו לעשרות אלפי שקלים.

ביהדות התורה הודיעו מיד עם תחילת היוזמה כי הם יתנגדו למהלך. מבחינתם הייתה בכך קריאת תיגר כנגד מרן שר  התורה הגר"ח קניבסקי שהורה על פתיחת מוסדות החינוך. מפה לשם, נתוני התחלואה בערים החרדיות ירדו דרסטית. הסגר הוסר מהן והתחושה הייתה שהגל השני של הקורונה הולך ונעלם. במפלגות החרדיות חשבו כי נתניהו ירד מהיוזמה, אבל הוא הפתיע בהחלטתו לקדם אותה בכל הכוח. בשבוע שעבר נפגשו ראשי הסיעה עם יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר והודיעו לו כי הם מתנגדים להצעה.

להפתעתם נתניהו אישר את הצעת החוק בממשלה והתכוון להביא אותה לאישור הכנסת כבר ביום שני. ביהדות התורה זעמו. "מילא שנתניהו החליט שלא לספור אותנו, אבל יש דרך להתנהג עם שותפים קואליציוניים", אמר בכיר במפלגה. "לא מקובל שממשלה מאשרת משהו שמפלגה שותפה בקואליציה מתנגדת לו נחרצות. לא משנה מה הסיבות שאנחנו מתנגדים, גם אם הן לא מקובלות על ראש הממשלה אנחנו עדיין שותפים. גם אם הוא לא רוצה לספור אותנו הוא צריך לפחות להקשיב לנו. לא ייתכן כי למרות שכולם יודעים שאנחנו מתנגדים, למרות שדיברנו עם יו"ר הקואליציה, ראש הממשלה לא שלח אף אחד מטעמו לדבר איתנו!".

הכעס היה לא רק על חוק הקנסות, אלא גם על חוק דחיית הגיוס לתלמידי הישיבות. תקציר הפרקים הקודמים: בתחילת 2015 המפלגות החרדיות שינו את החוק שחוקק יאיר לפיד שחייב בגיוס את תלמידי הישיבות. החוק נפסל בבג"ץ ומאז לא הוסדר מעמדם של תלמידי הישיבות. בעקבות מערכות הבחירות החוזרות ונשנות, אישר בית המשפט לכנסת לחוקק חוק חדש, בטרם יכריז כי החוק הקודם פוקע. הדד ליין של העברת החוק היה החודש, אלא ששר הביטחון בני גנץ ביקש מבית המשפט דחייה נוספת.

בין הנימוקים של גנץ לדחייה: היעדר חקיקה בנושאים שלא קשורים לקורונה. לדבריו, הממשלה הנוכחית מתמודדת עם מגיפה לא פשוטה, ועיקר פעולתה עוסקת בה. בנוסף, גנץ הודיע לבית המשפט כי הוא עסוק בימים אלו שסוגיות ביטחוניות מורכבות הנוגעות לשמירה על עם ישראל. סוגיות שתלויות בהסכמי השלום החדשים, תוך ראיה מערכתית ורחבה. בשל כך, אין לו את זמן פנוי לעסוק בחקיקה חוק הגיוס והוא במקש מכבוד בית המשפט לדחות את הדד ליין לחקיקתו בחצי שנה נוספת.

הבקשה הוגשה ללא תיאום עם המפלגות החרדיות, והם הודיעו כי הם מתנגדים לחוק ויפעלו להעברתו מידית. הטענה היא כי גנץ לא דוחה את החוק סתם ככה. הוא מבקש להחזיק את החרדים בגרון חצי שנה נוספת, בה הוא יוודא שהם תומכים בו בראשות הממשלה בחצי השני של הקדנציה. כשר ביטחון, הוא יושב על השיבר של חוק הגיוס. ברצונו יוגש חוק בנוסח בוגי יעלון, כזה שענה על דרישות החרדים אחד לאחד, וברצונו יגיש חוק בנוסח ליברמן שיאיים על עולם התורה ויחזיר שוב את השיח הציבורי  העוין סביבו.

את זה בדיוק מבקשים החרדים למנוע. הם רוצים לחקוק את חוק הגיוס כמה שיותר מהר, כאשר גנץ עדיין צריך אותם. הקואליציה בקושי מתפקדת, המצב במדינה מעורפל, זה בדיוק הזמן "לעקוץ" חוק טוב, וללכת הביתה. הפעם, לשם שינוי, שיחקה לטובתם פסיקת בג"ץ. שופטי בית המשפט העליון החליטו שעל הכנסת לחוקק חוק תוך שלושה חודשים, אחרת לא יהיו יותר דחיות ופטורים. על פי הפסיקה, ככל שהכנסת לא תחוקק חוק גיוס חדש, החל מחודש פברואר מתגייסים חרדים יתגייסו באופן שווה.

בחזרה לישיבת הסיעה. על רקע הדברים האלה מובנות הפנים הממורמרות של הנציגים בישיבת סיעת יהדות התורה. בתום הישיבה הוחלט לנסח הודעה חריפה כנגד הממשלה ולהצביע נגד הצעות החוק שהממשלה תביא לכנסת. אלא שאז התקשר נתניהו בבהילות לראשי המפלגה משה גפני ויעקב ליצמן. בלשכתו הבינו שמערכת היחסים עם היהדות התורה הולכת לקראת פיצוץ וקבעו פגישה על מנת להרגיע את הרוחות. השניים הודיעו לו כי המפלגה מתכוונת להצביע נגד הצעות החוק של הממשלה, כול עוד חוק הקנסות לא יורד מסדר היום.

אלא שאז קרה דבר נוסף ששינה את פני התמונה. במליאה היה אמור לעלות חוק לביטול פטור ממס לתשלומים ושירותים הניתנים לראש הממשלה, והחשש היה שיהדות התורה לא תצביע נגד. בליכוד נבהלו והגיעו להסכם על דחיית חוק הקנסות עד לאחר הידברות עם ראשי הסיעות. את מידת הלחץ ניתן היה לראות בסרטונים מישיבת ועדת הכספים השבוע. במהלך הישיבה ח"כ משה גפני קיבל טלפון מח"כ זוהר, בו עודכן בסיכומים. בסרטון נשמע גפני אומר לזוהר: "זה (הקנסות) יידחה לשבוע הבא ואנחנו מצביעים עם הקואליציה, סיכמנו". אגב, גפני עדכן את זוהר כי קדמה לכך שיחה של גפני עם יו"ר הכנסת לוין.

בזמן שנתניהו קובע פגישה עם ראשי יהדות התורה, נדמה שהוא צריך לקבוע פגישה עם השותפה הקואליציונית הבכירה שלו – כחול לבן. כזכור, במפלגה הציבו אולטימטום לנתניהו – העברת תקציב המדינה עד סוף השבוע שעבר או בחירות. סוף השבוע עבר ונראה כי במפלגה פיתחו גמישות. האולטימטום לא הופעל. עם זאת, במפלגה דאגו להבהיר כי הם ישלפו את נשק הבחירות בזמן המתאים להם. בשלב זה הם החליטו להמתין עם ההחלטות הדרסטיות לשבוע הבא, אחרי שיתבררו סופית תוצאות הבחירות בארה"ב ותוכנית הפעולה תתוכנן בהתאם.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.