שולחן עורך: משבר ההסתה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ח' ניסן ה'תש"פ 02/04/20
כמו בכל משבר משמעותי האספסוף הנזעם מחפש אשמים במחדל. במשבר הקורונה מצאו כבר מי אשם - הציבור החרדי. השנאה וההסתה ישארו ברחובות הרבה לאחר שהנגיף יסתלק מקרבנו, האם ניתן לאחות את הקרעים שנוצרו? • וגם: מאחורי הקלעים במו"מ הפוליטי בשבוע שחלף • 'שולחן עורך' – טור סיכום שבועי
מלון פרימה פאלאס המותאם לחולי קורונה  חרדים, השבוע
מלון פרימה פאלאס המותאם לחולי קורונה חרדים, השבוע

מטבעם של משברים גדולים, שלאחר שלב העיכול והבנת גודל הבעיה מתחילים לחפש שעיר לעזאזל בכדי להטיח בו את האשמה. האספסוף הזועם שמתוסכל מהמצב הקשה מחפש קרבן להעלותו על מזבח התקשורת, כי מישהו בוודאי חייב להיות אשם בסיטואציה הנוראה שנקלענו אליה.

אז הנה, ברוך ה' לאחר שלשה שבועות שמדינת ישראל מתמודדת עם משבר הקורונה, בתקשורת הישראלית מצאו את האשם בהתפשטות הנגיף: הציבור החרדי, כמובן. הוא זה שמפר את הנחיות משרד הבריאות, הוא זה שמזלזל בהוראות הבידוד, הוא זה שלא מדווח על חולי קורונה שמסתובבים בחופשיות וברגע שנטפל בו, פתרנו את בעיית הקורונה בישראל.

במהדורות החדשות פותחים על ערב בתיעוד של קבוצות מופרעים הזויות שממשיכות להתכנס בבתי כנסיות ומתעמתות עם כוחות הבטחון, והשדרנית חמורת המבט מכריזה על "דאגה בקרב בכירי משרד הבריאות מהתפרצות של הנגיף בריכוזים החרדיים". אף מילה על כך שמדובר במיעוט קיצוני וזניח, אף מילה על כך שהציבור החרדי על כל גווניו ופלגיו מוקיע את המיעוט  הנ"ל מתוכו, והחברה החרדית כולה הופכת לגוש אחד שחור ואחיד המאיים להדביק את מדינת ישראל כולה.

התיעודים שיצאו מבית שמש השבוע מעידים בעד עצמם. העיר כולה ריקה מאדם, הרחובות נקיים והתושבים כולם מצייתים להוראות הממשלה וספונים בבתיהם, למרות הקושי העצום והמורכבות של תקופת ערב פסח במשפחות ברוכות ילדים. אבל מה פותח את המהדורות? כמובן, אותו מיעוט הזוי ומופרע ברמב"ש ב' שרב מכות עם שוטרים שבאים בסה"כ להגן על בריאותם. כל בר דעת מבין שהאנשים הללו אינם חלק מהחברה החרדית. ילד בן 10 שמשתעל בכוונה תחילה על שוטרת כדי להדביק אותה בקורונה, בינו לבין יהדות אין דבר וחצי דבר. אבל את התקשורת זה לא מעניין.

אז נכון, בשלב מסוים לאנשים נמאס מההסתה הפרועה ואפילו מתוך התקשורת החילונית נשמעו קולות הקוראים להפסיק את ההכללה המקוממת ולהדגיש כי הציבור החרדי בהמוניו מציית באופן מלא להוראות משרד הבריאות, ומדובר רק בקומץ שאינו משליך על הכלל. אבל הנזק כבר נעשה. את כמות הרפש והרוע שנשפכה כלפי הציבור החרדי, כולל האשמות אנטישמיות גמורות, אף אחד לא יקח בחזרה.

