שולחן עורך: מגרש המריבה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"ז אייר ה'תשפ"א 29/04/21 1
איך משפיע העימות בין בנט לסמוטריץ על הפוליטיקה העירונית בבית שמש • מדוע הצביעו נציגי הבית היהודי בעיר בניגוד לעמדת יו״ר המפלגה • האם סגנית ראש העיר רינה הולנדר תודח בקרוב מתפקידה • למה החרדים פועלים להכניס את גנץ לממשלה • וכך הוחמצה ההזדמנות לראש ממשלה חרדי בישראל • ׳שולחן עורך׳ טור סיכום שבועי
יענקי קנייבסקי בלשכת גנץ השבוע (באדיבות המצלם)
יענקי קנייבסקי בלשכת גנץ השבוע (באדיבות המצלם)

רוצים לדעת עד כמה הפוליטיקה הארצית משפיעה על זו המקומית? שמעו סיפור. בישיבת מועצת העיר השבוע עלה להצעה נושא שולי שלא היה זוכה לתהודה ציבורית אלמלא הסיפור הפוליטי שנכרך בעקבותיו. ומעשה שהיה כך היה, בישיבת המועצה ביקשו להעביר החלטה על הקצאת מגרש ריק שבין שכונת חפציבה לאזור הביג, בסמוך ליציאה לכביש 10, לצורך הקמת חניון לאוטובוסים ומשאיות. בסיעת הליכוד המקומית התנגדו ליוזמה בטענה כי החניון יעמיס על התנועה במקום שפקוקה גם ככה והתושבים שגרים באזור יסבלו מכך ולפיכך הצביעו נגד ההקצאה. נציין במאמר המוסגר כי כפי שנכתב מעל במה זו מספר פעמים בעבר, בחודשים האחרונים ישנו תיאום מלא בין נציגי הליכוד שלום אדרי ומשה שטרית, לבין יו"ר סיעת הבית היהודי עו"ד רינה הולנדר.

מיד בתום ההצבעה יצאה הודעה מטעם סיעות הליכוד והבית היהודי בזו הלשון: "סיעות הליכוד והבית היהודי התנגדו בהנהלה להחלטה לאפשר חניון לאוטובוסים ולמשאיות באיזור מסוף הרכבת. צומת ביג זה האיזור הפקוק ביותר בעיר. להעמיס אותו עוד יותר עם אוטובוסים ומשאיות שיצאו ויכנסו זה טעות שעוד תוסיף למקום שבלאו הכי עמוס מאוד ברכבים, משאיות ואוטובוסים רבים. לדעתנו זוהי החלטה שגויה וחסרת מעוף".

על פי לשון ההודעה נראה לכאורה כי גם חברי סיעת הבית היהודי הצטרפו לעמדת הליכוד המתנגדת להקצאה והצביעו  נגד. אז זהו, שלא. בהודעה נוספת שיצאה מיד לאחר לכן מטעמם של חברי סיעת הבית היהודי ישראל מנדלסון ואלישיב גוטמן נכתב כך: "אנחנו הצבענו בעד חניון האוטובוסים וחבל שיש מי שמדבר בשמינו. לעצם הענין בו בזמן שבמקום להתנגד לחניון מוסדר רק כדי להתנגד לראש העיר, המשאיות והאוטובוסים ממשיכים לפקוק את השכונות הוותיקות של בית שמש". עיניכם הרואות, חברי הבית היהודי מנדלסון וגוטמן הצביעו נגד עמדת יו"ר הסיעה רינה הולנדר ואף ראו לנכון להוציא הודעה נפרדת המאשימה לכאורה את הולנדר בהתנגדות אישית לראש העיר.

בכדי להבין את הרקע למתיחות בבית היהודי, עלינו לחזור כשנה לאחור. בקיץ האחרון פרש מתפקידו חבר המועצה ניסים בריח ובמקומו התמנה אלישיב גוטמן. כידוע, סיעת הבית היהודי מורכבת משתי מפלגות אם, הבית היהודי (ימינה במתכונתה הנוכחית) והאיחוד הלאומי (הציונות הדתית כיום). בעבר מנתה הסיעה 2 נציגים לבית היהודי (בריח והולנדר) ונציג אחד לאיחוד הלאומי (מנדלסון), ומאז התמנה אלישיב גוטמן במקום בריח, עלה הייצוג היחסי של האיחוד הלאומי ל-2 נציגים לעומת הבית היהודי שנותרה עם נציגה אחת. בבחירות האחרונות לכנסת ה-24 ניתן היה לראות את חילוקי הדעות הפנימיים כאשר רינה הולנדר תמכה בימינה של נפתלי בנט ומנדלסון וגוטמן תמכו בציונות הדתית של סמוטריץ'.

