שבר על שבר: הרב יהושע אפרים לובר זצ"ל

יוסי לוז
כ"ז טבת ה'תשפ"א 11/01/21 1
ימים ספורים אחרי שעבר אירוע מוחי, אמש הלך לעולמו המחנך ותושב העיר בעבר, הרב יהושע אפרים לובר זצ"ל בגיל 56 • במהלך שנותיו הרביץ תורה לעדרים בתלמודי התורה אבני שלמה בירושלים ותורת הבית בעיר • לפני מעט יותר מעשרים שנה שיכל את בנו באירוע טרגי, לאחר שנדרס מרכב בשעה שאסף עצים למדורת ל"ג בעומר

הלם ותדהמה בקרב תושבי הקריה החרדית בעיר, עם היוודע דבר פטירתו של המחנך הוותיק ותושב העיר בעבר, הרב יהושע אפרים לובר זצ"ל, שנפטר באופן פתאומי לאחר שעבר בסוף השבוע האחרון אירוע מוחי והוא בן 56 שנים.

המנוח ז"ל נולד בארה"ב ושקד על תלמודו בימי בחרותו בישיבת טלז שבקליבלנד – ארה"ב, אצל מורו ורבו הגאון רבי מרדכי גיפטער זצ"ל. עם נישואיו לרעייתו שתחי' לבית מלכין, עלה לארץ הקודש והיה ממייסדי ההתיישבות החרדית בבית שמש וקבע את תפילותיו בבית מדרשו של הגר"נ קופשיץ שליט"א, אליו היה מקורביו.

בשני העשורים האחרונים עסק בחינוך ילדי ישראל והיה למחנך דגול, תחילה בתלמוד תורה 'אבני שלמה' שבשכונת גבעת שאול בירושלים ובהמשך בתלמוד תורה 'תורת הבית' שבקריה החרדית בעיר, כאשר לאחר מכן חזר ללמד שוב בת"ת אבני שלמה.

באירוע טרגי שאירע בי"ז אייר תש"ס, ערב ל"ג בעומר, שיכל המנוח את בנו מנחם צבי ז"ל שנדרס למוות בזמן שאסף עצים למדורת ל"ג בעומר בשדרות לוי אשכול בעיר. נהג רכב שהבחין בו צועד על הכביש ברגע האחרון סטה למדרכה, אך למרבה הצער גם הוא ברח למדרכה בניסיון להינצל ושם נדרס למוות.

לפני למעלה מעשור עזב את בית שמש ועקר עם משפחתו ליישוב קריית יערים (טלז-סטון), שם קבע את ביתו. בשנה האחרונה היה בשנת שבתון וניצל חופשה זו לשקידה ולהתמדה והפך לאברך מן המניין. אחד ממכריו מספר, כי "לפני פחות משבוע הוא סיפר לי באושר על שנת שבתון לאחר 20 שנה. כאשר כל רגע נוצלה להתמדה ועל כך הוא התענג. חבל על דאבדין".

מנהל רשת הת"תים 'תורת הבית' בבית שמש, הרב צבי רבינסקי, ספד לו וסיפר, כי "הוא חי את תלמידיו והתענג על ידיעותיהם בבחינת כל יום יהיו בעינך כחדשים. מלבד היותו מסור לתלמידיו וירא שמים בהליכותיו, הוא היווה דוגמא בתפילותיו, בהתמדתו בתורה ובהליכותיו בין אדם לחברו. נאה דורש ונאה מקיים".

לפני כחמישה חודשים חלה בנגיף הקורונה והבריא ממנה, אך ביום שלישי שעבר, באמצע תפילת ערבית ובשעה שעבר לפני העמוד בעקבות חיוב על אמו שנפטרה לפני כחודשיים, הוא חטף אירוע מוחי ומאז מצבו הלך והדרדר עד שבשעות הבוקר אמש, יום ראשון, השיב נשמתו ליוצרה.

בפטירתו הותיר את רעייתו שתחי' ותשעת ילדיו, כאשר מתוכם זכה להוביל רק ארבעה לחופה. הלווייתו יצאה אמש בשעות הצהריים מבית הכנסת 'בני הישיבות' בטלז-סטון אל עבר בית הקברות הר הזיתים בירושלים, שם נטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • היה אדם מיוחד הכרתי אותו שנים אדם בעל צורה שקט וצנוע חבל על דאבדין