שולחן עורך: בהכשר הבג"ץ (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"ג אייר ה'תש"פ 07/05/20
מה האתגר הגדול של נתניהו לאחר אישור ההסכם הקואליציוני בבג''ץ • מדוע החרדים נמצאים בעמדת כח משמעותית במו''מ • על מה יש חילוקי הדעות בתוך יהדות התורה בכל הנוגע לאיוש התפקידים • אילו תיקים בכירים הוצעו לח''כ עומר ינקלביץ' • והכאב הגדול של עסקני הילולת רשב''י במירון • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
נתניהו וגנץ בחתימת ההסכם הקואליציוני (באדיבות המצלם)
נתניהו וגנץ בחתימת ההסכם הקואליציוני (באדיבות המצלם)

החלטת בג"ץ אמש שלא להתערב בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן ולא לאסור את הענקת המנדט להרכבת ממשלה לח"כ שהוגש נגדו כתב אישום - במקרה דנן בנימין נתניהו - מכשירה הלכה למעשה את הקמת הממשלה הבאה שתתקיים ביום רביעי הבא עלינו לטובה. כעת, לאחר שהוסרו המקלות מהגלגלים, ניתן לסיים את בניית הרכב שאמור לצאת למסע של 4 שנים ארוכות.

אז הליכוד וכחול לבן חתמו על הסכם קואליציוני ביניהם, שאמנם עובר שיפוצים ושיפורים, אבל הבסיס נותר כשהיה. מה שנותר לנתניהו, הוא להגיע להסכמות עם יתר מפלגות גוש הימין. בראש ובראשונה נתניהו חתר להסכמות מהירות עם המפלגות החרדיות. מאז כישלון ממשלת נתניהו – לפיד (2013) הפוליטיקאים החרדים הם השותפים האידאליים של נתניהו. הם מציבים תנאים נוחים יחסית, לצד  העדר תחושת איום, שכן גפני או דרעי לא שואפים לרשת אותו בתפקיד.

מעבר לשותפות נוחה, המפלגות החרדיות מהוות עבורו נתניהו תעודות ביטוח, בפרט בממשלת אחדות. אם הממשלה תתפרק, הן יהיו לצדו. הן גם שם לגבות אותו מול מורדים אפשריים בליכוד או סביר יותר בימינה. אומנם באופן רשמי המפלגות החרדיות נחשבות לימניות, בפועל הן זורמות עם ההחלטות של נתניהו. הן לא תעודדנה בנייה במאחזים ביו"ש ובטח לא תלחמנה בהקפאת בנייה בחברון. הח"כים החרדים יענו אמן לכל הנחתה של נתניהו בזירה, בניגוד לבנט וסמוטריץ' שתמיד ינסו להוכיח שימינה "אידאולוגית" יותר מהליכוד "האופורטוניסטי".

המשא ומתן עם המפלגות החרדיות טרם הסתיים רשמית, אך בפועל ניתן להחשיב אותו כגמור ומנוי. ש"ס מקבלת את מה שהיו"ר שלה אריה דרעי ידרוש. הוא זה שאחראי על פריצת המו"מ בין הליכוד לכחול לבן, הוא אהוד על ביבי ונערץ על אשכנזי. בנוסף, בניגוד למפלגות אחרות, שליטתו של דרעי בש"ס היא ללא מיצרים. גורמי האופוזיציה במפלגה השלימו מזמן עם שליטתו של דרעי. בהתאם הוא מנהל את חלוקת התפקידים.

לא כך המצב ביהדות התורה. אין שני מלכים שולטים בכיפה אחת, רטנה הירח. קל וחומר שאין שבעה מלכים. המפלגה האשכנזית מבוזרת, אומנם גפני (דגל התורה) וליצמן (אגודת ישראל) נחשבים למנהיגיה, בפועל כל אחד מחברי הכנסת מתנהל בנפרד. ביום-יום זה חסר משמעות, אך בימי מו"מ קואליציוני אלה וויכוחים מתישים על כל אות וכל תג בנוסח ההסכם. ולא רק נושאים עקרוניים מונעים את התקדמות המו"מ, אלא גם חלוקת תפקידים.

תיק הבריאות בו החזיק ליצמן כמעט עשור ברצף, נחשב בעבר ללא משפיע. אלא שבעקבות נגיף הקורונה, התיק הפך למבוקש ולמטבע עובר לסוחר. כחול לבן אף הסכימו לוותר על תיק החוץ היוקרתי, בתמורה למשרד הבריאות. בתחילה ליצמן התעקש להישאר במשרד. אלא שדווקא לאחר שהמו"מ בין הליכוד לכחול לבן הושלם, הודיע ליצמן לנתניהו שהוא מוותר על התיק, ובתמורה הוא דורש את משרד השיכון. ההיגיון פשוט, תיק הבריאות פחות רלוונטי למגזר החרדי, מנגד שליטה במשרד השיכון תוכל לסייע לפתור את משבר הדיור האקוטי במגזר.

נתניהו נענה בשמחה לבקשה. כעת יוכל לסחור מול כחול לבן בתיק הבריאות שהפך לפופולרי, כשגם נפתלי בנט הודיע קבל עם ועדה שהוא מעוניין בתיק. אלא שדווקא חבריו של ליצמן למפלגה מערימים קשיים. לפי ההסכם הפנימי בין אגודת ישראל לדגל התורה, גפני הוא זה שבוחר ראשון את התפקיד הבכיר במפלגה. הוא מצדו מעדיף את ועדת הכספים, אחת הוועדות המשפיעות ביותר על המשק ומגרש הביתי שלו בשנים האחרונות.

