שולחן עורך: גזע הכוח (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ו סיון ה'תש"פ 18/06/20
מדוע בש''ס בחרו להשתיק את פרשת הרב ברוך גזהיי • איך השיב ח''כ אבוטבול לטענות כלפי המפלגה בראיון לגלי צה''ל • האם הסערה שפרצה בש''ס היא רק ספוילר למה שצפוי ביהדות התורה • למה דורש ח''כ אייכלר פריימריז באגודת ישראל • והאם בבית שמש צפוי לקום סמינר ספרדי • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
מתוך עמוד הפייסבוק של הרב ברוך גזהיי
מתוך עמוד הפייסבוק של הרב ברוך גזהיי

ביום שני בלילה, כשבכנסת נשמו לרוחה לאחר אישורו של החוק הנורבגי, עד לא היה לאיש מושג איזו סערה תתפרץ בעוד מספר שעות. הרב ברוך גזהיי חגג עם משפחתו את כניסתו הצפויה לכנסת בשעה שתחקירני כלי התקשורת החלו לנבור בסרטונים ישנים שלו במטרה לדלות חומר מרשיע. והנה, כמה מפתיע, כעבור שעות ספורות נמצא הציטוט המיוחל שלא עומד בקנה אחד עם הפוליטיקלי קורקט השולט במדינה והעליהום התקשורתי על הרב גזהיי החל.

זה לא לקח יותר מדי זמן. מהר מאד הבין הרב גזהיי לאיזה קן צרעות הוא עתיד להכנס, ובחר למשוך את מועמדותו מרשימת ש"ס לכנסת. בהודעה לילית ששלח ליו"ר התנועה שר הפנים אריה דרעי הודיע לו כי החליט להתפטר מהרשימה.  התקשורת רשמה ניצחון נוסף. זו כבר הפעם השנייה שהיא גורמת להתפטרותו של חבר כנסת מש"ס, בפעם הקודמת היה זה יגאל גואטה שנאלץ לוותר על מקומו לאחר לחץ ציבורי נרחב.

בש"ס באופן כללי העדיפו לשים את הפרשיה הזו מאחוריהם כמה שיותר מהר ונתנו הוראה לח"כים שלא להתראיין בעניין. היחידי שנשלח לדברר את הנושא היה משה אבוטבול שעלה לראיון ביומן הבוקר של גלי צה"ל, שם הסביר בצורה ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים את השקפת היהדות כלפי מעמד האישה ואת עמדת מפלגת ש"ס באופן ספציפי. "כשהייתי ראש עיר בבית שמש מיניתי נשים רבות לתפקידי מפתח", אמר אבוטבול בראיון והבהיר כי באופן אישי הוא לא מתחבר לדבריו של הרב גזהיי. כאן נוכל לספר כי אבוטבול היה אמור לקיים ראיון נוסף באותו בוקר באחד מכלי התקשורת החרדיים, אך הראיון התבטל דקות לפני שהתקיים לאחר שבש"ס ניתנה ההוראה שלא לעסוק בנושא.

כך או אחרת, החוק הנורבגי עתיד להשפיע בצורה משמעותית על המפלגות החרדיות. הסערה שפרצה בש"ס היא רק תקדים למה שצפוי ביהדות התורה. נכון להיום, היחידי שהתפטר הוא סגן השר מאיר פרוש שעשה זאת לטובת עמיתו מדגל התורה ח"כ יצחק פינדרוס. אחריו ברשימה ממוקמים איש הסיעה המרכזית (גור) אליהו חסיד ולאחר מכן שוב נציג דגל התורה בפתח תקווה אליהו חסיד.

שם העניינים סבוכים יותר מכיון שחסיד מסרב להיכנס לכנסת בשלב זה. גורמים יודעי דבר טוענים כי הוא מחכה לראות מה יקרה בגזרת כתב האישום נגד ליצמן, מה שיאלץ אותו להתפטר מתפקיד שר הבינוי והשיכון. על פי ההסכמים הפנימיים באגודת ישראל, התפקיד הבכיר הולך לאיש הסיעה המרכזית ולכך מחכה חסיד. בנוסף ברוכי מדגל גם הוא אינו משתוקק להיכנס לכנסת, ב"ה עושה חיל בתפקידו בפתח תקווה ויושב על כסאו באושר ועושר. מה יקרה הלאה? ימים יגידו.

--------------------

ואם באגודת ישראל עסקינן, שם מרגע הקמת הקואליציה סובלת המפלגה מוויכוח פנימי חריף בשאלת חלוקת המקומות והתפקידים. לפי ההסכם הקואלציוני מונה ח"כ יעקב טסלר, נציג חסידות ויזניץ' ליו"ר הוועדה לפניות ציבור, מה שהותיר את ח"כ ישראל אייכלר, נציג חסידות בעלזא ללא כל תפקיד. אייכלר מצדו מסתפק בתפקידו כח"כ, אך בהנהלת חסידות בעלזא מסרבים לכך והם יצאו לקרב על התפקיד, כשלטענתם – בעלזא גדולה יותר מויזניץ' ולפיכך היא קודמת לה בחלוקת התפקידים.

