שולחן עורך: האדום האדום הזה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ז תשרי ה'תשפ"א 15/10/20
מהי תוכנית המגירה שיזמו במשטרה לאכיפה בערים החרדיות • מדוע דווקא רמב''ש ג' צובעת את בית שמש באדום • איזה שינוי אסטרטגי תעשה העירייה בהתמודדות עם הנגיף • למה יש לעליזה בלוך אינטרס אישי במיגור התחלואה • ואיך יגויסו נשות העיר למאבק בקורונה • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
אילוסטרציה
אילוסטרציה

ביום ראשון בבוקר תקום מדינת ישראל למציאות אחרת מזו של החודש האחרון. הסגר ההדוק שהוטל לפני החגים יוסר, ואזרחי ישראל יוכלו לנוע בחופשיות בין הערים ולצאת מביתם גם לצורך שאיננו חיוני דווקא, כמובן תחת מגבלות שעדיין יישארו בתוקף בחודשים הקרובים. הורי הילדים הרכים יוכלו לשוב לעבודתם לאחר שגני הילדים יחזרו לפעילות מלאה ושוב לא ייאלצו להישאר בבית על תקן בייביסיטר לקטנטנים. חופי הים והגנים הלאומיים יפתחו לקהל הרחב ומדינת ישראל כולה צהלה ושמחה.

מדינת ישראל כולה אמרנו? אז זהו, שלא. מדובר למעשה על מדינת ישראל החילונית בלבד. הערים החרדיות כולן מוגדרות ערים אדומות, ותוכנית הרמזור של פרופ' רוני גמזו תותיר אותן ככל הנראה תחת סגר הדוק גם לאחר ביצוע השלב הראשון של הסגרת המגבלות. מדובר במציאות הזויה ובלתי נתפסת שבה מאות אלפי חרדים המתגוררים בערים בית שמש, מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד והשכונות החרדיות בירושלים, יישארו כלואים בביתם עד לזמן בלתי ידוע.

הקורא הנבון שואל את עצמו כעת, על איזה כלא הוא מדבר? אנחנו מכירים כבר את הסגר, אפס אכיפה, שום נוכחות משטרתית. מי שהסתובב ברחבי העיר בחודש האחרון לעיתים שאל את עצמו האם מישהו במשטרה שכח שיש סגר ושצריך לאוכפו, או שמא מדובר בהעלמת עין מכוונת כדי להימנע מעימותים בלתי פוסקים עם התושבים. בכל מקרה, כמו שיצאנו ונכנסנו עד היום ללא כל בעיה מהעיר ובתוכה, נמשיך לעשות זאת גם הלאה. למי אכפת שבממשלה קוראים לזה סגר.

אז הנה מידע שעשוי להיות רלוונטי ומעניין עבור הקורא הנבון: בכיר במשטרת ישראל מספר לנו , כי בשבוע הבא לאחר שהסגר יוסר מעל כל ערי ישראל, יתפנו אלפי שוטרי משטרת ישראל לאכוף את ההגבלות בצורה הדוקה ומחמירה בהרבה מזו שהתרגלנו אליה עד כה. לא ראי אכיפה בכל רחבי מדינת ישראל, כראי אכיפה ממוקדת על מספר ערים בודדות. לסגור 9 מיליון אזרחים בסגר הרמטי, זהו דבר שאינו מתאפשר מבחינה טכנית. לעומת זאת סגר על כמה מאות אלפי תושבי ערים ספציפיות, בתגבור של אלפי שוטרים, זה אפשרי בהחלט.

אופייה של בית שמש מוכר ויודע. כל שכונה בעיר מאופיינת בסגנון אוכלוסייה שונה ומוגדר, וכשבאים לבחון את השלכת נתוני התחלואה בשכונות על מודל הרמזור של גמזו, נראה כי דווקא רמב"ש ג' היא בין השכונות הבעייתיות ביותר. נסביר: על הקהילות של רמה ב' אין טעם כבר להכביר במילים, כולם מכירים ויודעים. מדובר בציבור קנאי שלא משתף פעולה עם הרשויות, אינו מציית כמובן להנחיות משרד הבריאות, אך גם אינו מבצע בדיקות ולכן השכונה כלל אינה צבועה באדום. מבחינת משרד הבריאות מצב התחלואה בשכונה הוא תקין, כיון שלא קיים מידע במערכת לגבי מספרי החולים בקהילה. כנראה שביום ראשון השכונה תשתחרר מהסגר יחד עם יתר ערי ישראל, למרבה האבסורד. 

רמה א' מאוכלסת בעיקר בציבור ליטאי, אנגלוסקסי ודתי לאומי, שלאורך הדרך משתדלים לציית להנחיות משרד הבריאות והוראות הרבנים. סיבוב קצר בשכונה במהלך חג הסוכות ושמחת תורה, העלה כי בתי הכנסת רובם ככולם היו סגורים, וגם אלו שפתחו, עשו זאת במסגרת קפסולות קפדניות כשההקפות התקיימו תחת כיפת השמיים ובמרחק בין הרוקדים. למרות זאת, התחלואה בשכונת רמה א' גם היא גבוהה יחסית כיוון שהנתונים האובייקטיביים של משפחות ברוכות ילדים ומגורים בצפיפות אוכלוסין, גורמים להדבקות בהיקפים גבוהים מהממוצע.

