שולחן עורך: מעשה מרכבה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ז אייר ה'תש"פ 21/05/20
מדוע נדחתה השבעת הממשלה לתחילת השבוע • מה אומרים אנשי יש עתיד בחדרים הסגורים • האם החרדים באמת מנעו את כניסתה של ימינה לממשלה • המשימה החדשה של נגרי הכנסת • ומה בין נציגי הציבור בבית שמש לחבריהם שבאלעד • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
צילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת
צילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

לאחר 500 ימים ללא ממשלת קבע ושלוש מערכות בחירות הוקמה בישראל סוף סוף ממשלה. למעשה, הממשלה הייתה אמורה לקום כבר ביום חמישי. מליאת הכנסת כבר נערכה לטקס החגיגי, התקשורת הוזמנה והמכובדים גדשו את יציע האורחים, אך ברגע האחרון התברר שנתניהו מתקשה לספק את תאוותם של בכירי הליכוד. שרים בממשלה היוצאת ששמעו כי לא יקבלו תפקידים בממשלה הנכנסת, הודיעו כי יחרימו את השבעת הממשלה.

נתניהו נלחץ ובתיאום עם גנץ הודיע על דחיית השבעת הממשלה ליום ראשון. אם המדינה הסתדרה שנה וחצי ללא ממשלה נבחרת, היא יכלה לשרוד גם עוד יומיים. במהלך הסוף השבוע הגה נתניהו הקמת משרדי ממשלה שונים ומשונים על מנת להעמיד בראשם את בכירי מפלגתו. בין משרדי הממשלה שהוקמו: המשרד למשאבי המים; המשרד להשכלה גבוהה; המשרד המקשר בין הממשלה לכנסת; המשרד לפיתוח אזורי; המשרד לקידום קהילתי ועוד שלל משרדי ממשלה שעברו פירוק והרכבה מחדש.

עם שלל המשרדים החדשים שהוקמו הצליח נתניהו לשכנע את רפי פרץ מימינה לערוק לקואליציה בניגוד לעמדת מפלגתו, תמורת מינוי לשר לענייני ירושלים. בכירי הליכוד הממורמרים תוגמלו גם הם, בהתאם למידת נאמנותם לנתניהו. מי שנותר ללא תפקיד ממשלתי ראוי קיבל ג'וב חלופי, כמו למשל השר גלעד ארדן שימונה לשגריר ישראל באו"ם. לבסוף, לאחר שכולם יצאו ותאוותם בידם הושבעה ביום ראשון אחר הצהריים ממשלת ישראל ה-35. כמספרה כך גם מספר שריה - מתוך 73 חברי הכנסת בקואליציה, 35 יכהנו כשרים, שיא של כל הזמנים.

בחצי הראשון של הממשלה יעמוד בראשה נתניהו, לו זה קדנציה רביעית ברציפות, בעוד שנתיים יחליף אותו בתפקיד בני גנץ. בשל חוסר האמון ביניהם והחשש של גנץ שנתניהו לא יעמוד במילתו, שונה החוק בישראל וגנץ הושבע אף הוא לתפקיד ראש הממשלה, כאשר בשלב זה הוא מוגדר לפי החוק ''ראש הממשלה החלופי'' ובעוד שנתיים כשיגיע יומו, התואר המוזר יעבור לנתניהו.

את טקס השבעת הממשלה פתח נתניהו, שהציג את ממשלתו ואת קווי היסוד שלה. בפתח דבריו, פנה נתניהו לגנץ, אותו השמיץ לכל אורך מערכת הבחירות ושיבח אותו על הבחירה ללכת לממשלת אחדות: "פעלנו יחד במבצע צוק איתן, אני כראש ממשלה ואתה כרמטכ"ל, אני משוכנע שנפעל יחד בהצלחה להקמת ממשלת האחדות". מיד אחריו עלה לנאום ראש הממשלה החליפי גנץ, שטען כי גם וגם נתניהו היו מעדיפים להרכיב ממשלה אחרת. "אול היה קל ללכת לבחירות נוספות, אבל שנינו בחרנו בהחלטה קשה ונכונה עבור אזרחי ישראל".

בנאומו הוא פנה לשותפיו לשעבר, יאיר לפיד ומשה יעלון, "אתם יודעים שרציתי שתהיו חלק מהמסע הזה לאחדות פוליטית בישראל. עצוב לי שברגע האמת לא ידעתם לשמר את השותפות ובחרתם לפרק אותנו". לכל אורך נאומו של גנץ, חברי מפלגתו של לפיד קראו קריאות ביניים בגין השותפות שלו עם נתניהו. בלט בתוקפנותו ח"כ מיקי לוי, ממפלגתו של לפיד, שלעג לגנץ שנכנע והלך עם נתניהו לממשלת אחדות. גנץ הגיב לדבריו, "אני שמעתי אותך אומר בשיחות סגורות ש'צריך אחדות'''. ח"כ מאיר כהן שישב באולם, הגיב: "אל תעשה את זה, שלא נגיד מה אתה אמרת בחדרים. תתבייש לך, אל תעשה את זה. יש קודים בפוליטיקה".

