שולחן עורך: חוק וסגר (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ו' אייר ה'תש"פ 30/04/20
החשש שעלה בישיבת הממשלה בנוגע לסגר על הערים החרדיות • מדוע המודל שעבד בני ברק נכשל קשות בבית שמש • איך ניתן בכל זאת להתמודד עם בעיית ההדבקה של המיעוט הקיצוני בעיר • מה גרם לנציגים החרדיים לפתוח סופסוף את פיהם והאם אנחנו קרובים למלחמת אחים • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
צילום: קבוצת מחאת החרדים הקיצוניים
צילום: קבוצת מחאת החרדים הקיצוניים

במהלך הדיונים האם להטיל סגר על העיר בני ברק, עלה בישיבת הממשלה החשש כי הנוכחות של חיילי צה"ל בתוככי השכונות בעיר החרדית יובילו לחיכוכים מרים וקשים עם התושבים. כולם מכירים את היחסים המורכבים שבין החברה החרדית לבין צבא ההגנה לישראל, וחלק מן השרים טענו שהנזק הצפוי מהמהלך עשוי להיות רב על התועלת. המחזה של שכונות חרדיות מסוגרות כשאין יוצא ואין בא, ובין הרחובות מפטרלים חיילים במדים, העלה אסוציאציות בקרב חלק מקבלי ההחלטות, מהן הם חששו.

במבחן התוצאה ניתן לקבוע כי ההחלטה להטיל את הסגר למרות הכל, התבררה כהצלחה מסחררת מכל ההיבטים. בהיבט הרפואי, מגבלות התנועה בעיר בלמו בצורה דרמטית את אחוזי ההדבקה ותוך זמן קצר המגמה בעיר התהפכה – מספר רב יותר של תושבים החלימו מהנגיף מאשר מספר הנדבקים החדשים. ובשיתוף המאמץ הכביר שהשקיעה העירייה בפינוי מאות חולים למלוניות, התוצאה היא שאחוז התחלואה בעיר צנח משמעותית וניתן היה לשחרר את ההגבלות כעבור שבוע ימים.

וכן בהיבט החברתי, כלי התקשורת שהגיעו לבני ברק בכדי לנסות לתפוס תמונות של חרדים המתעמתים עם חיילי צה"ל, גילו להפתעתם שולחנות ליל הסדר ערוכים שהכינו התושבים לחיילים, ילדים וילדות שירדו לרחוב עם צלחות של עוגות ושתיה עבור הכוחות שעבדו ברחוב ואווירה כללית של אהבת חינם וחיבור בין המגזרים. במשך למעלה משבוע ימים לא נרשמה אך לא תקרית אחת של עימותים בין התושבים לחיילי פיקוד העורף שהתרוצצו ברחובות העיר יומם וליל בחלוקת מנות מזון לקשישים וחולים.

דפוס פעולה זהה אירוע בתהליך קבלת ההחלטות על הסגר בירושלים, כששם הסיטואציה אף הייתה נפיצה יותר מכיוון שהסגר הוטל אך ורק על השכונות החרדיות. לעירייה היה קושי אמיתי להנגיש לתושבים את ההחלטה ולהציג אותה כעניינית ומקצועית ולא ככזו שמכוונת נגד הציבור החרדי בלבד. אך גם בירושלים, לבסוף ההחלטה הצדיקה את עצמה, שוב, רק בעקבות שיתוף פעולה מלא של כלל הגורמים המעורבים: משרד הבריאות, הצבא, הרשות המקומית והכי חשוב – התושבים עצמם.

ברור לכל בר דעת כי ללא שיתוף פעולה של התושבים ונכונות מצידם למגר את התחלואה ולעצור את התפשטות הנגיף, אף סגר לא יעזור. לכלוא עשרות או מאות חולים בתוך שטח מתוחם ממנו אין יוצא ואין בא, לא ישנה כלום אם החולים בעצמם לא יצאו מהשטח למקום אחר וניתן יהיה לבודד אותם מיתר האוכלוסייה וכך למנוע את ההדבקה. משום כך ההחלטה להטיל את הסגר על רמב"ש ב' ו'נחלה ומנוחה' בבית שמש, מעלות סימן שאלה גדול מאד על אופן קבלת ההחלטות ועל ההיערכות המקצועית שקדמה להחלטה.

ובשונה מבני ברק וירושלים שם הסגר הוכתר בהצלחה והשיג את מטרתו, הרי בבית שמש מדובר בכישלון מוחץ, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה חברתית, בעיקר בנוגע לרמת בית שמש ב'. הסגר לא רק שלא השיג את מטרתו וצמצם את אחוזי ההדבקה, אלא גרם נזק של ממש ביחסים בין התושבים בתוך השכונות עצמן בפרט, ובין תושבי העיר החרדים והחילוניים בכלל. הקרעים שנדמה היה שהתאחו בשנים האחרונות, נפרמו שוב באחת ומלחמת ההכפשות וההשמצות חזרה ביתר שאת.

