רמת אברהם | בשעה טובה: הנחת אבן הפינה לחניכי הישיבות

יוסי לוז
י' שבט ה'תשפ"א 23/01/21
לאחר שמרנן ורבנן יצקו את יסודות מבנה בית הכנסת 'בית ישי' של הקהילה הליטאית בשכונה, במהלך השבוע האחרון נערך מעמד הנחת אבן הפינה בהשתתפות בני הקהילה • המבנה העתידי יכלול בתוכו היכל גדול, אולם קידושים גלריה עם עזרת הנשים ובית שני, אוצר ספרים ובית הוראה

עם האכלוס הגובר בשכונה וגיבוש קהילת חניכי הישיבות בית הכנסת 'בית ישי', בשבועות האחרונים קבלה הקהילה הליטאית בשכונת 'רמת אברהם' הקצאה למבנה ובמהלך השבוע האחרון גדולי ישראל ייצקו את יסודות בית הכנסת העתידי.

בית כנסת 'בית ישי' הוא הראשון שהוקם בשכונה ובעקבות האכלוס הגובר הפך המיקום הזמני לקטן וצר מלהכיל את מתפלליו. בעקבות כך ולאחר פעילות רבה של הגבאים ונציגי הציבור בעירייה, הושגה הקצאה גדולה למבנה בית הכנסת במיקום הסמוך ביותר לבנייני המגורים בשכונה החדשה.

בקהילה מספררים, כי "גם בימים רגילים המקום צפוף מלהכיל את כל המתפללים, קל וחומר בימים טרופים שכאלו אש, בהם שומרים בני הקהילה על הנחיות משרד הבריאות על פי הנחיית גדולי הדור, כאשר שומרים על מרחק בבית הכנסת ובעקבות כך אין מקום אפי' לעמוד".

בחודשים האחרונים גבאי הקהילה שקדו על פעילויות רבות למען ביסוס הקהילה - ולקראת אכלוס הבניינים הנוספים בשכונה, התחילו הגבאים לתכנן את הקמת מבנה בית הכנסת הגדול לבני הקהילה.

לאחר ישיבות רבות עם משרדי תכנון גדולים ומנוסים בתחום, הגיעו הגבאים להסכם עם קבלן גדול ומנוסה אשר יבנה ברוב פאר והדר את בית הכנסת, כאשר המבנה העתידי יכיל את כלל בני הקהילה עם היכל של כ-144 מ"ר, אולם קידושים בגודל דומה ומעליו גלריה לעזרת הנשים ובית שני. בנוסף, מתוכנן לבנות חדר אוצר הספרים ובית הוראה בכדי לענות על כל צרכי הקהילה הגדולה בשכונה.

בשלב ראשון ובתוך פרק זמן של חודש מתוכנן להיבנות השלד הבסיסי, כאשר לאחר מכן יושלם הקמת המבנה המפואר עם איכלוס שאר הבניינים של פרויקט 'בניין שלם' ו'האצולה', בכדי שרוכשי הדירות יוכלו מיד עם איכלוסם להכנס לבית הכנסת הגדול והמרשים.

ביום ראשון האחרון נכנסו נציגי הקהילה אל הקודש פנימה למענו של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א לצקת את יסודות בית הכנסת. מרן קיבל את הגבאים בחמימות מיחדת, יצק את תחילת היסודות והאציל את ברכתו לגבאים ובירך את התורמים שיזכו להתפלל כראוי בבית כנסת זה.

ביום שלישי נכנסו נציגי הקהילה אל מרן ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין שליט"א וזכו שמרן ייצק את היסודות הראשונים לבית הכנסת. בדבריו ציין בהתרגשות שכל מי שתורם לבניית בית הכנסת הרי הוא כבונה בית המקדש ממש.

מיד לאחר ביקורם יצאו גבאיי הקהילה לשטח הבנייה ויצקו בהתרגשות את היסודות של מאורי וגדולי הדור מרנן ורבנן שליט"א לתוך הכלונסאות שיחזיקו את מבנה בית הכנסת .

עקב המצב ובעצת רבני העיר המלוים את בני הקהילה מאז היווסדה, התקיים מעמד הנחת אבן הפינה מצומצם בהשתתפות בני הקהילה בלבד, אשר שמחו ליטול חלק בבנייה עצמה לקיים בפועל את מצוות בניית בית הכנסת.

גבאי הקהילה מודים לרבני העיר העומדים לרשות בני הקהילה ימים ולילות בהכוונה ברוחניות ובגשמיות ולחברי מועצת העיר המשנה לראש העיר ויו"ר סיעת 'דגל התורה הרב ישראל סילברסטין וממונה שפ"ע ופיקוח עירוני הרב שלמה ברילנט, אשר קידמו רבות את צרכי הקהילה, כמו גם להרב יוסי גולדהירש והרב חיים זמורה, שבברכתם ובעידודם הקהילה מתפתחת בצעדי ענק.

כמו כן, הגבאים ובני הקהילה מודים ליו"ר ועדת תכנון ובנייה הרב שמעון גולדברג, על קידום השטח לבנייה ועל טובת העין אשר נוהג בבני הקהילה תדיר.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.