ראש השנה בפתח ו'עזרת אחים' מבקש עזרה

מערכת מהדריניוז
כ"ג אלול ה'תשפ"א 31/08/21
יו"ר הארגון הרב אברהם קאפ: "אנחנו נכנסים לאתגר הגדול ביותר במשך השנה, אתגר חגי תשרי, נצטרך להתמודד עם לוגיסטיקה מורכבת של פעילות בתוך רצף צפוף של שבתות וחגים בזה אחר זה, לא נוכל לעמוד במשימה המורכב הזאת בלי עזרת הציבור"

קול השופר כבר נשמע ברקע, איחולי 'שנה טובה' כבר מתחילים להישמע בכל פינה, בחנויות הירקות כבר אפשר למצוא רימונים עסיסיים ליד עלי לוף בשרניים ושאר סימני החג המסורתיים, סוכות ראשונות כבר מתחילות לבצבץ מהמרפסות של החרוצים, וחסידי ברסלב כבר מצויים בעיצומו של המסע השנתי שלהם לאומן, משתדלים להקדים ככל האפשר, כדי להספיק ולהגיע לציון הקדוש לפני שהממשלה תתחרט והאוקראינים יסגרו את השערים. 

בעצם, את כל התיאור המלבב הזה, יכולנו לסכם בשתי מילים נצחיות: "החגים באים". 

אכן, שתי מילות קסם שגורמות לכל אחד מאתנו לחייך בהנאה. החגים באים, ואיתם האווירה הנפלאה, המצות הכל כך יקרות וחשובות לנו, ניחוחות ההדסים והאתרוגים כבר מדגדגים באפנו, ובכלל, השנה אנחנו זוכים להיכנס גם לשנת שמיטה, ושבתה הארץ. 

מי לא אוהב את החגים? מי לא מחכה להם בכיליון עיניים? מי לא משתוקק לשבת בסוכה עם כל המשפחה המורחבת ולהתענג מקול צלילי צחוקם של הנכדים או האחיינים המתוקים? 

אבל יש כאלו שהחגים מהווים עבורם אתגר שכמעט אי אפשר לצלוח אותו בשלום. יש כאלו, כשהם שומעים 'החגים באים', הם מייד מדמיינים הרים ענקיים של קופסאות פלסטיק ארוזות בקפידה, ובהם כמויות עצומות של מזון מבושל. 

יש כאלו שכשמבשרים להם על בוא החגים, הם מיד חושבים על הילדים המיוחדים, ילדי החינוך המיוחד, שנשארים בלי מסגרת מסודרת ונופלים למעמסה כבדה מאוד על הוריהם שלא יכולים להתארגן לחג וגם לטפל בילדים הללו בו זמנית. 

בקיצור יש כאלו שנקראים 'עזרת אחים'... 

כי אכן בזמן שכולם נערכים לחגים, ומנסים לכלכל את הצעדים בין חג לשבת, ב'עזרת אחים' עסוקים באתגר הענק שנקרא 'חגי תשרי'. 

"בחודש הקרוב יש לנו שני ימי ראש השנה, כמו גם החג הראשון של סוכות וחג שמחת תורה. על כל אלו נוספות השבתות שלפני ואחרי החגים, ובעיקר בין החגים, וכמובן גם ימות החול וימי חול המועד", אומר יו"ר הארגון הרב אברהם קאפ. 

"המשמעות של זה היא המון המון עבודה. זה לבשל אוכל למאות משפחות, לעשרות סעודות שבת וחג, להביא את חומרי הגלם, להפשיר ולקלף, לחתוך ולטחון, לבשל ולאפות ולאחר מכן לארוז הכל לכל משפחה לפי מספר הנפשות שלה. זה אתגר לוגיסטי עצום". 

יו"ר הארגון מדגיש כי הפעילות של חגי תשרי אינה באה במקום או על חשבון הפעילות הרגילה והשוטפת: "אנחנו לא מפסיקים את הפעילות השוטפת. השאלת ציוד רפואי למאות מתושבי העיר בו זמנית, השאלת מחוללי חמצן לחולי קורונה (כן, עדין יש כאלו בעיר למרבה הצער) עם סיטורציה נמוכה שאפשר לעכב את האשפוז שלהם בבית החולים בעזרת המכשיר הזה שמצלי חיים ומחולל פלאות.

"ומה עם המועדוניות של החינוך המיוחד שעובדות בימים אלו בקצב מוגבר עם ימי פעילות מיוחדים בערבי שבתות וחגים כדי להוציא את הילדים מהבית ולאפשר להורים להתכונן לשבת או לחג ברוגע. 

"גם בראש השנה עצמו אנחנו מפעילים מועדונית מיוחדת לילדים, וכמובן ביום הכיפורים כשאנחנו לוקחים את הילדים מהבית לפני החג ומחזירים אותם רק אחרי צאתו, כדי שההורים יוכלו לצום וללכת לבית הכנסת ברוגע ובשלווה בלי שיצטרכו לדאוג לילד הנפלא ובעל הצרכים המיוחדים שבו התברכו. 