בשיאו של הוויכוח, הודיעו נציגי בעלזא, כי הם דורשים פריימריז באגודת ישראל. "לא ייתכן", הם טענו, "שסדר המקומות נקבע לפני חמישים שנה, ללא קשר לגודל החסידיות והקהילות המרכיבות את אגודת ישראל". מי שהצטרף לדרישה, הוא מספר 2 באגודת ישראל, סגן השר מאיר פרוש, שמייצג את הציבור הכלל חסידי. בחסידות גור, לה המקום הראשון בסיעה החסידית, טרם הגיבו לדרישה פומבית. הניסיונות להשתיק את המערערים מאחורי הקלעים לא צלחו. 

בינתיים, ח"כ אייכלר העלה הצעת חוק שדורשת את הורדת אחוז החסימה הגבוה מ-3.25% מכלל קולות הבוחרים לאחוז וחצי. אייכלר הסביר כי המצב כיום "אינו מבטא נכון את חלוקת הדעות והקשת הפוליטי. ההוכחה לכך ניתנה במהלך השנה האחרונה כשמדינת ישראל הלכה לבחירות שלוש פעמים, משום שמפלגות שהיו קרובות לאחוז החסימה לא עברו אותו, מה שגרם להשלכת אלפי קולות לפח ולחלוקה בין גושית לא הוגנת".

למרות ההסבר הרשמי, הסיבה האמיתית לדרישה לשינוי אחוז החסימה – איום על אגודת ישראל, שכן באם החוק יעבור, השותפה הליטאית דגל התורה לא תהסס לפרק את השותפות עם הסיעה החסידית ולצאת לדרך עצמאית. עד כה נמנעו בדגל התורה מלנקוט בדרך של ריצה עצמאית, למרות ביקורת רבה על שותפיהם מאגודת ישראל וטענות כבדות משקל על חלוקה לא הוגנת של הכוח בין הסיעות, שכן הם חששו לא לעבור את אחוז החסימה.

בדגל התורה אף גיבו את הצעת החוק של אייכלר פומבית וסגן השר אורי מקלב טען כי הם יתמכו בהצעה. כעת הכדור עובר לידי הנהלת אגודת ישראל, שתצטרך להכריע בוויכוח הפנימי – האם לצאת סוף סוף לפרימריז, שאולי ישנו את החלוקה הפנימית בתוך המפלגה או לנסות להמשיך לשדר עסקים כרגיל ולקוות שהצעת החוק של אייכלר לא תהפוך לסעיף בספר החוקים של ישראל.

------------------

אחת המטרות שהציבה לעצמה עליזה בלוך כשנכנסה לתפקיד ראש העיר, היה להילחם באפליית הבנות הספרדיות בקבלה למוסדות החינוך. "אני לא אתן שבת אחת תשב בביתה בתחילת שנת הלימודים" הצהירה בלוך בכמה הזדמנויות, ואכן נראה כי הצליחה לעמוד במילתה. שנת הלימודים הבאה תיפתח במתכונת מעט שונה. איש  לא יודע עדיין האם ניתן יהיה לקיים שגרת לימודים סדירה ואיך הקורונה תשפיע בנושא, אך דבר אחד כן מסתמן לקראת הבאות: בש"ס סיימו להבליג על האפליה מצד אחיהם האשכנזים והחליט להרים את הכפפה.

בשבוע שעבר התכנסו ראשי ישיבות מכותל המזרח של עולם הישיבות הספרדי בביתו של מרן ראש הישיבה חכם שלום הכהן בעיר העתיקה. בתום הכינוס הוחלט על הקמת ועדת רבנים שתפעל להקמת סמינרים לבנות ספרדיות. במקביל, ניתנה הוראה לנציגי ש"ס ברשויות המקומיות לפעול למען הצלחת הסמינרים הספרדים ולעשות להן נפשות. הסיבה: כפי שציינו, במפלגה הספרדית התייאשו מהאפליה החוזרת על עצמה כל שנה ברוב הסמינרים. בנות רבות מבתים מצוינים מצאו את עצמן מחוץ לסמינרים, כשלרוב הסיבה לאי קבלתן היא גזענות עטופה בתירוצים שונים: "היא לא מספיק חזקה", "אין בה יראת שמיים", "גיליון הציונים שלה לא מספק" וכן על זה הדרך. באורח פלא, בנות אשכנזיות בעלות נתונים דומים מתקבלות ללא בעיה.

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי פירט בפני ראשי הישיבות את הצעדים המעשיים של הקמת רשת סמינרים ספרדיים, והוסיף כי מעבר למלחמה בגזענות, יש בכך צורך עבור התלמידות עצמן: "היום גם אצל הבנות יש כבר את הגאווה והכבוד שהן ספרדיות, והן מתלוננות שהן לא מרגישות בנוח בסמינרים הקיימים, הן לא יכולות להתבטא. אם זה בנושאים שיש לנו שיטה אחרת, פסיקה אחרת ואפילו בעניינים חברתיים ותרבותיים. הן מרגישות במיעוט וזה קשה. ולכן זה צו השעה".

כעת, הצלחת הסמינרים תהיה תלויה בידי הציבור הספרדי עצמו, אם הוא יפנים את הוראת הרבנים וישלח את בנותיו לשם, המוסדות הללו צפויים להצלחה גדולה כבר בשנים הקרובות. מסקרן יהיה לראות כיצד יפעלו נציגי ש"ס המקומיים בבית שמש והאם אכן נראה בהקדם הקמת סמינר ספרדי חדש בעיר.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.