שולחן עורך: בחירות או לא להיות (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ה חשון ה'תשפ"א 12/11/20
כמה אחוזים מתושבי בית שמש הצביעו עבור הנשיא טראמפ • מדוע ראשי המפלגות החרדיות מעוניינים בסולחה עם נתניהו • איך שכנעה השרה עומר ינקלביץ את בני גנץ שלא ללכת לבחירות בשלב זה • איזו מחווה עשה ג׳ו ביידן לבנימין נתניהו • ומה הקשר בין חוק הגיוס להעלאת הקנסות • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
גנץ במליאה. צילום: שמוליק גרוסמן / דוברות הכנסת
גנץ במליאה. צילום: שמוליק גרוסמן / דוברות הכנסת

השבוע הפוליטי בישראל עמד בסימן הבחירות בארצות הברית. תוצאות הבחירות עשויות להכריע את גורלה של הממשלה המקרטעת. עד ליום שלישי שעבר הנחת העבודה הייתה כי בהינתן וטראמפ מנצח, נתניהו יחתוך לבחירות מהירות במחשבה שהמצביעים הישראלים ירצו לראות את המשך שיתוף הפעולה הפורה בין השניים. במידה וביידן מנצח נתניהו יעדיף להותיר את הממשלה המקרטעת על כנה, שכן בקמפיין בחירות הוא לא יוכל לנופף בקשרים  ההדוקים בבית הלבן, מה גם שהממשל האמריקאי יצפה לראות ממשלה מאוזנת בישראל ולא ממשלת ימין צרה. אלא שמאז ניצחונו של ביידן, נראה כי נתניהו יכול לצאת המנצח הגדול גם בבחירות בזק. עד היום "ניצחונו" הפוליטי הגדול ביותר הוא השרידות והעמידה האיתנה שהוא הוכיח מול ממשל אובמה העוין. כעת כשסגנו לשעבר נכנס לבית הלבן נתניהו יוכל לשכנע כי רק הוא חזק מול ביידן.

עד כמה ביידן מהווה איום על אזרחי ישראל? ניקח כדוגמא רק את העיר בית שמש. בכיר בקמפיין של המפלגה הרפובליקנית בישראל אומר ל'מהדריניוז' כי מבדיקות עומק שבוצעו בקרב תושבי בית שמש המחזיקים באזרחות אמריקאית ונטלו חלק בבחירות בארה"ב, עולה כי 93% מהם הצביעו עבור הנשיא טראמפ. תוסיפו לכך את עצרת התמיכה שהתקיימה בכניסה לעיר בשבוע שלפני הבחירות ותקבלו עיר שצבועה כמעט לחלוטין באדום הרפובליקני. איך וכיצר תראה כהונתו של הנשיא הנבחר ביידן? עוד מוקדם לדעת, כרגע כל שניתן הוא להסתמך על הצהרות וציטוטים מן העבר, בתקווה שיהיו רלוונטיים גם בעתיד.

ביטוי לכוונתו המסתמנת של נתניהו להכריז על בחירות בקרוב, הייתה פגישת פיוס שערך השבוע עם ראשי יהדות התורה, ח"כ משה גפני וח"כ יעקב ליצמן. השנים הביעו לאחרונה פומבית את חוסר שביעות הרצון שלהם מהממשלה בכלל ומהתנהלותו של נתניהו בפרט. על הפרק, הכעס על אי קידום הצעת החוק לדחיית גיוס תלמידי ישיבות ומנגד קידום החוק להעלאת הקנסות למוסדות החינוך הפועלים בניגוד להוראות הממשלה, קרי: קנסות לתלמודי התורה הפתוחים בהוראת גדולי הדור. ח"כ ליצמן אף רמז, כי אם נתניהו כבר לא טוב לחרדים אולי בנט הוא הפתרון והדליק כמה נורות אזהרה בקרב לשכת ראש הממשלה. השבוע קרא נתניהו לשניים על מנת לצנן את האווירה. בהתאם לכך, הודיעו ביהדות התורה כי שיתוף הפעולה עם ראש הממשלה יימשך כפי שהיה בעבר. אם לא היו בחירות באופק, נתניהו לא היה ממהר ליישר את ההדורים.

עד שנתניהו יחליט על עתידו הפוליטי, כחול לבן והליכוד ממשיכים להתכתש בתוך הממשלה ולמנוע האחד מהשני לתפקד. עד כמה המצב אבסורד? בכל שנה שכר חברי הכנסת, הממשלה, השופטים ויתר נבחרי הציבור מתעדכן בהתאם לשכר הממוצע במשק. השנה בעקבות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי, מאות אלפי עובדים פוטרו מעבודתם, מה שגרם לשכר הממוצע במשק לזנק וממילא השכר היה אמור לטפס באלפי שקלים. בממשלה הבינו כי העלאת השכר של נבחרי הציבור בזמן שהמשק במשבר היא לא הגיונית והוחלט לחוקק חוק שיקפיא את העלאת השכר השנה. אלא שבשל חילוקי הדעות בין כחול לבן והליכוד הצעת החוק לא קודמה, מה שמעורר זעם אדיר.

בכחול לבן, אומנם הציבו אולטימטום לנתניהו עד סוף החודש הקודם, ולא -  הם מפזרים את הכנסת והולכים לבחירות, אבל כנראה הסקרים שחוזים התרסקות מפוארת למפלגתו של גנץ מרתיעים אותו מלממש את איומו. למעשה, הדעות בתוך כחול לבן חלוקות. במהלך ישיבת סיעה שנערכה בשבוע שעבר, קראו חלק מחברי המפלגה לפרוש מהממשלה. "אי אפשר יותר לא לעמוד במילה שלנו. אם אי אפשר לסמוך על ביבי, בואו נלך עכשיו לבחירות. שום דבר לא ישתנה תוך כמה שבועות". מנגד, שר התרבות חילי טרופר תמך בהישארות בממשלה והתריע בחבריו, "תזכרו מה האלטרנטיבה, ממשלת ביבי – בנט. יש לנו אחריות". גם שרת התפוצות המקומית עומר ינקלביץ' טענה כי זו תהיה טעות ללכת לבחירות: "ללכת עכשיו לבחירות זו התאבדות" טענה.

