שולחן עורך: השטח בוער (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"ט סיון ה'תש"פ 11/06/20
מדוע עיריית בית שמש טוענת כי מגיע לה נתח בהכנסות מאיקאה • אילו עבירות בניה ''חסרות תקדים בחומרתן'' בוצעו במקום • איך פוגע משבר הקורונה בתעשיית התרבות החרדית • מה התחייב ח''כ משה אבוטבול לאמנים המפגינים • והאם תוכנית המאה תשים סוף לממשלת האחדות הטריה • ׳שולחן עורך׳ – טור סיכום שבועי
הולנדר ואבוטבול במאהל המאבק. צילום: אריה לייב אברמס
הולנדר ואבוטבול במאהל המאבק. צילום: אריה לייב אברמס

רבות נכתב ועוד ייכתב על הסאגה סביב פתיית סניף איקאה באשתאול. כל תושב בית שמש שנסע בשנתיים האחרונות בכביש 38 ראה איך העבודות להקמת המבנה הענק מתבצעות במהירות שיא. זו בעצם סיפורה של חברה ענקית כמו איקאה, עם משאבים בלתי נגמרים ששום דבר לא יכול לעצור אותה בדרך אל היעד. מרגע שהוצבה המטרה, השעון מתחיל לתקתק והעבודה מתבצעת סביב השעון. לא ועדה מחוזית ולא מהנדסת עירונית תעצור את הגלגל.

בדיעבד התברר כי באתר בוצעו חריגות בניה מעבר לשטח שאושר בוועדה המחוזית עבור החנות. אך כאמור, לא מדובר פה בחנות מכולת שכונתית או מרפסת בדירת מגורים פרטית. כאשר מדובר בענקית הריהוט משבדיה, שום דבר לא יעצור את הבולדוזרים. לצורך העניין גייסו את הקורונה והמצוקה הכלכלית הקשה שגרר איתו המשבר הזה, כשבשורה התחתונה החנות נפתחה בדיוק כפי התכנון המקורי, באיחור של כמה שבועות מועטים.

אך כעת מתברר כי מתחת לפני השטח מתחולל סיפור אחר לגמרי. אם חשבתם שכל המאבק הוא על כמה מטרים רבועים שנבנו ללא אישור, תחשבו שוב. כידוע החנות ממוקמת על שטח אזור התעשיה ששייך למושב אשתאול, אך הסיבה שהשטח יועד לאזורי תעשיה משמעותיים כל כך, הוא בזכות הקרבה לשכנה הסמוכה, בית שמש. העיר שגדלה בקצב ענק בשנים האחרונות ותגדל עוד בשנים הקרובות, מספקת תעסוקה ופוטנציאל מסחר לכל הסביבה.

כעת נשאלת השאלה למי ילכו רווחי הארנונה מחנות הענק. אחד הסעיפים בעתירה שהוגשה לוועדת הערר נגד איקאה טוען כי הוועדה המקומית שאישרה את החריגות בדיעבד "לא שקלה את הצורך בקיומו של הסכם המבטיח תכנון, ניהול והפעלה משותפים בשטח התוכנית וכן חלוקת הכנסות בגינה". שימו לב למשפט האחרון: "חלוקת הכנסות בגינה". כלומר, מלבד המועצה האזורית מטה יהודה, שמושב אשתאול יושב בשטחה, גם עיריית בית שמש רוצה נתח מהעוגה. ובצדק.

כל בר דעת מבין שמושב אשתאול לבדו יוכל לכסות אולי את היקפי הרכישה של המכונות החשמליות המוצבות ביציאה מאיקאה. מה שהופך חנות ענקית שכזו לרווחית, היא הקרבה לעיר גדולה כמו בית שמש, וכמובן שגם ירושלים. שלא לדבר על הפוטנציאל התעסוקתי הטמון בחנות ועל מקומות העבודה שהיא מייצרת עבור תושבי העיר והאזור. בקיצור, מושב אשתאול הוא אולי המארח של החנות, אך בעלת הבית האמיתית היא העיר בית שמש. ומשכך, הרווחים חייבים להתחלק בהתאם.

מוקדם עוד לדעת כיצד תסתיים הסאגה הזו. בסוף השבוע שעבר התבשרנו כי המדינה מבקשת להוציא צו סגירה למקום בשל חריגות הבניה ה"חסרות תקדים בחומרתן". ועד העובדים של איקאה קיבל השבוע אישור מבית המשפט להצטרף בתור צד להליך המשפטי מתוך הבנה כי סגירת החנות תשפיע באופן דרמטי על העסקתם של מאות עובדים שיאבדו את מטה לחמם. 

-------------

משבר הקורונה פגע במשק הישראלי בצורה חריפה ביותר, אך יותר מכל נפגעו אנשי תעשיית המוזיקה, התרבות והאמנות. ההופעות נגדעו בבת אחת ועדיין לא נראה באופן מתי התאריך לחזרה. אז נכון, פה ושם התקיימו הופעות על משאיות ועוד פתרונות יצירתיים כגון אלו, אך ברור לכל שזה אפילו לא מתחיל להוות פתרון לבעיה. גם בבית שמש העירייה ניסתה לבוא לקראת האומנים והציבור, וקיימה כמה וכמה פרויקטים שכאלו של הופעות על משאית ואפילו מתחם ה'דרייב אין' שהוקם ובו ניתן היה לצפות בהצגות ילדים מתוך מכוניות, אך כאמור הקומץ לא משביע את הארי.