אז מה הטענה כלפי הציבור החרדי, שגם המיינסטרים לא שיתף פעולה בהתחלה ואפילו מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א הורה כביכול לפני שבועיים להפר את הנחיית משרד הבריאות ולהמשיך לימודים כרגיל. את העובדה שהיום הגר"ח קנייבסקי פסק כי אדם שאינו מציית להוראות יש לו דין "רודף", על כל המשתמע מכך, ואסר על הציבור להתפלל במניין עד להודעה חדשה, לא תשמעו בתקשורת.

והאמת שדווקא השינוי בהוראת גדולי הדור, הם הם שמעידים יותר מכל על הכשל בהסברה של משרד הבריאות לציבור החרדי. הרי זה לא שחס ושלום הרבנים הפסיקו להאמין ש"תורה מגנא ומצלא", אלא פשוט לציבור החרדי ולמנהיגיו לקח יותר זמן להבין את גודל הסכנה שהנגיף הזה טומן בחובו. בתקשורת החרדית לא ראו מדי ערב את נתניהו נושא נאום לאומה, לא ראו את מספרי המתים מאיטליה, ספרד וסין ולא נחשפו לסרטונים מעוררי אימה של בתי חולים מלאים עד אפס מקום.

כך שההבנה שחלחלה במהירות יחסית בקרב הציבור החילוני, הייתה איטית יותר באופן טבעי בקרב הציבור החרדי. לא כי יש זלזול חלילה, אלא כי במשרד הבריאות לא השכילו להעביר מיד את המסר החמור והסתפקו בהוראות יבשות כלפי הציבור שמצידו הגיב בחשדנות. לו היו פועלים בזמן, אזי ההחלטה מאמש להטיל סגר על העיר בני ברק ולשלוח עשרות חולים ממנה לבידוד במלוניות בצפון, אולי היתה נמענת.

כמו בכל משבר, המפתח הוא זיהוי מוקדם והיערכות נכונה מראש. במישור הזה עיריית בית שמש יכולה להוות מודל לחיקוי להרבה ערים נוספות. ראש העיר עליזה בלוך וצוותה זיהו מיד את הפוטנציאל הבעייתי שיכול להיווצר כתוצאה מאותן קהילות בעייתיות, והחלו לפעול באופן מידי. ראש העיר הייתה הראשונה לדרוש ממשרד הבריאות להעביר את הפיקוח על חולי הקורונה לידי הרשות המקומית, מתוך הבנה שרק העירייה שמכירה את המרכיב האנושי של תושביה, תדע לדבר עמם בשפתם ולהעביר את המסר בצורה נכונה.

הרמקולים שהסתובבו ימים שלמים ברחובות עם כרוזים בכל השפות, מודעות הרחוב עם ההנחיות הברורות, הפגישות עם רבני העיר במטרה לגייסם למאבק, כל אלה מעידים על גישה אחראית כלפי כלל האוכלוסיות בעיר, כולל "הבעייתיות" שביניהן, מבלי לטמון את הראש בחול ולהתעלם מהבעיה. לעירייה יש אחריות כלפי כלל תושביה, ועושה רושם שבמקרה הנוכחי היא פועלת בהתאם. למרות מספר החולים ההולך וגובר, כולנו תפילה שהטיפול המתאים יביא לצמצום התחלואה בעיר.

 

פוליטיקה בצל קורונה

בניגוד לסיכויים וכשכל האפשרויות שלו חסומות, הצליח בסוף השבוע שעבר נתניהו להכניע את יריביו מכחול לבן בדרך להקמת ממשלה בראשותו. הממשלה אמנם טרם קמה, ברגעי כתיבת שורות אלו מחולק השלל ומטבע הדברים ישנם מאוכזבים ומאושרים, אך לפחות חצי ממפלגת כחול לבן המקורית עושה את דרכה לקואליציה של נתניהו.

