רכשתם דירה בבית שמש? שיא בנטילת משכנתאות בשנה החולפת

יוני קפלן
ב' שבט ה'תש"פ 28/01/20
על פי נתוני בנק ישראל, בשנת 2019 היקף המשכנתאות הגיע ל-67 מיליארד שקל, לעומת 59 מיליארד שקל אשתקד, כשבית שמש היא העיר עם אחוז משלמי המשכנתאות הגבוה בישראל. מדובר בעלייה של 13% הנובעת מאחוז ריבית נמוך ומספר גבוה של זוכי מחיר למשתכן שנטלו הלוואות במימון גבוה
אילוסטרציה
אילוסטרציה

בנק ישראל פרסם אתמול את לוח הלוואות לדיור, ממנו עולה כי בשנת 2019 נשבר שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות שעמד על 67.6 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של 13.6% (59.5 מיליארד שקל). השיא הקודם נשבר בשנת 2015 ועמד על 64.7 מיליארד שקל.

מחיר למשתכן זו הסיבה העיקרית לגידול. כמות גדולה של עסקאות שנחתמו במסגרת התוכנית הממשלתית הקפיצה את ביצועי המשכנתאות. כאשר מרבית הפרויקטים של מחיר למשתכן בארץ הם בעיר בית שמש שכתוצאה מכך מובילה במספר נוטלי המשכנתאות בארץ. 

מחודש מרץ בשנה שעברה, סך העסקאות במסגרת דירות במחיר מופחת (תוכנית מחיר למשתכן ומעט דירות שנמכרו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה") היוו כ-17% מסך עסקאות המשכנתא. 

עוד גורם לעליה בכמות המשכנתאות היא ההקלה של הפיקוח על הבנקים בדרישות ההון להלוואות לדיור בשיעורי מימון גבוהים (הקלה באופן בו ישקללו הבנקים את נכסי הסיכון בגין המשכנתאות בשיעור מימון של 60%-75%, מרץ 2018).

לטענת מומחים בתחום, השיא הנוכחי שנקבע ב-2019 צפוי להישבר כבר השנה כתוצאה מהיקף עסקאות הולך וגדל של משפרי דיור. אנשים הפסיקו להאמין שהמחירים יתמתנו, ועוד ועוד זוגות צעירים רוכשים דירות.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.