קואליציה במשבר: מה באמת קרה במסדרונות העירייה?

משה כהן
ו' אב ה'תשפ"א 15/07/21
דווקא לאחר שנראה היה כי חברי המליאה הגיעו סוף סוף להסכמות ואישרו את התקציב השנתי פה אחד – בבוקר אחד עיריית בית שמש נכנסה לסחרור ובין רגע למעלה ממחצית חברי הקואליציה הפכו לאופוזיציה לוחמת • מה באמת קרה שם ואיך דווקא מי ששבר את 'הגוש' החוסם עומד בראש המאבק?
צילום: מתוך הטוויטר של שמעון גולדברג
צילום: מתוך הטוויטר של שמעון גולדברג

שנתיים וחצי חלפו מאז הוקמה הקואליציה העירונית אחרי שעליזה בלוך ניצחה את הבחירות. ראש העיר ניהלה את ענייני העיר ביד רמה ונראה היה כי הכל מתנהל על מי מנוחות, אך בראשית השבוע שעבר התפרץ הכל החוצה וסיר הלחץ המבעבע לא החזיק מעמד יותר.

בראשית הדרך התנהלה בלוך כפוליטיקאית משופשפת, בשיטת 'הפרד ומשול' כפי שאהבו יריבה הפוליטיים לכנות זאת. את הבחירות היא אכן ניצחה בפתקי ההצבעה הצהובים, אך במועצת העיר היה אמור להיות הקושי הגדול שלה, מאחר ורוב החברים שם נמנו על הציבור החרדי.

על אף זאת, הבלוק הזה התפורר דיי מהר. תחילה היו אלו אגודת ישראל שהתפצלו מ'דגל התורה'  והעדיפו את מנעמי השלטון על פני חברות ב'גוש החרדי' – ובכך למעשה הפכו את המשוואה ונתנו את הרוב לעליזה בלוך בעוד דגל התורה וש"ס נשארו בעמדת המיעוט, כאשר נציג סיעת עץ מצטרף אף הוא לקואליציה המתווה.

מהר מאוד גם שותפות זו התפרקה. דגל התורה הצטרפה לקואליציית בלוך ובכך למעשה נשארה סיעת ש"ס לבדה באופוזיציה, בעוד ובכירי סיעת דגל התורה נוטשים את מועצת העיר. שנה נוספת לקח וגם בסיעת ש"ס נכנסו לבסוף לקואליציה – צעד שהביא לבלוך את תמונת הניצחון המושלמת: קואליציה רחבה מקיר אל קיר.

מאז ועד היום, במשך כשנה וחצי, הצליחה קואליציה זו להחזיק מעמד, אך בקושי רב. חילוקי הדעות הרבים בין הסיעות המרכיבות את הקואליציה ובצל ההתחייבויות הרבות והסותרות של ראש העיר אליהן, לא נתנו לקואליציה העירונית יום אחד של שקט.

נווה שמיר, רמה ד', ההקצאות בשכונת בר אילן, המועצה הדתית ועוד שלל נושאים שעוררו חילוקי דעות בין המרכיבות השונות, כמו גם זעם על הסכמים קואליציוניים שסתרו התחייבויות קודמות - הביאו לתוצאה המתבקשת ובין רגע קמה לה אופוזיציה מתפקדת ובועטת.

באופן רשמי אמנם הייתה זו ראש העיר שנטלה סמכויות מהחברים, אך לדברי גורמים שונים בעירייה בלוך, שמידרה את מקורביה מההחלטה לעשות צעד זה, בסך הכל הקדימה את השותפים שגם כך היו מלאים עליה בטענות כרימון והתכוונו לעשות צעד זה מיוזמתם.

שלא באורח פלא, ואולי בעצם להיפך, מי שניצב בחזית המאבק הוא חבר המועצה שמעון גולדברג. האחרון שהתמנה רק לאחרונה לסגן ראש העיר בשכר, מצא עצמו מפוטר מהתפקיד ומשולל מסמכויותיו כממונה ההנדסה ויו"ר הוועדה לתו"ב.