עם זאת, חבריו של גפני לדגל התורה לוחצים עליו לקחת את משרד השיכון. ההיגיון: הציבור הליטאי סובל יותר ממצוקת הדיור, אם הח"כ הוותיק יכנס למשרד הוא יוכל לסייע לפתור את המצוקה. המריבות והוויכוחים הפנימיים טרם הוכרעו והמו"מ בין יהדות התורה לליכוד עדיין לא הושלם. בכיר בדגל התורה אומר לנו באופן מוחלט כי גפני לא ייקח על עצמו תפקיד שר בשום סיטואציה. כעת נותר לראות האם בדרך לויתור לאגו"י על התפקיד המיניסטריאלי גפני ינסה לשפר עמדות ולגרוף רווחים במישורים אחרים.

זירה נוספת ומרתקת לא פחות היא מצבת התפקידים בתוך כחול לבן. בעקבות ההסכם על ממשלה פריטטית (שוויונית) גנץ מצא את עצמו עם נדוניה שמנה במיוחד של 15 שרים לגוש שכולל מספר כמעט זהה של ח"כים, בתוספת סיעת 'דרך ארץ' של הנדל והאוזר. השאלה המעניינת ביותר כמובן היא האם לראשונה תכהן שרה חרדית בממשלת ישראל. הח"כית המקומית מבית שמש עומר ינקלביץ' הממוקמת במקום ה-11 ברשימה ונחשבת למקורבת ליו"ר המפלגה רואה את עצמה כמועמדת לשדרוג במעמדה.

לטענת גורם בכחול לבן המעורה בפרטי המו"מ, ההתלבטות של ינקלביץ' היא בין ראשות ועדה בכנסת לבין תפקיד מיניסטריאלי בממשלה, כשכעת על השולחן נמצאים המשרד לשוויון חברתי או משרד התפוצות. כך או כך מדובר בעוד פריצת דרך משמעותית כשאישה חרדית תכהן לראשונה בתפקיד בכיר בכנסת ישראל, שלא לומר בממשלה. מעניין יהיה לראות את חברי הכנסת החרדיים משתפים איתה פעולה במהלך כהונתם המשותפת בוועדות ובדיונים.

 

בשעת הדחק

"כואב הלב"; "דיכאון"; "אני לא מאמין למראה עיני"; אלה התגובות של אנשי מירון שחוזרות על עצמן שוב ושוב כשהם מביטים בהר מירון ריק ושומם, ימים ספורים לפני הילולת הרשב"י בל"ג בעומר. בכל שנה ההר מתמלא בימים אלו בעסקנים ופועלים שמכינים את הציון ליום חגו. פראנצעס, במות, אוהלים, מזגני ענק מוקמים בין לילה. אנשי הח"י רוטל והכנסת אורחים מבשלים במרץ עשרות אלפי מנות, וההר כולו בוהק בחגיגיות.

"כל שנה ההכנות להילולת הרשב"י, מתחילות עם סיום החגיגות בל"ג בעומר בשנה שעברה. חודשים ארוכים עסקני ההר יושבים ומכינים את המקום הצר לקליטת כמאתיים אלף חוגגים שמגיעים מרחבי הארץ והעולם ב-24 שעות. השנה דרכי מירון אבלות, הכל שמם. זה צובט בלב", מספר חיים רבינוביץ', מעסקני חסידות באיאן, שמורו ורבו פותח כל שנה את אירועי ל"ג בעומר בהדלקה על ציון הרשב"י. חזקה אותה רכש לפני למעלה ממאתיים שנה הסבא קדישא הרוז'ינר.

התוכנית הראשונית הייתה לסגור כליל את הר מירון ולא לאפשר כניסה לאף אחד למקום. ציון הרשב"י עצמו ננעל על מסגר ובריח כבר בראש חודש ניסן. אלא ששר הבריאות היוצא יעקב ליצמן נלחם שלכל הפחות תתאפשר ההדלקה המסורתית של האדמו"ר מבאיאן. לטענתו, אם הממשלה אפשרה לקיים ביום העצמאות את האירוע הרשמי בהר הרצל בהשתתפות מאה אנשים, אפשר גם לאפשר את ההדלקה המסורתית על ציון הרשב"י. טענתו של ליצמן התקבלה ולבסוף החליטה הממשלה אמש כי יערכו במקום שלוש הדלקות בהשתתפות קהל מצומצם בלבד – ההדלקה של האדמו"ר מבאיאן, הדלקה לבני עדות המזרח על ידי רבה של ירושלים הגרש"מ עמאר והדלקה לבני המגזר הדתי לאומי.

אך לצד הכאב הגדול, האמת צריכה להיאמר. עם כל הצער הרב מביטול ההילולה, אין ברירה אחרת. אירוע המוני בהשתתפות מאות או עשרות אלפי איש במקום כה קטן וצפוף, הוא מתכון כמעט בטוח להתפרצות תחלואה המונית שיכול להוביל לאסון רח"ל. הציבור הדתי והחרדי הקריב לא מעט בחודשים האחרונים עבור השמירה על הציווי של "ונשמרתם", ונראה במבחן התוצאה הוויתור על הדלקת המדורות בל"ג בעומר, תצדיק את התוצאה החשובה שתשיג.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.