 "כמובן שגם ההסעות לבית החולים נמשכות כשבשגרה, והטיפול בכוויות, ובדיקות הצהבת לתינוקות לפני ברית, וסיוע במימוש זכויות מול הביטוח הלאומי. כל המחלקות שלנו פעילות בקצב מוגבר, והאתגר הלוגיסטי הוא עצום, לא פשוט בכלל". 

• איך באמת אתם יכולים לעמוד במשימה הזאת? זה מצריך מאות עובדים ומתנדבים, והמון המון שעות של התנדבות ופעילות...

"עם הלוגיסטיקה אנחנו מסתדרים", אומר הרב קאפ. "אנחנו תמיד נשמח לעוד מתנדבים שיעזרו לנו, אבל אל דאגה, עוד לא קרה ש'עזרת אחים' לא הצליח לעמוד בדד ליין ולספק את השירות שהוא התחייב לספק. 

"הבעיה הגדולה היא הבעיה התקציבית. כל הדברים הללו עולים הון רב. המזון למשפחות החולים מגיע לסכומים אדירים, וזה מזון מבושל וטעים שמגיע ארוז בקפידה ובאהבה למשפחות שיש בהן ילד או הורה חולה בסרטן ל"ע או במחלות קשות אחרות חלילה, משפחות שהתפרקו ברגע אחד והפסיקו לתפקד בגלל מכה כואבת שניחתה עליהן והורים שכל הזמן מתרוצצים בין בתי חולים ורופאים מייעצים. האוכל המבושל מחזיק את המשפחות הללו ומאפשר לילדים הללו לשמור על קצת שפיות, להחזיק את הראש מעל המים עד שהמצב יחזור לשגרה המבורכת". 

• אבל 'עזרת אחים' הוא ארגון ותיק, בטח יש לכם מקורות מימון קבועים ומסודרים. לא?

"ממש לא. יש לנו רק דבר אחד שעליו נשענת כל הפעילות בסייעתא דשמיא: הלב החם של העם היהודי. הפעילות הזאת היא עצומה, והיא עולה המון המון כסף. בימים רגילים אנחנו מתאמצים ומשתדלים ומסתדרים בסופו של דבר. הציבור עוזר ותורם בשמחה. 

"אבל עכשיו", מסכם הרב קאפ, "אני נאלץ לעשות את מה שאני הכי לא אוהב לעשות. לפנות לציבור ולהתחנן לעזרה. 

"רבותי, 'עזרת אחים' זה ארגון הרווחה היחיד בבית שמש שפועל בתחומים רבים כל כך בסדר גודל שכזה. איך ניראה אם לא תהיה בעיר שלנו עזרה הדדית חלילה. אין מין בני אדם לא עוזרים לשכנים שלהם, לחברים שלהם ולאחים שלהם? 

"בית שמש הוכיחה תמיד שהיא יודעת לבוא לעזרת תושביה, הציבור כאן ער למצוקת הזולת, יש כאן ערבות הדדית ברמה גבוהה ביחס לערים אחרות, ולכן אני פונה אליכם ומבקש אחים יקרים, בואו לעזרתי, בואו לעזרתם, בואו לעזרתכם! 

"אנא, תרמו מכספכם בעין יפה, ובזכות התרומה הזאת אני מברך אתכם שתזכו לשנה טובה ומתוקה, ושיתגשמו כל משאלות לבכם לטובה ולברכה". 

• איך באמת אפשר לתרום ולעזור? 

"אפשר להתקשר למשרד בטלפון 02-999-0000. מי שרוצה לאמץ ילד רעב לסעודות של ימי החג יכול לתרום סכום של 120 שקלים, ואנחנו נאכיל ילד אחד מכספי התורם... אפשר לאמץ משפחה לחג בתרומה של 50 שקלים כפול 12 תשלומים. מי שרוצה לתרום עבור סעודות חג למשפחה שלמה לכל חגי תשרי, מזומן לתרום סכום של 100 שקלים כפול 12 תשלומים. 

"כמובן שאפשר לתרום מכשירים רפואיים ופעילות רבה אחרת. כל תרומה תתקבל בכבוד, קטנה או גדולה. הפעילות שלנו היא ענפה ואינטנסיבית, ואני יכול להבטיח לכם דבר אחד, כל שקל שתתרמו, ילך לעזרה ולסיוע לאנשים הזקוקים לכך, מכל הקהילות, מכל השכונות ומכל המגזרים. 

"בימים אלו אנחנו גם מבצעים פניות יזומות לציבור התושבים בבית שמש, מבקשים עזרה על ידי תרומה כספית כלשהי. אני מבקש מכם רק דבר אחד, כשהנציגות שלנו יפנו אליכם ויבקשו תרומה, השתדלו לעשות מאמץ קטן, ולסייע לנו לשרוד ולפעול שנה אחת נוספת בעזרת ה'".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.