ועכשיו לרמב"ש ג', בשכונה הצעירה יחסית מאוכלסת ברובה בקהילות חסידיות, שבהתאם להוראת רוב האדמו"רים, מעדיפים את חיי השגרה הכוללים תפילה במניין המוני בתוככי בית הכנסת, טישים, התוועדויות, שמחות מרובות משתתפים ועוד. אין כאן כל כוונה להביע דעה כלפי אותן הנהגות, אין זה מתפקידנו חלילה לחלק ציונים לגדולי ישראל, רק לציין את העובדות לאושרן. בפועל, אין אף משמעות להנחיות משרד הבריאות מחד, אך מאידך, בשונה מהקנאים ברמה ב', הציבור החסידי ברמה ג' נבדק בהמוניו כשאנשים אינם חשים בטוב. השילוב בין אי ציות להנחיות משרד הבריאות וקיום בדיקות בהיקפים נרחבים, הוא קטלני ומייצר תחלואה בהיקפים אדירים. מכאן ועד לטיפוס תלול במעלה מודל הרמזור של גמזו בואכה האדום הבוהק, הדרך היתה קצרה.

בימים הקרובים תעלה העירייה בקמפיין חדש בעל מסרים שונים מאלה שהיו עד כה. השינוי באסטרטגיה נובע מההבנה כי הציבור מכיר את סיכוני הנגיף עד זרא. אין כבר מה לחדש, אין על מי לאיים, אנשים מכירים, מבינים ומחליטים לקחת את הסיכון להידבק בתמורה לקיום שגרה יחסית. נוסיף לכך את היחס המקל של האדמו"רים כלפי הנחיות משרד הבריאות, ותקבלו סיטואציה שבה אנשים הפסיקו לפחד. נגמרו הכדורים באקדח ואי אפשר יותר לאיים על אנשים שידבקו בנגיף. מקסימום, כמה ימים במלונית וחוזרים לשגרה, כך לשיטתם.

מה בכל זאת ניתן לעשות, פשוט מאד. אנשים מהר מאד יבינו כי כל עוד רמת התחלואה לא יורדת, העיר לא תשתחרר מהסגר הכפוי שהוטל עליה. אם ההתקהלויות ימשכו וההדבקה תישאר בהיקפים נרחבים, אנשים פשוט יישארו בבית חודשים ארוכים. מוסדות החינוך לא יפתחו ועסקים ישארו סגורים. התפיסה זה הקו החדש אותו תאמץ העירייה במאבק בנגיף, מתוך הבנה שזה הסיכוי האחרון שעוד  נותר לה כדי לשכנע אנשים לשתף פעולה עם המאמצים להורדת התחלואה.

והאמת שלעליזה בלוך יש כעת אינטרס אישי ונוסף במיגור התחלואה בעיר. נזכיר לקוראים הנאמנים כי פרסמנו מעל במה זו עוד במהלך הגל הראשון את פנייתה לראש הממשלה בדרישה להאציל סמכויות לטיפול בקורונה לראשי הרשויות, מתוך תפיסה שהם מכירים את האוכלוסייה טוב יותר ויוכלו לטפל בהם בצורה מיטבית יותר. השבוע התקיימה שיחה של נתניהו עם ראשי הרשויות והנושא עלה שוב, וככל הנראה כבר בימים הקרובים התוכנית תכנס לפעילות מבצעית ולראשי הרשויות אכן יינתנו סמכויות אכיפה וביצוע נרחבות בהרבה מאלו הקיימות כיום. לבלוך אם כן, יש הרבה מה להוכיח בתור זו שדרשה את הסמכויות מלכתחילה. כישלון שלה יהיה חמור בהרבה מזה של אחרים.

שטח פעילות נוסף שהעירייה מתכוונת לפעול בו, הוא ציבור הנשים. קמפיין ייעודי שפונה לנשות העיר, ייסב את תשומת ליבן להשלכות הקורונה, הן הבריאותיות והן הכלכליות-חברתיות, מתוך מטרה לגייס את שיתוף הפעולה שלהן וההשפעה על התנהלות הילדים. קשה לאמוד עד כמה אפקטיבי יהיה הקמפיין ולאיזו רמה של שיתוף פעולה הוא יזכה מציבור הנשים. מה שכן, הניסיון הבלתי מתפשר של העירייה להשפיע ולשכנע מבלי להרים ידיים, ראוי להערכה.

ומילה על התנהלות המשטרה כלפי מפירי ההנחיות. ההתמודדות המשמעותית ביותר שהקורונה הביאה בעקבותיה, היא המפגש בין המשטרה לבין אזרחים תמימים. לרוב כשהמשטרה נדרשת להתערב באירוע פלילי, מדובר בעבריינים ולכן הגישה היא בהתאם. כאן מגיעה המשטרה לפזר חתונה, או כל אירוע אחר, והמשתתפים הם בסה"כ אזרחים תמימים שרצו לקיים את החתונה בכל מחיר. חוסר ההבנה כי הגישה כלפיהם צריכה להיות שונה מזו של עבריינים, הוא זה שאשם באובדן האמון המוחלט שלו זוכה המשטרה בחודשים האחרונים, מהציבור החרדי בפרט ומאזרחי ישראל בכלל. כל עוד המשטרה לא תשכיל לשנות את התפיסה, ולא לעצור באלימות אזרח תמים שבסה"כ שכח לשים מסיכה במרחב הציבורי ונבהל מההיתקלות עם המשטרה ומגיב בהיסטריה, דבר לא ישתנה. 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.