מיד אחריהם עלה לנאום יאיר לפיד, שמונה ליו"ר האופוזיציה. בנאומו תקף בחריפות את הניפוח במשרדי הממשלה: "בישראל נכון להיום יש פחות מ-50 מונשמים מנגיף הקורונה, בממשלה החדשה יש 36 שרים ועוד 16 סגני שרים. אפשר לשים שר או סגן שר ליד כל מיטה של חולה קורונה ועדיין יישאר עודף". לפיד מתח ביקורת על שותפיו לשעבר – גנץ ואשכנזי - "שני רמטכ"לים של צה"ל נכנעו היום לאדם עם שלושה כתבי אישום". אחריו עלה לנאום יו"ר ימינה נפתלי בנט שבהעדר מינוי ראוי בחר ללכת לאופוזיציה: "נתניהו מעדיף לידו גמדים וחלשים", אמר בביקורת מרומזת על רפי פרץ שערק לקואליציה. כרגיל, נאומו של ליברמן הפך להתכתשות עם הנציגים החרדים. כאשר הוא מאשים אותם מחד ב"סחטנות" ואלה מגיבים חזרה.

ח"כ מיכאל מלכיאלי, שמונה ליו"ר סיעת ש"ס, אומר לנו כי "הוא מקווה שבקרוב ימינה תצטרף לקואליציה. הלכנו יחד בבחירות ואנחנו מאוד מקווים שנמצא את הדרך להמשיך לפעול יחד". כשנשאל על האמירות מצד בכירים במפלגה הדתית, שהפנו חיצים לפוליטיקאים החרדים, בטענה כי הם אלה שדאגו שהם יישארו בחוץ, השיב: "אין דנים אדם בשעת כעסו. פעלנו לכל אורך הדרך שהם ייכנסו לממשלה".

הוא הודף את הביקורת על ניפוח הממשלה, בטענה כי "האופציה האחרת הייתה ללכת לבחירות. עלות יום בחירות מוערכת בשני מיליארד שקלים, עלות שרי הממשלה הנוספים שהומצאו – 85 מיליון שקלים לשנה. איך שלא נסתכל על זה, היה עדיף ללכת לאחדות מאשר לבחירות". לדבריו, לא היה אפשרות להפחית במספר שרי הממשלה, שכן גנץ דרש בתמורה לכניסתו לקואליציה מספר שרים שווה לליכוד, בעוד מפלגתו מונה 17 ח"כים לעומת 36 ח"כים לליכוד. "זה המחיר שהיה צריך לשלם בתמורה לאחדות, לא הייתה ברירה".

הסיבה לדרישתו של גנץ למספר שרים גבוה, היא ההנחה שאם לא יתגמל את חברי מפלגתו במינויים ממשלתיים, הרי הם יסרבו להיכנס לממשלה. "אתה לא יכול שנה וחצי לצעוק בקולי קולות 'רק לא ביבי' ואחר כך להיכנס לממשלה, אם לא משלמים לך אתנן ראוי", אומר לנו בלעג גורם בקואליציה. מלכיאלי דוחה את הדברים: "למה להיכנס לזה בכלל? הייתה מציאות עגומה של מערכת פוליטית בתיקו והדרך היחידה להגיע לפשרות הגיעה דרך ניפוח הממשלה, זה מחיר זול בסך הכל. מה גם שהאזרח הקטן ייהנה מהמצב. הרי עד היום למשל שר האנרגיה היה עסוק בעיקר בשיווק הגז הישראלי וברפורמות במשק החשמל, תחום המים הוזנח לאנחות. כעת, כשמונה שר אחראי למשאבי המים, התחום יפותח. דבר דומה קרה להשכלה הגבוהה שעד היום הייתה תחת אחריותו של שר החינוך, אך הוא העדיף להתעסק בתחומים אחרים וההשכלה הגבוהה בישראל הידרדרה, כעת כשיש שר מיוחד התחום יטופל".

למרות ההסברים הברורים של מלכיאלי, לכל ברור כי ללא האילוצים הפוליטיים, כפל המשרות והמשרדים המיותרים לא היו נולדים. לסיום מלכיאלי משבח את אריה דרעי, ש"בלעדיו לא הייתה קמה ממשלת נתניהו. היינו רגע לפני הקמת ממשלת לפיד – ליברמן בתמיכת המפלגות הערביות. ברגע האחרון דרעי הצליח לשכנע את גנץ ואשכנזי להיכנס לממשלת אחדות".