עד כה מי שניהלו את המאבק למען האמנים היו אנשי התעשייה מהציבור הכללי. השבוע הצטרפו המפיקים והאמנים החרדיים וקראו לממשלה למצוא פתרון שימנע את קריסתם הכללית של אלפי אנשי התעשייה. אחד העומדים בראש המאבק הוא אמן החושים המקומי תושב בית שמש, מני הולנדר שהגיע יחד עם עשרות אחרים להפגין מול משרד האוצר בקריאה "להנשים" את עולם התרבות היהודית. הולנדר שמופיע לאורך השנה על הבמות הגדולות בארץ ובעולם, ספג גם הוא מכה כלכלית אנושה מביטולי עשרות הופעות במהלך החודשים האחרונים.

במהלך ההפגנה מול משרד האוצר, הצטרפו לתמוך במוחים מספר חברי כנסת וביניהם חה"כ משה אבוטבול מש"ס שמכהן גם כחבר בועדת הקורונה בכנסת. אבוטבול שבתקופתו כראש העיר קידם בצורה מופלאה את עולם התרבות היהודית, מכיר את הנושא היטב והתחום גם קרוב לליבו באופן אישי. "אין מי שלא חושב שזהו מאבק צודק", אמר ח"כ אבוטבול למפגינים. "מאות זמרים, קלידנים, נגנים, בעלי תזמורות, סאונדמנים ותאורנים מהמגזר החסידי והמזרחי נמצאים בבית בחוסר עבודה ופרנסה. כחבר ועדת הקורונה אני עושה ככל יכולתי לסייע לכם במאבקכם. כמובן תוך מסגרת שמירת צו הבריאות המחייב מדין ונשמרתם מאוד לנפשותיכם״.

-------------------

אם מישהו חשב שלממשלה החדשה יינתנו מאה ימי חסד – הוא טעה. ראש הממשלה נתניהו ששואף למהר ולהחיל את תוכנית המאה של הנשיא טראמפ, עוד טרם הבחירות בארה"ב, נתקל בהתנגדות חריפה, דווקא מימין. עד כה נתניהו הבליט את החלק בתוכנית שמתייחס לסיפוח חלקים מיהודה ושומרון והתעלם מהחלק שמתייחס להקמת מדינה פלסטינית. אלא שמועצת יש"ע, גוף העל של ההתיישבות ביו"ש, פתחה בקמפיין נרחב נגד יישום התוכנית, כשלטענת ראשי המתנחלים – מחיר הקמת מדינה פלסטינית גבוה מידי בתמורה לסיפוח חלקי בלבד של שטחי יו"ש. לטענתם, גם לא ברור מה ממדי הסיפוח ובאלו שטחים תוקם המדינה הפלסטינית, שכן הן נתניהו והן ארה"ב מסרבים לחשוף את המפות בשלב זה.

מי שמגבה את ראשי מועצת יש"ע היא מפלגת ימינה האופוזיציונית, שמנסה לאגף את הליכוד מימין. בימינה ובמועצת יש"ע פתחו בקמפיין נרחב נגד התוכנית, שלטי מחאה, הפגנות וראיונות רבים לתקשורת. באחת הראיונות תקף דוד אלחיאני, יו"ר מועצת יש"ע, את טראמפ והאשים כי עסקת המאה בכלל נועדה לסייע לו בבחירות בנובמבר: "טראמפ וקושנר הוכיחו במתווה שהם אינם ידידים של מדינת ישראל ולא חושבים על האינטרסים הביטחוניים וההתיישבותיים של מדינת ישראל. כל מה שמעניין אותם במתווה זה לקדם את האינטרס שלהם לקראת הבחירות הקרובות".

זו הייתה כנראה אמירה אומללה, שכן טראמפ נחשב לדמות מוערצת בקרב מצביעי הימין בישראל. נתניהו מיהר לרכב על פליטת הפה של יריביו: "מצער שבמקום הכרת הטוב יש מי שמתכחש לידידות זו שלא הייתה גדולה ממנה". לאחר מכן, מיהר לכנס פגישה עם ראשי המתנחלים, בסופה צוטט נתניהו כמי שאמר: "עומדת בפנינו הזדמנות היסטורית להחלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון״. עוד נכתב בהודעה כי "ראש הממשלה נתניהו חזר על מחוייבותו לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית טראמפ. ראש הממשלה עידכן שהדיונים עם האמריקנים עדיין נמשכים. סוכם על המשך הידברות. ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת קראו לראשי המועצות ביהודה ושומרון לתמוך במהלך היסטורי זה". במועצת יש"ע טענו לאחר הפגישה כי למרות בקשותיהם נתניהו לא הציג בפניהם את ה"מפות הסודיות" וכי יש להן חשש כי הוא יסכים להקמת מדינה פלסטינית.

אם לא די בהתנגדות מימין, גם משמאל מתנגדים בתוקף לסיפוח. במפלגת העבודה אמרו כי הם יפעלו "לסכל מבפנים" את החלת הריבונות והסיפוח. בכחול לבן רשמית שותקים, אך מאחורי הקלעים יש חברים במפלגה שמסתייגים מהסיפוח. עם זאת, השבוע נמסר כי שר הביטחון בני גנץ  הנחה את הרמטכ"ל אביב כוכבי, "להאיץ את היערכות צה"ל לקראת הצעדים המדיניים העומדים על הפרק בזירה הפלסטינית". בנוסף הוא עידכן את הרמטכ"ל אודות ההתקדמות בזירה המדינית. עוד נאמר כי גנץ מתכוון למנות בימים הקרובים פרויקטור מטעמו שיעסוק בתיאום המהלכים הנדרשים בזירה זו. בנוסף, יוקם צוות משולב במשרד שירכז את ההמלצות בהיבטים האופרטיביים של המהלכים שעל הפרק באיו"ש וברצועת עזה. כך או כך, השבועות הקרובים יהיו משמעותיים ביותר לשאלה המדינית, שמלווה את ישראל מאז מלחמת ששת הימים.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.