שולחן עורך: יאללה בלאגנץ (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ב' אב ה'תש"פ 23/07/20
מה האינטרס שעומד מאחורי חבילת הסיוע שקיבלה העיר בית שמש • האם אנחנו לקראת חיבור פוליטי של עליזה בלוך ובני גנץ • היכן ההבדל בין הפגנות השמאל האנרכיסטי למחאות החרדים • מדוע נכשל סמוטריץ' בנסיון להביך את הסיעות החרדיות • ואיזה פתרון הציע ח"כ משה אבוטבול למצוקת המלוניות במגזר החרדי • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
ביקורו של גנץ בבית שמש השבוע (צילום: דוברות עיריית בית שמש)
ביקורו של גנץ בבית שמש השבוע (צילום: דוברות עיריית בית שמש)

ביקורו של ראש הממשלה החליפי ושר הבטחון בני גנץ השבוע בבית שמש התקבל בתקשורת בצורה די שגרתית. כחלק מסבב הסיורים שלו בערים ברחבי הארץ וחבילות הסיוע שהוענקו לערים השונות, לכאורה גם בית שמש היא עוד אחת מרשימת ערים ארוכה שזכו לסיוע ממשרד הבטחון. אך מי שעוקב אחר הפרטים ומבין קצת יותר לעומק את המשמעויות, מזהה שמדובר בסיפור שונה מהרגיל.

בכדי להבין את הרקע עלינו לקפוץ כמה שבועות לאחור. מזה תקופה לא קצרה שרה"ע ד"ר עליזה בלוך מתחזקת קשרים עם שרת התפוצות הטריה עומר ינקלביץ', שכידוע מתגוררת בעיר. בלוך מבינה את הפוטנציאל הטמון בקשר קרוב עם שרי הממשלה, ומנצלת את ההזדמנות להיעזר היכן שאפשר. אגב, בכדי למנות באצבעותיכם את מספר השרים איתם נפגשה בשבועות האחרונים, תצטרכו יותר  מכף יד אחת. את האצבעות שלהם תבקש בלוך כשתעלה להצבעה בממשלה הצעת מחליטים שאותה היא מקדמת עבור העיר בשיתוף פעולה עם אנשי הליכוד המקומיים, משה שטרית ושלום אדרי.  

בחזרה לגנץ. ביום חמישי לפני שבועיים בשעת בוקר מוקדמת מצלצל הנייד של עליזה בלוך. על הקו ראש הממשלה החליפי ושר הבטחון בני גנץ, שמתעניין איך יכול לסייע לבית שמש בהתמודדות עם הקורונה. גנץ קיבל את התשובות שביקש ושלח מיידית את השרה ינקלביץ' לפגישה בעירייה במקומו כיון שהוא עצמו שהה בבידוד. למחרת הכריז גנץ על חבילת סיוע נרחבת לעיר הכוללת תמיכה של משרד הבטחון, פיקוד העורף ותקציב של למעלה מ-100 אלף ₪ עבור הסברה למגזר.

אך כאילו לא די בכך, כאמור השבוע הופיע גנץ לביקור נוסף בבית שמש כשהוא מלווה בעומר ינקלביץ' ואנשי פיקוד העורף, וקיבל עדכון על פעילות העירייה והנעשה בעיר. מדוע ראה לנכון גנץ להשקיע כל כך הרבה זמן ומשאבים בעיר בית שמש דווקא? ההסברים שמספקים יודעי דבר בצמרת כחול לבן מציגים תמונה לא בלתי מסקרנת בעליל. יתכן ויחס ה-VIP שמקבלת העיר, מגיע בכלל בגלל העומדת בראשה.

"בני גנץ מעריך מאד את עליזה בלוך", מספר אחד ממקורביו המעורה בפרטים. "הוא רואה בה דמות שנמצאת בקונצנזוס. עליזה הצליחה לאחד סביבה תמיכה של כל המגזרים ומתנהלת מול כולם בצורה נכונה. איש לא יודע מה ילד יום, המערכת הפוליטית נמצאת בסימן שאלה ויתכן שגנץ רוצה את עליזה בלוך לצידו ביום מן הימים. הוא זקוק לדמויות מהסוג שלה לידו". כן כן, קראתם נכון.

אמנם לא פעם ולא פעמיים התפרסמו שמועות ופניות שקיבלה עליזה בלוך בהקשרים של ריצה בפוליטיקה הארצית, אך החיבור האפשרי הזה עם כחול לבן בהחלט מפתיע. מתברר כי הממשלה המתנדנדת משחקת לטובת העיר בית שמש וגנץ שרוצה לשמור על יחסים קרובים עם עליזה בלוך, אולי לצורך חיבור פוליטי בעתיד, כך לטענת אותו בכיר, "מחבק" את העיר ומציע עזרה ויחס מעל ומעבר.

* * * * *

בשבועות האחרונים כתבנו לא מעט על אלימות המשטרה כלפי המפגינים החרדים. התמונות שיוצאות מדי ערב ממוקדי ההפגנות מעוררים לא מעט סימני שאלה על היחס הבסיסי של המשטרה כלפי הציבור החרדי. אז הנציגים זעמו, נפגשו עם ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה, הוחלט על הקמת צוות שיבחן את התנהלות המשטרה וינסה להרגיע את הרוחות. נדמה היה כי במשטרה הבינו שהמצב לא יכול להימשך וחייבים לשנות את הגישה.

