שולחן עורך: האמת והשלום (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ט' אב ה'תש"פ 30/07/20 1
מדוע הסירה ראש העיר את אישור התב"רים בישיבת המועצה האחרונה • מה הקשר ליחסים העכורים בינה לבין סגניתה עו"ד רינה הולנדר • על מי זעם חבר המועצה יוסי גולדהירש בישיבת המליאה • האם יצליח ח״כ פינדרוס להשכין שלום בדגל התורה המקומית • והיחסים ממשיכים להתחמם בין גנץ לעליזה בלוך • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
צילום: דוברות עיריית בית שמש
צילום: דוברות עיריית בית שמש

את הטור השבוע נכתוב אווירת הימים, ימי החורבן ותשעה באב בהם אנו מתבקשים להרבות באהבת חינם ולא חלילה בשנאת חינם. ננצל את הבמה המכובדת הזו בכדי להציף מעל לפני השטח תופעות ואירועים שהתרחשו בכדי לנסות למגר אותם מכאן ולהבא, שכידוע אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר. אולי בזכות ליבון הדברים לעין כל, ישכילו הנוגעים בדבר להתגבר מעל האינטרסים האישיים ולפעול יחדיו בשיתוף פעולה למען תושבי העיר.

במה דברים אמורים אתם לבטח שואלים. הבה שמעו סיפור. רבים לא יודעים, אבל מלבד לתקציב העירייה שמאושר מדי שנה וכולל את תקצוב כלל הפעילות והאגפים של העירייה, בכל ישיבת מליאה שמתכנסת אחת לחודש לערך, מאשרים חברי מועצת העיר 'תב"רים'. ראשי התיבות של "תקציב בלתי רגיל", תקציב חד פעמי שמגיע בעקבות שתדלנות של ראש הרשות במשרדי ממשלה, קרנות שונים, מפעל הפיס ועוד שלל גורמים נוספים.

סדר הדברים הוא שחברי המועצה מאשרים את התב"רים במליאת מועצת העיר ולאחר מכן נדרשים לאישורה של ועדת הכספים. לרוב התב"רים מאושרים ללא כל בעיה, מדובר בכספים שנועדו לשפר את איכות חייהם של תושבי העיר וחברי המועצה שמחים לשתף פעולה ולסייע בקידום האינטרסים של העיר. וכך אכן היה עד עתה, בכל ישיבת מועצה הציגה ראש העיר תב"רים שהשיגה, והחברים אישרו בשמחה ולאחר מכן התקבל האישור גם מועדת הכספים.

עד השבוע. בישיבת המועצה שהתכנסה השבוע ראש העיר הודיעה להפתעת הנוכחים כי אין בכוונתה להעלות לאישור חברי המועצה את התב"רים החדשים. ההפתעה גדלה שבעתיים כאשר התברר מה כלל אותו תקציב בלתי רגיל. רק נציין את חלקו: תכנון הסדרת בטיחות ברחוב רמב"ם, תכנון הסדרה בטיחותית ברחוב בן קיסמא, בן עזאי ועקביא, ביצוע הסדרה בטיחותית בכיכר נחל שורק-נחל קישון ועוד ועוד. לכל הדעות מטרות ראויות וחשובות ביותר.

מבדיקה קלה מתברר כי הסיבה שהובילה לאי העלאת התב"ר טמונה דווקא בוועדת הכספים. גורמים במועצת העיר מספרים על חתול שחור שעבר בין רה"ע עליזה בלוך לבין יו"ר ועדת הכספים וסגנית ראש העיר עו"ד רינה הולנדר. אין בכוונתנו להיכנס לפרטים ולרכילויות אודות היחסים בין השתיים, רק נציין באופן כללי שיחסיהן אינם כבעבר. אי לכך, החליטה הולנדר שלא לאשר בועדת הכספים שבראשותה את התב"רים הנ"ל, בכדי להעביר מסר חד וברור לראש העיר. על מנת להימנע מהמבוכה, הקדימה בלוך תרופה למכה וכלל לא העלתה את התב"רים לאישור המועצה בישיבה הנוכחית והודיעה כי בעוד שבועיים תכנס ישיבה שלא מן המניין ושם תאשר את התקציבים.

התקרית הזו באה בעקבות מכתב מפתיע ששלח חבר המועצה ישראל מנדלסון ליועמ"ש העירייה ובו ביקש את חוות דעתו המקצועית בנוגע לסדר היום של ישיבת הנהלת העיר. מדי חודש, בטרם מתכנסת ישיבת מועצת העיר, מתקיימת ישיבה מקדימה של חברי הנהלת העיר ובה מתקבלות ההחלטות - שנכנה אותם בעדינות - ההחלטות היותר רגישות. לגבי ישיבת מועצת העיר יש נוהל שמחייב פרסום מוקדם של סדר היום, ומנדלסון לפתע החליט שמן הראוי הוא שיתפרסם גם סדר היום של ישיבת הנהלת העיר.

כמובן שמדובר בהטרלה מכוונת מצד מנדלסון כיון שסדר היום של ישיבת ההנהלה אינו מתפרסם מטעמים מובנים, אך המכתב שלו נועד בכדי להעביר מסר לראש העיר. אך המסר הועבר ביתר שאת כאשר התברר שמי שכתבה את המכתב היא לא אחרת מאשר רינה הולנדר עצמה, שמסיבותיה היא החליטה להחתים עליו את חברה לסיעה ישראל מנדלסון ולשגרו לראש העיר. כך או אחרת, המסר התקבל בלשכת ראש העיר והוביל, כאמור, לפיצוץ ביחסים בין השתיים.