בתום טקס ההשבעה הקצר התקיימה ישיבת הממשלה החגיגית במבואות הכנסת, כאשר השרים יושבים במרחק האחד מהשני, עטויים מסכות וכפפות, בשל נגיף הקורונה. אומנם לא ברור, היכן יערכו ישיבות הממשלה הבאות. כעת מגבלות הקורונה אוסרות על 34 השרים להתכנס במקום צפוף וככל הנראה הישיבות יערכו באמצעות הטלפון או הווידאו, אך לאחר הסרת ההגבלות יצטרכו בממשלה למצוא אולם מתאים, שכן הלשכה בה נערכו עד היום ישיבות הממשלה לא רחבה מספיק כדי לקלוט 36 שרים. בנוסף, יצטרכו נגרי הכנסת להרחיב את שולחן הממשלה הקטן במליאת הכנסת, על מנת שזה יתאים לקלוט את כל עשרות השרים.

למעשה, המנצח הגדול של הרכבת הממשלה הוא נתניהו. אומנם הוא נאלץ להותיר בכירים במפלגתו ללא תפקיד משמעותי, כמו גדעון סער, ניר ברקת ואבי דיכטר, אבל בסופו של דבר הוא עומד בראשות הממשלה, למרות כתבי האישום נגדו ועל אף שלא הצליח לנצח שלוש מערכות ברצף. אומנם נכון שלפי ההסכם בעוד שנתיים הוא אמור להתפטר, אבל שנתיים זה נצח בפוליטיקה. לראיה, נתניהו עמד בראשות ממשלת מעבר לא נבחרת במשך שנה וחצי.

אם תצאו החוצה לרחוב הסמוך לביתכם ותאזינו היטב, תוכלו לשמוע את השקט. אותו שקט תעשייתי שמגיע מכיוון בניין העירייה, שנובע מאחדות מלאה בין הנציגים השונים ומאפשר לכולם לפעול בצוותא למען תושבי העיר. והאמת שזה לא מובן מאליו, בקואליציה עירונית שמורכבת מסיעות שונות המייצגות ציבורים וקהלים שונים, שלעיתים בעלי אינטרסים מנוגדים, הדבר איננו פשוט בכלל.

אבל לשמחתנו בית שמש כבר הפכה מזמן לסמל ודוגמא לחיבורים בין קהילות ולעיר שמהווה פסיפס אנושי של מגזרים מכל קצוות הקשת הפוליטית. תחת הנהגתה של ראש העיר ד"ר עליזה בלוך, מקבלים כולם את התנאים המגיעים אליהם ואין מלכות נוגעת בחברתה אפילו כמלא נימא. אם בעבר התרגלנו לעייר שמציירת כותרות על בסיס שבועי בעקבות פיצוצים בין התושבים, הרי שבתקופה האחרונה, להוציא את חבורת הקנאים הסהרורית, תושבי העיר למדו לחיות בהרמוניה זה עם זה.

בכדי להבין עד כמה זה חריג בנוף המוניציפאלי, ניתן להביט על יתר הערים החרדיות ולראות מה קורה שם. קחו לדוגמא את אלעד. עיר חרדית למהדרין שלכאורה אמורה להתנהל על מי מנוחות. הרי כל הנציגים נבחרו בכדי לעסוק בצרכי ציבור באמונה ולייצג את האינטרסים של בוחריהם, אז על מה תתחולל סערה? אז זהו, שסערה זו מילה עדינה לתאר את מה שקורה בעיר בתקופה האחרונה.

מבלי להלאות את הקוראים בכל פרטי הפרשייה שמסעירה את העיר, רק נציין כי התושבים חצויים בין שתי מחנות המפלגים גם את הנציגים המקומיים, כולל בתוך סיעת ש"ס העירונית, שחלקם תומכים ברב העיר המתנגד להקמת מוסדות חינוך ספרדיים חדשים, וחלקם מצדדים בעד רב אחר המתכוון להקים מוסדות חדשים בנשיאותו. מה שבטוח שהויכוח הוא אינו ענייני ואינו נוגע לטובת תושבי העיר ולרווחתם, אלא מונע מאינטרסים אישיים של הנוגעים בדבר.

זו דוגמא קלאסית לתופעה קשה וכואבת שבה תושבי העיר משלמים מחיר עבור התנהלות של נציגיהם שנבחרו על מנת לדאוג לרווחתם, ובפועל מנסים לצבור כח ושליטה על גביהם. שוב, לא ניכנס לפרטים ולא נצדד בעד או נגד מי מהגורמים. אבל במציאות תקינה, סערה כזו לא אמורה להתרחש ותעיד על כך העיר בית שמש שמכילה מגזרים רבים יותר מאלעד, אך נציגיה משכילים להתנהל בצורה ראויה ומכובדת כפי שמגיע לתושבי העיר.

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.