שבת בצל הסגר: קבלת שבת המונית - בניגוד להנחיות

יוסי לוז
כ' תמוז ה'תש"פ 12/07/20
שעות לאחר שהוטל הסגר על שתי שכונות בעיר, ברחוב חזון איש בקריה החרדית נערכה קבלת שבת המונית - תוך הפרת צו בריאות העם ובניגוד להנחיות • על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר 193 מתושבי בית שמש נמצאו חיוביים לנגיף בשבוע האחרון, 27 מתוכם אובחנו מאז צאת השבת
צילום: מהדריניוז
צילום: מהדריניוז

שתי שכונות בעיר נכנסו לסגר בסוף השבוע האחרון, אחת מהם בפעם השנייה. יהיו שיאמרו בצדק ויהיו שיאמרו להיפך, אך מהזלזול בשטח אי אפשר להתעלם, בפרט לאור נתוני התחלואה שטיפסו בעיר, בדגש על השבוע האחרון. נכון לשעות הבוקר 371 מתושבי העיר מוגדרים כחולים פעילים, כשחלקם פונו למלוניות הבראה מחוץ לבית שמש.

בהודעה שפרסמה עיריית בית שמש סמוך לכניסת השבת נמסר, כי "במהלך ה-24 השעות האחרונות הצליח חמ"ל פינוי בעיריית בית שמש לפנות 31 מאומתים, ביניהם משפחות ובודדים".

נזכיר, כי בשעות הצהריים של יום שישי נכנסו שכונות חפציבה והקריה החרדית לסגר בשל שיעור התחלואה הגבוהה בשכונות אלו. סגר זה הוטל על אותם שכונות, על אף ההתנגדות הנחרצת של נציגי העירייה ובראשם ראש העיר עליזה בלוך, שטענו כי סגר זה הופך את אותם שכונות למדגרות קורונה ובעצם משיג את התוצאה ההפוכה ורק גורם להחמרה במצב.

נוסף על כך, מאז הטלת הסגר אירעו מספר תקריות במחסומים המוצבים בכניסות לשכונות. קיצוניים בשכונת חפציבה החרימו את הגדרות שהציבה המשטרה מבעוד מועד והשליכו אותם לוואדי סמוך. כמו כן, במהלך השבת תושבים העלימו את גדרות המחסום שהוצבו בכניסה לקריה החרדית, בפינת הרחובות חזון איש-לב שמחה -   לרחוב סמוך.  

בליל שבת התגודדו קיצוניים בסמוך למחסומים בשכונות וניסו להלהיט את הרוחות - אך השוטרים מצדם הגיבו לרוב באיפוק. בתיעוד מעניין מיום שישי, אף נראו שוטרים מחלקים קרטיבים לילדי השכונה, בעוד אלו צועקים לעברם קריאות גנאי.

במקביל, ברחוב חזון איש בקריה החרדית נערכה קבלת שבת המונית בהשתתפות בתי הכנסת האזורים, בהם תולדות אהרן, תולדות אברהם יצחק, ברסלב והיכל אברהם, תוך הפרת צו בריאות העם, כשרבים מהמשתתפים לא עטו מסכות על פניהם. בנוסף, אחד מבתי הכנסיות שמתפלליו התכנסו בו לתפילת ערבית היה מלא בתפוסה כמעט מלאה, שוב בניגוד להוראות, כשרובו המוחץ של המתפללים ישבו בסמיכות האחד לשני ולא עטו מסכות על פניהם.

נציין, כי במחסום רש"י-חזון איש, הנמצא במרחק של כ-100 מטרים מהמקום, עמדו כוחות מתוגברים של מג"ב ועוד, אך אלו לא נקטו שום צעד בכדי לאכוף את ההנחיות, ככל הנראה בכדי לא להלהיט את הרוחות בשכונה באמצע ליל שבת.  

שיעור התחלואה הכללי בימים האחרונים מדאיג למדיי. רק בשבוע האחרון התגלו ברחבי הארץ למעלה מ-7,700 חולים חדשים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ובבית שמש לבדה אובחנו בשבוע האחרון 193 חולים חדשים. על פי הנתונים של משרד הבריאות, נכון לשעה 10:30 בבוקר - בבית שמש ישנם 371 חולים פעילים ובישראל כולה ישנם 18,940 חולים פעילים.

במהלך השבת האחרונה אובחנו בישראל 1,148 חולים חדשים. מאז אמש בחצות אובחנו עוד 198 חולים חדשים. מתוך כלל החולים מאושפזים בבתי החולים 510 חולים ו-141 מהם מצבם קשה, כאשר 48 מתוכם מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ הנגיף אובחנו 38,213 חולים בישראל כמאומתים לנגיף, כשמתוכם החלימו 19,273 ולהבדיל 358 נפטרו. 

נכון להיום שיעור התחלואה בעיר במדד יחסי ל-100,000 תושבים הוא 285 חולים. מאז פרוץ הנגיף אובחנו בעיר 935 תושבים כחיובים לנגיף ומתוכם החלימו 564 לפי נתוני משרד הבריאות הבוקר, מאז צאת השבת אובחנו 27 תושבים נוספים בעיר כחיוביים לנגיף הקורונה.

האם הסגר על השכונות מוצדק?
["לא. סתם אכיפה בררנית (55%)","מוצדק מאוד. מצב התחלואה שם מדאיג (28%)","נכון למחצה. ענישה קולקטיבית (15%)","אין לי דעה בעניין (2%)"]
[55,28,15,2]

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.