שר החוץ גבי אשכנזי, מי שרואה את עצמו כיורש של גנץ, טען בתוקף כי צריך לחתוך לבחירות. בדבריו הוא הזכיר את תקציב המדינה לשנה הקרובה, "אם נכנע הוא לא יעביר תקציב, המשמעות היא שביבי בחיים לא יתן רוטציה על ראשות הממשלה לבני גנץ ואין כחול לבן, לכן צריך לפרק עכשיו את הממשלה". לבסוף היה זה יו"ר הסיעה בני גנץ שהכריע שלא להכריע ולהמשיך את המצב הקיים על כנו: "אני רוצה ממשלה מתפקדת. אם אמצא דרך, נישאר בממשלה; אם לא – אני מוכן לשלם בכיסאי". בגילוי לב הוא הוסיף: "אני כבר מבין שרוטציה אני לא אקבל, ואני לא אאמין לביבי גם יום לפני הרוטציה".

האמירה של גנץ חושפת כי הוא נמצא בסיטואציה של  "אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי". אם יפרוש מהממשלה וילך לבחירות, מפלגתו צפויה לקרוס, אם יישאר בממשלה הוא רק צפוי להתבזות ולא לקבל את הרוטציה בזכותה נכנס לממשלה. ההחלטות על עתיד הממשלה צפויות להתקבל בקרוב, ככל הנראה מיד לאחר הכרזה רשמית על זהות המנצח בארה"ב . ראש הממשלה נתניהו המתין עם הברכות לביידן, גם לאחר הכרזת כלי התקשורת והברכות מרחבי העולם נתניהו לא הגיב. רק בשעה 7 בבוקר שעון ישראל ומעט לאחר חצות שעון ווישנגטון הוא צייץ ברכת מזל טוב בטוויטר, תוך שהוא לא מכנה את ביידן הנשיא הנבחר כיתר מנהיגי העולם וכשבראש עמוד הטוויטר שלו מופיעה עדיין תמונתו לצד הנשיא המפסיד טראמפ.

התזמון של הציוץ לא מקרי. לפני ארבע שנים חגגו בישראל את בחירתו של טראמפ, חודש לאחר מכן ארה"ב לראשונה לא הטילה וטו במועצת הביטחון של האו"ם על החלטה אנטי ישראלית. הפעם לא חוששים בירושלים מאירועים דומים, אלא בעיקר מצפים להכרעות של ממשל טראמפ שימנעו ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין עם ארה"ב, כך שלא פלא שנתניהו מתייחס בקרירות יחסית לניצחונו של ביידן.

באופן לא מקרי, ביום ראשון בבוקר, שעות לאחר הכרזת כלי התקשורת בארה"ב על הפסד טראמפ נפגש השליח האמריקני לנושא איראן, אליוט אברמס, עם נתניהו ועם היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. על הפרק הטלת סנקציות בנושאים הקשורים לאיראן, כמו תוכנית הטילים והפרת זכויות אדם, אך לא קשורים לתחום הגרעין. הסיבה: מכיוון שקיים סיכוי רב שהממשל החדש יסיר סנקציות בתחום הגרעין בתמורה לחזרה להסכם הגרעין עם איראן מ-2015. הערכה היא כי ביידן יתקשה מאוד להסיר עיצומים מהסוג הזה, וכך יישמר חלק מהלחץ על איראן - גם אם סנקציות אחרות יוסרו. במצב כזה, מעריכים בישראל, יהיה קשה יותר לממשל ביידן לקדם הסכם גרעין מחודש עם האיראנים.

בתחנות הרדיו בישראל אף ציטטו גורם מממשל טראמפ שאמר: "נבחרנו ל-4 שנים; ואנו מתכוונים לנצל את הזמן עד לרגע האחרון. באנו לעבוד, יש לנו לא מעט דברים לעשות עם ישראל ונמשיך לפעול". ביתר מפלגות הימין המשיכו עם הקו של נתניהו והביעו ברכות קרירות לביידן. למרות שבממשל אובמה הוא דווקא שמר על יחסים סבירים עם נתניהו, בטח יותר מאובמה וקלינטון. כך למשל, ב-2012 בכנס בארצות הברית, אמר סגן הנשיא אז: "ביבי, אני לא מסכים עם מילה שאתה אומר - אבל אני אוהב אותך". במהלך נאומו אף הביע מחווה מרגשת כלפי ראש הממשלה, כשביקש לעמוד דקת דומיה לזכר אביו, בן ציון נתניהו שנפטר באותה השנה.  

במפלגות החרדיות גם שומרים על שתיקה לנוכח התוצאות. כך, יו"ר ש"ס השר אריה דרעי שהתבטא בשבוע שעבר כי הוא מתפלל לנצחונו של טראמפ, לנוכח העובדה, כלשונו, שהאיראנים רוצים בניצחונו של ביידן, סירב להתייחס לתוצאות. רק בשמאל הישראלי חגגו את ניצחון ביידן והביעו משאלה שבקרוב גם בישראל יתרחש מהפך שלטוני. אולם נראה כי מי שיחליט על בחירות הוא רק נתניהו, והוא יקבע אותם רק בתזמון הנוח עבורו.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.