כל אדם המכיר במעט את אופי האוכלוסייה הבעייתית בשכונת רמה ב', זו שבגינה נאלצה הממשלה להטיל את הסגר, הבין מיד שסגר על השכונה הוא אינו הפתרון. כפי שפרסמנו מעל במה זו בשבוע שעבר, המיעוט האנרכיסטי ברמה ב' אינו משתף פעולה עם הרשויות ואינו מדווח על חולים מאומתים המסתובבים בציבור, אז מי הגאון שחשב שלסגור אותם בתוך השכונה יחד עם אלפי תושבים אחרים, זה הפתרון שיציל את השכונה? נחזור ונדגיש את הברור מאליו, ללא שיתוף פעולה של התושבים עצמם ופינוי למלוניות, לסגר כשלעצמו אין שום ערך.

אז מה כן קיבלנו במקום? עימותים בין האוכלוסייה הכי קיצונית ומופרעת בישראל, אנרכיסטים פראי אדם השונאים שנאת מוות את המדינה ומוסדותיה, ודווקא מתחת לבתיהם חשבו שנכון יהיה להציב חיילי פיקוד העורף ושוטרים שיסתובבו 24 שעות ביממה. יש אדם שפוי אחד שסבור כי אפשר להפיק תועלת כלשהי ממהלך כזה? אז במקום ירידה בתחלואה ראינו ילדים בני 9 שזורקים חיתולים ובקבוקים על שוטרים כשהוריהם צועקים מהצד "נאצים" לעבר חיילים שבסך הכל באו לבצע את הפקודות שקיבלו.

בשונה מבני ברק וירושלים, ההצעה להטיל את הסגר על השכונות בבית שמש עלתה לדיון לראשונה רק יומיים בלבד לפני התאריך המיועד לתחילת הסגר. בפועל ההחלטה התקבלה ביום שישי בצהריים, כשכבר ביום ראשון שלאחר מכן התושבים מצאו את עצמם תחת הסגר, ללא יכולת להיערך בהתאם. אבל מעבר למחדל שבחוסר ההיערכות של התושבים, החיפזון בקבלת ההחלטה מוכיח כי לא נעשתה חשיבה מעמיקה לפני הביצוע. הממשלה עשתה פשוט "העתק הדבק" למודל שעבד בבני ברק בירושלים בתקווה שהוא יוכיח את עצמו שוב.

אך כאמור, הפעם בלון הניסוי התפוצץ לכולם בפנים. אפילו ראש העיר ד"ר עליזה בלוך שתמכה בצורה נלהבת בסגר בתחילת השבוע והסבירה לכל מי שרצה לשמוע עד כמה זו פעולה שקולה והכרחית, הבינה ככל שחלך השבוע שום דבר לא משתנה מלבד המרקם החברתי של העיר שמתפרק לה מול העיניים. הרשויות לא הצליחו לשנע את החולים מהעיר החוצה אל המלוניות, ומשכך הסגר הפך לאמבטיית קורונה סגורה ומסוגרת המסכנת את יתר תושבי השכונה שאינם חולים.

לו היתה הממשלה מקדישה מעט יותר מחשבה לפני ביצוע הסגר וטורחת גם לפענח את ההבדלים בין האוכלוסייה בקריה החרדית ולבין זו האנרכיסטית ברמב"ש ב', היו מגיעים למסקנה מהר מאד כי מה שנכון לשכונה אחת לא בהכרח יועיל לשכונה אחרת. יש אנשים שמבינים רק כוח, ובמקום להעניש את כל תושבי השכונה, היו צריכים לפנות בכוח, משמעותי ככל הנדרש, את החולים הבעייתיים מרמה ב' ולפנותם למלוניות, לבל ידביקו אחרים. יצירת החיכוך מול כוחות הבטחון שהוצבו בשכונה הייתה אינה הוגנת כלפי התושבים ובעיקר אינה הוגנת כלפי החיילים עצמם.

וכפי שאכן היה צפוי, התושבים בקריה החרדית ששיתפו פעולה עם הרשויות, צייתו להוראות הסגר והתפנו למלוניות במידת הצורך, השיגו את המטרה והסגר יוסר מעל השכונה בסוף השבוע. לגבי רמת בית שמש ב', הסיפור כאמור שונה לחלוטין, צפוי לנו עוד שבוע קשה מאד מול קומץ הפורעים המתגורר בשכונה ומסרב להפנים את המצב. התקווה היחידה היא שהמצב בתוך השכונה לא יוביל למלחמת אחים של ממש בין רוב התושבים שומרי החוק המעוניינים לשוב בהקדם לשגרת חייהם, לבין המיעוט האנרכיסטי והאלים המאיים על בריאותם.

ומילה על הנציגים החרדיים. בשבוע שעבר הבאנו מעל במה זו את הביקורת שהפנו נציגים בכירים במועצת העיר בעניין שתיקתם של רוב הנציגים החרדים והעובדה שבחרו שלא לגנות את הפרות הסדר מצד תושבי העיר פורעי החוק. והנה מתברר שלפתע השבוע חלקם גילו שהם עדיין מסוגלים לחבר כמה משפטים ברצף ורצו לתקשורת לגנות את ההחלטה להטיל את הסגר על השכונות החרדיות. אילו רק היו מבינים אותם נציגים כי אלמלא היו ממלאים את פיהם מים בשעת מעשה, יתכן ולא היינו מגיעים בכלל למצב שבו צריך להטיל סגר.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.