קריסת הרשתות החברתיות

ד. קושנר
כ"ח תשרי ה'תשפ"ב 04/10/21
זה עוד לא קרה: 5 שעות עברו מאז קרסו הרשתות החברתיות הגדולות בעולם. מניית פייסבוק צונחת על רקע תביעות ענק נגד פייסבוק בארה"ב. המומחים שוללים מתקפת סייבר, אז מה באמת הסיבה לקריסה? כל הפרטים...

דממה חברתית

חברת פייסבוק השולטת גם באפליקציית המסרים הגדולה בעולם "ווצאפ", ובפלטפורמת הצעירים "אינסטגרם" דוממת כבר יותר מ 5 שעות. מפייסבוק נמסר: "אנחנו מודעים לכך שמשתמשים נתקלים כעת בבעיות התחברות לשירות. אנחנו עובדים על פתרון הבעיה במהירות האפשרית ואנחנו מתנצלים על אי הנעימות"

הסיבה האמיתית לקריסה עדיין אינה ידועה, ליקטנו עבורכם מספר השערות לסיבת הקריסה.

ד"ר מייק דהאן, מומחה לטכנולוגיה וחברה, מרצה במחלקה לתקשורת ומנהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר אומר היום באתר "ישראל היום":  "התקלה העולמית מוכיחה כי יש צורך לפרק את המונופול של פייסבוק ולהטיל רגולציות על החברה. התקלה מציפה את השעבוד ואת העוצמה של פייסבוק וכן, מושכת עוד תשומת לב לחברה, שהיא לא צריכה כרגע".

גם תומר לוי, מנכ״ל Logz.io מסביר באתר "ישראל היום" את הקריסה המוזרה: ״זו תקלה בסדר גודל עצום שמשפיעה על העולם כולו. ההשפעה המהותית היא על העסקים שנשענים על פייסבוק. הם חוטפים את המכה הכבדה״
על הסיבות לתקלה מסביר לוי כי טרם פורסמה סיבה רשמית מן החברה וכי האופציה הסבירה היא שהתקלה נוצרה עקב  טעות אנוש: שורת קוד בעייתית שיצרה את הכאוס הזה, וכי מערכות הבדיקה של החברה שלא הצליחו לזהות את התקלה. עם זאת מציין לוי כי האפשרות של תקיפת סייבר היא תמיד על הפרק, וכי מקור התקלה יכול להיות גם עומס אדיר על המערכות.

״הסיבה שעומדת מאחורי נפילת פייסבוק, אינסטגרם וואטספ היא ככל הנראה תקלה DNS- Domain Name System. פייסבוק למעשה מחקה את עצמה מהרישום העולמי שלה באינטרנט, וזאת כנראה כתוצאה של טעות אנוש. עכשיו צריך לספר לדומיין מההתחלה מי זה פייסבוק ואינסטגרם וזה דבר שלוקח זמן״, אומר לוי.

מניית פייסבוק צנחה בקרוב ל 5%

על רקע חשיפת עובדת החברה לשעבר פרנסס האוגן, מדענית נתונים בפייסבוק שהדליפה עשרות אלפי מסמכים של פייסוק, והאשימה את הרשת החברתית בראיון לתוכנית "60 דקות" בארה"ה אמרה האוגן : "היה קונפליקט בין מה שטוב לציבור ומה שטוב לפייסבוק. פעם אחר פעם, פייסבוק העדיפה את האינטרסים שלה, למשל רווח כספי". פרנסס צפויה להעיד בפני הסנאט ביום שלישי הקרוב ולספר לעולם מה באמת מתחולל במשרדי ענקית הרשתות החברתיות.

מה יהיה עם העסק

במידה ולא ימצא פיתרון לתקלת הענק, עשרות אלפי עסקים בישראל עלולים להתעורר מחר לשוקת שבורה, וחוסר יכולת לתפקד באופן מהיר כפי שהיו רגילים עד עכשיו, כבר הלילה ישנה זליגה מאסיבית לאפליקציית "טלגרם", ו"טוויטר" ועוד שאר רשתות חברתיות שעד היום לא היו מוכרות לנו.

אז מה יקרה? נחכה ונראה... וכמובן נעדכן כאן באתר מהדריניוז כפי שעשינו ב 5 שנים האחרונות.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.