מי שזעם על העיכוב באישור התב"רים שנגעו לתחום הבטיחות בדרכים הוא חבר המועצה יוסי גולדהירש מדגל התורה שמכהן גם כחבר ועדת בטיחות בדרכים וחירום, ומרכז את פעילות הועדה עוד מתקופתו כחבר לשכתו של שמוליק גרינברג. לאחר הודעתה של בלוך כי התב"רים לא יעלו לאישור, זעם גולדהירש על הולנדר שלטענתו "עושה פוליטיקה על גבם של תושבי העיר".

טענותיו מצטרפות לדברים שאמרה ראש העיר בעצמה בישיבת המועצה, אמנם בלי להתייחס להולנדר בשמה במפורש, אבל כשבלוך אמרה "נורא צר לי שגורמים עושים פוליטיקה מתושבי העיר", היה ברור לכולם למי היא מתכוונת. כולנו תקווה כי בישיבת המועצה שתכונס שלא מן המניין התקציבים אכן יעברו וועדת הכספים גם היא תאשר אותם. בית שמש אינה בנויה לפוליטיקות קטנות מן הסוג הזה, ומן הראוי שראש העיר וסגניתה ימצאו את הדרך להשכנת השלום בבניין העירייה לטובת כל הצדדים.

******

ואם בהשכנת שלום עסקינן, כדאי להפנות זרקור לזירה נוספת שמתפתחת בתקופה האחרונה. כולנו שמענו, ראינו וקראנו שחברי הכנסת של דגל התורה יצחק פינדרוס ואליהו ברוכי הגיעו לביקור בעיר לאחרונה. השניים הגיעו כמובן כדי לעמוד מקרוב על צרכי העירייה ולנסות לסייע במה שניתן, אך יודעי דבר מספרים כי בשולי הביקור ישנו עניין נוסף הטורד את מנוחתם, ובעיקר את זו של יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ פינדרוס.

מסתבר כי מאז מינוי של ישראל סילברסטין ליו"ר דגל התורה בבית שמש בעקבות התפטרותו של שמוליק גרינברג, יחסיו עם חבר המועצה שלמה ברילנט אינם תקינים בלשון המעטה. למעשה השניים אינם מדברים ביניהם כלל ויש ביניהם נתק מוחלט, כך לטענת אחד מחברי המועצה. הטריגר לסכסוך הדגלאי הוא הדומיננטיות של ברילנט שמסרב לסור למרותו היו"ר החדש ופועל במסדרונות העירייה באופן עצמאי. הנתק בין השניים יצר פיצול דה פקטו בתוך סיעת דגל התורה, כאשר מן הצד האחד עומדים סילברסטין וגולדהירש ומן העבר השני, ברילנט וזמורה.

כאמור ח"כ פינדרוס פועל רבות להשכנת השלום בין השניים ואף טיפל בנושא מקרוב במהלך ביקורו בעיר לאחרונה. בינתיים תוצאות בשטח אינן נראות, והשבוע אף התפרסמו תמונות של סילברסטין וגולדהירש בחלוקת מארזים לחולים במלוניות הקורונה, כאשר הצמד ברילנט וזמורה אינם בתמונה כלל. גם במקרה דנן, כולנו תקווה כי תימצא דרך הזהב להשכין שלום בין הניצים ובזכות אהבת חינם יבנה בית המקדש השלישי, והאמת והשלום אהבו.

******

בשבוע שעבר תארנו מעל במה זו את הקשר המתפתח בין עליזה בלוך לשר הבטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ. גורמים בכחול לבן טענו כי גנץ מעוניין לצרף בעתיד את בלוך לשורותיו וברקע המצב הפוליטי הרגיש, שומר גנץ על יחסים חמימים עם בלוך. כמה חמימים? כנראה שמאד. לפני כשבועיים הודיע גנץ כי הוא מעביר לבית שמש תקציב של מאות אלפי שקלים כסיוע במאבק בקורונה, והשבוע החליט גנץ להעביר תקציב נוסף לעיר, הפעם עבור משפחות של תושבי העיר השוהים בבידוד.

בכל הנוגע להתמודדות עם הגל השני של מגיפת הקורונה, נדמה כי בית שמש עלתה על הדרך הנכונה. המספרים במגמת ירידה ושמה של בית שמש הוסר מרשימות משרד הבריאות של הערים האדומות. כמובן צריך לקחת בחשבון את המגזרים שאינם משתפים פעולה עם הרשויות ואינם נבדקים, אך במבט כללי נדמה כי העיר עברה את התקופה הקשה ונמצאת על דרך המלך. המגמה מתכתבת עם המגמה הכללית בארץ של דעיכה בקצב התפשטות הנגיף ולמרות מספרים גבוהים באופן יחסי של נדבקים בקורונה, עדיין במשרד הבריאות שומרים על אופטימיות וסבורים כי החלק הגרוע מאחורינו.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • לא מדובר בחתול שחור. מדובר בהפרה בוטה של כל התחייבות ראש העיר לציבור שהביא לבחירתה. ועדת הכספים לא יכולה לאשר תב"ר 'סתם כך'. זה לא עניין טכני אלא שחייבים לקבל את כל המסמכים הנוגעים לאותו תקציב, מקורותיו, הדרך בה יוציאו אותו וכד'. אלא שראש העיר פשוט שמה פס על החוק והגזבר לא מעביר שום נתון לועדת הכספים. כל הניסיונות לגרום לניהול תקין כספי של ראש העיר עולה בתוהו. הגירעון התקציבי הוא כבר הזוי ואין שום דרך למלא את המחסור אז עכשיו ראש הייר רוצה לגזול את הכספים שהתקבלו ממשרד הרווחה עבור הנזקקים בשביל לגזור עוד קופון תקשורתי.