כידוע לכולם, היחסים בין המפלגות של בנט לסמוטריץ' לאחרונה אינם מן המשופרים בלשון המעטה. העימות סביב הכוונה של בנט להקים ממשלת אחדות עם לפיד בתמיכת רע"מ הוביל לקרע חסר תקדים בתוך הציבור הדתי לאומי. כתוצאה משינויי הכוחות בתוך הסיעה והיחסים העכורים בין המפלגות, פנו מנדלסון וגוטמן ליו"ר המפלגה בצלאל סמוטריץ' במטרה להוביל מהלך להדחתה של רינה הולנדר מתפקיד סגנית ראש העיר והעברת התפקיד לנציג האיחוד הלאומי. לטענתם הם הרוב במפלגה והתפקיד מגיע להם.

מקורות בסביבתו של סמוטריץ' טוענים כי הוא גיבה את הדרישה שלהם והיוזמה החלה להתגלגל במסדרונות בנין העירייה. על פי הדיווחים המהלך כבר סוכם עם לשכת ראש העיר ד"ר עליזה בלוך וההחלפה כבר היתה אמורה להתבצע. בפועל המהלך טרם יצא אל הפועל, אך במפלגת הציונות הדתית טוענים כי הוא עתיד לקרות בקרוב. במידה והולנדר אכן תועבר מתפקידה, תהיה זו מכה ל"גוש הציוני" במועצת העיר שכלל עד עתה את סיעות הליכוד והבית היהודי.

חיים מרגי, יו״ר סניף הבית היהודי מסר בתגובה: ״לצערי אכן קיים קרע בין חברי הסיעה, ולדעתי מהגישושים שעשיתי זה נובע מתקשורת לקויה. מה שבטוח, שאין שום קשר בין זה לבין הפיצול שהיה בבחירות הארציות בתמיכה בסמוטריץ ובבנט, והראיה שהם לא ביקשו להתפצל כסיעה נפרדת, כי כולנו יודעים שהציבור לא יתן לזה יד ויבוא חשבון עם מי שיתפצל. בשל חשיבות העניין כינסתי את הסניף במוצ"ש ולאחר שכולם הביעו נכונות להידברות, תמכו בי לגשר בין הצדדים. אדגיש ואומר שהעברת סמכויות מרינה, כלל לא נמצאת על הפרק״.

*****

 בשבוע הבא יפוג המנדט שנתן נשיא המדינה לנתניהו להקים את הממשלה. באם לא תמצא פריצת דרך בימים שנותרו, המנדט יחזור לנשיא והוא יוכל להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על מועמד אחר. בסביבת נתניהו העלו בשבוע האחרון את ההילוך בניסיונות להביא פתרון ייצרתי להקמת הממשלה. אחד מאותן פתרונות, הוא פשוט לקיים את הסכם הרוטציה על ראשות הממשלה. כלומר, גנץ, מי שהיה אמור להחליף את נתניהו במחצית ימיה של הממשלה הקודמת ז"ל, ימונה כעת לראשות הממשלה, שתכלול את הליכוד, כחול לבן, ימינה, הציונות הדתית והמפלגות החרדיות.

לפי ההצעה, גנץ יכהן בתפקיד כעת במשך שנה. לאחר מכן, נתניהו שנתיים, ובשנה האחרונה שוב גנץ. הרציונל בהצעה לגנץ, היא שבמידה ובנט ולפיד יקימו ממשלה, גנץ יהיה שותף זוטר ויקבל במקרה הטוב את תיק הביטחון, אבל אילו יצטרף לנתניהו הוא יזכה לתפקיד הבכיר. נתניהו מצדו ירוויח שנתיים בתפקיד ראש הממשלה, ויותר מכך: ממשלה שרובה המוחלט מזוהה עם הימין, וגם כחול לבן לא ידועה כמפלגת שמאל. יתרון אפשרי נוסף, בממשלה שכזו אין צורך לצרף את ימינה או את גדעון סער, שערק מהליכוד. שכן מינוס ימינה פלוס כחול לבן, הגוש מונה 60 נציגים. מספיק שחבר כנסת אחד נוסף יעדר מהמליאה, על מנת שההצעה תעבור, ובאם יהיה צורך ימצא מתנדב.