אז חשבנו. בשבוע החולף התקיימו לא מעט הפגנות של השמאל נגד שלטון נתניהו והכשלון בטיפול במשבר הקורונה. גם שם ראינו את מעורבות המשטרה, וגם שם אפילו נעצרו מספר מפגינים. אבל הפערים הבלתי נתפסים בצורה שבה מטפלת המשטרה במפגיני השמאל אל מול האלימות הקשה המופעלת כלפי מפגינים חרדים, היא זו שעוררה את הזעם מחדש. לא מעט טענות של אכיפה בררנית הופרכו בחלל האויר לאחרונה, ומול המראות המזעזעים שנראים ברחובות בר אילן ושכונות מאה שערים, הטענות הללו מקבלות משנה תוקף.

חשוב להדגיש, מתפקידה של המשטרה להשליט סדר ברחוב. הפגנה שאיננה חוקית דינה להתפזר גם אם צריכים להפעיל כוח בכדי לפזרה. מספיק להיזכר בתמונות שהגיעו מארה"ב בכדי להבין עד כמה המשטרה יכולה להיות אלימה בצורה שעשויה גם לעלות בחיי אדם. ברוך ה' שאנחנו לא שם. אבל למשטרה חייבת להיות אג'נדה ברורה ועקבית. אם מתקבלת החלטה לפזר הפגנה תוך הפעלת כוח רב, מדוע בהפגנות השמאל ההתנהלות היא שונה? למה אנרכיסטים יכולים ערב ערב למרר את חייהם של תושבי שכונת רחביה המתגוררים בסמוך לבית ראש הממשלה ברחוב בלפור ושם "יכילו" אותם ואת חופש המחאה שלהם.

יגיע יום והמשטרה תאלץ לספק תשובות על ההתנהלות שלה כלפי המגזר החרדי. השבוע ניסה ח"כ בצלאל סמוטריץ' מ'ימינה' להביך את הסיעות החרדיות בכך שהעלה להצבעה הצעה להקים ועדת חקירה שתבחן את התנהלות המשטרה, בתקווה שהח"כים החרדים יצביעו בעד בלית ברירה, נגד עמדת הקואליציה. לבסוף ההצעה נפלה ברוב קולות בחסות המשבר הפוליטי שנוצר בסוף השבוע, אך לא לעולם חוסן. במידה והח"כים החרדים לא מעוניינים להעניק לסמוטריץ' את תמונת הניצחון שלו על הקואליציה, יתכבדו ויגישו הם את ההצעה בעצמם. חייבת לקום ועדת חקירה שתעשה סוף להתנהלות המפלה כלפי הציבור החרדי. לא לעולם חוסן.

* * * * *

במקביל לעיסוקיה הרבים של ועדת הקורונה בכנסת בהגבלות על המשק והמאבקים של יו"ר הועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון עם הממשלה, החלטה חיובית אחת לפחות קיבלה הועדה השבוע. בימים האחרונים התפרסמו תמונות מחרידות ממלוניות הקורונה על התנאים המחפירים של החולים החרדיים שפונו למלוניות. מבלי להיכנס לפרטים, באופן כללי ניתן לקבוע כמעט בוודאות שאילו היו מגיעות תמונות שכאלה ממלונית בתל אביב, האייטם היה פותח מהדורה מרכזית בחדשות 12.

בהובלתו של חבר הועדה ח"כ משה אבוטבול מש"ס, התקבלה החלטה לצאת לשטח ולסייר במלוניות הקורונה בכדי להתרשם ולוודא שהתנאים הבסיסיים של החולים, נשמרים. יחד עם זאת חברי הוועדה קראו לקיים פעולות הסברה בקרב הציבור שבהן יובהר כי המלוניות לא נועדו לנופש וכי הן משמשות כמתקני החלמה, שבהם המחלימים צריכים לדאוג לכל צרכיהם מלבד מזון.

וזו נקודה שחשוב להדגיש, לא מדובר על תנאי פינוק של בתי מלון. זאת לא הכוונה באשפוז במלוניות. הגיעו אלינו במהלך הימים האחרונים תלונות של שוהים רבים, ביניהם גם תושבי בית שמש המלינים על התנאים שלדעתם אינם מספקים. "אמרו לנו שיש מרחבים ודשאים ושטחים כדי שיהיה לילדים תעסוקה" כותב אחד מתושבי העיר השוהה במלונית בצפון הארץ" ומוסיף, "המצב כאן הפוך לגמרי. סגרו אותנו בפנים מכל צד שרק אפשר. אין פינה אחד לילדים, החדר אוכל משמש לאכול מנות קרב, בלי רווחות של אוכל, החדר אוכל משמש גם בבית מדרש, החדר אוכל משמש גם למשחקייה. ואין איפה להסתובב. הייתי מעדיף להשאר בבית, אבל גם זו לא אופציה, א"א לצאת מכאן גם אם רוצים."

יהודה אבידן מי שהיה ממונה על תפעול המלוניות למגזר החרדי מספר על כך שכמעט כל יום נאלצים לערב משטרה עבור משפחות שהחלימו ולא מוכנים לפנות את המלונית. והשבוע עוד היה מקרה של משפחה שסירבה להתפנות בטענה שהם היו בטוחים שהם באים לחודשיים ולכן השכירו את הבית וטענו שאין להם לאן ללכת. עם כל הכבוד והסימפטיה למצב הלא פשוט של המשפחות, אלה שנהנים יותר ואלה שנהנים פחות - אנשים צריכים להבין שהאלטרנטיבה היא אשפוז בבית החולים, שם בוודאי התנאים יהיו גרועים יותר. כך שלהתלונן על רווחות האוכל ומרחבי דשא, זה קצת מגוחך. רק בריאות.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.