הפרשנים הפוליטיים העריפו סופרלטיבים על נתניהו. "הוא קוסם" ו"גאון פוליטי", היו רק מעט זעיר מהשבחים. אבל איש לא הצליח להסביר איך למרות שלושה כתבי אישום ושלוש מערכות בחירות שהסתיימו ללא הכרעה ומחנה של 61 ח"כים שמתנגד ומצהיר בתוקף שלא ישיבת תחת נתניהו, עדיין הוא הצליח לחולל את הבלתי יאומן. "פרשנות פוליטית טובה", אמר פעם צ'רצ'יל, "היא לחזות מה יהיה בעוד שבוע, בעוד חודש ושנה ואחר כך להסביר מדוע זה לא קרה". כך גם הפעם.

מה שלא ייאמר בהקשר ממשלת נתניהו החדשה, יהיה אך ורק בגדר פרשנות שבדיעבד. יהיו שיטענו כי מתחילת הדרך מערכת היחסים בצמרת מפלגת כחול לבן הייתה רווית חוסר אמון ומחלוקות, יהיו שיסבירו שהנהגת כחול לבן חסרת ניסיון פוליטי, יהיה גם מי שישייך זאת ליכולת התמרון של נתניהו כל אחד והסברו. נדמה שכל ההסברים טובים וראויים, אך כולם חסרים את הממד של ההתערבות השמיימית. כן, בלי נגיף הקורונה שמטלטל את עולמנו, אין סיכוי שנתניהו היה מצליח במשימה. אז אומנם עד היום נגיף קורונה לא פוגע בילדים ותינוקות, אבל בישראל הנגיף חיסל תינוקת אחת – מפלגת כחול לבן בת השנה וחודש.

מבחינת המפלגות החרדיות זו תהיה ממשלה רצויה עבורם. בלי לפיד וליברמן המיליטנטיים יהיה להם קל להעביר את החוק שימנע גיוס תלמידי ישיבות, לצד המשך הזרמת התקציבים לעולם התורה ומוסדות החינוך. מנגד, מבחינת עבור המפלגה הדתית לאומית 'ימינה' היא אסון. תיק הביטחון צפוי להילקח מנפתלי בנט, למרות תפקודו המצוין במשבר הקורונה, וכלל לא ברור אלו תפקידים יישארו בידי נציגי המפלגה. כמו כן, הם זועמים על כך שתיק המשפטים צפוי להינתן בידי כחול לבן, מה שיעצור את כל הרפורמות המשפטיות שקידם הימין בשנים האחרונות ברשות השופטת.

במפלגה הבהירו לנתניהו כי הם מבינים את הצורך בממשלת אחדות, אך הם דורשים ממנו כי לקבוע קווים אדומים. מתחת לפני השטח הם אף מאיימים כי יפרשו לאופוזיציה במידה ונתניהו אכן יפתח במכירת חיסול של עקרונות הימין. גם בליכוד נרשמה התמרמרות גדולה, שכן למרות שלמפלגה יש 36 נציגים היא תקבל תפקידים בדיוק כמו מפלגתו של גנץ על 17 חבריה. אומנם בפוליטיקה הישראלית תמיד לשון המאזניים קיבל יותר השפעה מכוחו היחסי, כי הוא עושה את ההבדל בין 60 ח"כים ל61, אבל עדיין חוסר פרופורציות שכזה נראה בלתי סביר.

מה יקרה בסוף, עוד מוקדם לנבא, אך חזקה על אשף פוליטי כנתניהו שידע לרבע את המעגל ולייצר בסוף ממשלה כרצונו. מטרת העל של ממשלה כזו היא להתמודד עם משבר הקורונה, הן מבחינה רפואית, ובעיקר מבחינה כלכלית. המדינה נכנסה לתהליכים של עשרות שנים בכדי לגייס את הכספים שיאפשרו לה להיחלץ מהמשבר ומישהו חייב לדאוג שהכל יתנהל כשורה. אנחנו מחזיקים אצבעות.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: גבר הולך לבידוד (פרשת ויקרא)

שולחן עורך: ממשלת קורונה (פרשת ויקהל-פקודי)

שולחן עורך: ממשלת מיאוס (פרשת כי תשא)

שולחן עורך: הניתוח הצליח, החולה מת (פרשת תצווה)

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.