ההצעה נשמעת מעניינת, לאור סגירת המעגל שהיא עשויה להוביל, שכן הממשלה הקודמת התפרקה, כי נתניהו סירב לקיים את הסכם הרוטציה עם גנץ, וכעת בלית ברירה הוא מוצא את עצמו ללא יכולת להתחמק מההתחייבות עליה חתם. גורמים בליכוד אף טענו, כי הם שמחים על ההצעה, "נתניהו חייב לגנץ מבחינה מוסרית". בסביבת גנץ טענו, כי הוא דחה את ההצעה: "הוא לא רואה איך זה אפשרי". על אף התגובה הרשמית, צריך לזכור שזה אותו גנץ, שבמשך שלוש מערכות בחירות האג'נדה היחידה שהוא הוביל זה "רק לא ביבי", ולבסוף הוא היה הראשון שנכנס לממשלה איתו יחד.

מי שנרתם לנסות לשכנע את גנץ, הוא יענקי קניבסקי, נכדו של מרן הגר"ח קניבסקי שהגיע השבוע לפגישה עם יו"ר כחול לבן. בפגישה אמר קניבסקי לגנץ, כי לציבור החרדי יש "חוב מוסרי כלפיך ותמיכה רחבה במהלך האמור. אנו מבינים כי אינך מעוניין לתת אשראי לנתניהו בשל קרעי האמון, עלינו לפעול יחד בשיתוף פעולה". הוא הוסיף ודיבר בשבח ההיכרות של גנץ עם הנציגים החרדים, וטען כי "יש להקים ממשלה שתייצג את כולם תוך התחשבות בציבור וכמיליון האזרחים שתמכו בדרכה של הליכוד".

אבל זו לא הייתה ההצעה המפתיעה היחידה. הצעה מפתיעה אחרת לא פחות, הייתה כי יו"ר ש"ס אריה דרעי יכהן ברוטציה עם נתניהו בתפקיד ראש הממשלה, כאשר דרעי אמור לכהן ראשון. הרציונל בהצעה, הוא גדעון סער, שבמערכת הבחירות התחייב כי ישב בממשלת ימין וכי לא ישב תחת נתניהו. עם זאת, סער לא התחייב כי לא ישב לצד נתניהו באותה ממשלה. 

הסיבה שנתניהו הציע לדרעי הצעה מפתה שכזו, היא חששו שאם יעמיד בראשות הממשלה מועמד מתוך הליכוד, הוא יסרב לפנות את מקומו בבוא העת. מה גם, שהדבר עשוי להוביל מרד מצד בכירי הליכוד שיתמרמרו על כך שנתניהו לא בחר בהם, לכן הוא הציע את התפקיד לדרעי, שותפו הפוליטי הנאמן בשנים האחרונות. לצערו של נתניהו, דרעי דחה את ההצעה על הסף וכך נמנעה הזדמנות היסטורית למנות ראש ממשלה חרדי במדינת ישראל.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • המפלגה היחידה שרצה היא 'הבית היהודי'. לא ימינה ולא 'האיחוד הלאומי'. כל הסיפור הוא בכלל על זה שישראל מנדלסון מנסה לארגן הקצאה של קרקע לאחיו. בגלל שהוא לא קיבל את זה הוא משתולל כמו תינוק שלקחו לו סוכריה. זה גם כנראה לא חוקי בעליל ולכן הוא לא מקבל מה שהוא רוצה. ככל הנראה זה פלילי. אסור לחבר מועצה לפעול לטובת אחיו. סניף הבית היהודי דחה את הדרישה של מנדלסון ובעקבותיה קרא לראש העיר לקחת לו את מלוא הסמכויות. הוא טיפש.