כזכור, במסגרת הסכם פנימי שנערך בתוך סיעת אגודת ישראל - אשר הייתה מהראשונים להצטרף לקואליציית עליזה בלוך ועל פי דיווחים שונים אף חלקים ממנה (שלומי אמונים) היו מאלו שהובילו לבחירתה ופעלו להצלחתה – סוכם כי בתפקיד הסגנות יכהנו ברוטציה נציג גור ישעיהו ארנרייך במחצית הראשונה של הקדנציה ואילו נציג שלומי אמונים שמעון גולדברג במחצית השנייה.

המחצית אכן הגיע ועמה אמורים היו להיות חילופי התפקידים בין הנציגים, בהתאם להסכם הפנימי. מלבד הסגנות, שכאמור הייתה אמורה לעבור מידיו של ארנרייך לגולדברג, סוכם כי שמעון גולדברג, שקיבל לידיו את תיק ההנדסה וראשות וועדת תו"ב, יתחלף בתפקיד עם ישעיהו ארנריך ממונה אגף החינוך.

רגע לפני חילופי התפקידים העסק החל להסתבך, זאת בעקבות העתירה שעמדה לפתחה של בית המשפט המחוזי בירושלם ולפיו ישנם נבחרי ציבור ברשויות מקומיות שונות המחזיקים בתיק תכנון ובנייה מבלי לאייש תפקיד עם משכורת בניגוד לנהלים (בכדי למנוע שחיתויות), ביניהם עיריית בית שמש.

דבר זה איים למעשה על קיום הרוטציה באגודת ישראל ושלל את האפשרות כי גולדברג יוכל להתחלף בתפקיד עם ארנרייך ולהעביר לו את ראשות הוועדה לתו"ב, מאחר ובאותה נשימה אמור היה ארנרייך להיפרד מתפקיד הסגנות בשכר אשר עבר לחברו שמעון גולדברג.

בסופו של דבר ולאחר דרמה קטנה העניין סודר ואיך שהוא הגיעו הצדדים לפשרה בעניין. תפקיד הסגנות אכן עבר מארנרייך לגולדברג, אך כל אחד נשאר בתפקידו הקודם ובמתווה מוסכם כלשהו, ארנרייך בחינוך וגולדברג בתכנון ובנייה.

במשך השנתיים והחצי האחרונים מאז מונה לתפקיד, יו"ר וועדת תו"ב צבר לעצמו כוח וניהל את הוועדה וענייני הבנייה בעיר כראות עיניו, כך על פי גורמים בעירייה, כאשר בשונה מאגפים ומחלוקות אחרות בעירייה הוא כמעט ולא נתן לראש העיר עליזה בלוך להתערב בהחלטות.

במסדרונות העירייה יש מי שטוען כי את 'הפלונטר' שנוצר רגע לפני קיום הרוטציה בתוך 'אגודת ישראל', בישל ו/או דאג כי הנושא יעלה לסדר היום הוא דווקא שמעון גולדברג, שהיה נוח לו לקבל לידיו את הסגנות בשכר מחד, אך מאידך להמשיך ולהחזיק בתפקיד המשפיע, בראשות הוועדה לתו"ב.

למען ההגינות נציין, כי כבר לפני כשנה וחצי הגישו עמותת שומרי הסף יחד עם תושב נחם בשם איתן חברוני וח"מ העיר לשעבר אליהו וענונו הגישו עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בדרישה לבטל את מינויו של שמעון גולדברג ליו"ר הועדה לתכנון ובניה, כמו גם את כל ההחלטות שקיבל קודם בשבתו כיו"ר הועדה, מאחר ועל פי החוק רק סגן ראש עיר יכול לכהן בתפקיד.

הרוטציה למחצה אכן יצאה לדרך, אך זו לא החזיקה כאמור זמן רב, זאת מאחר וההסדר אליו הגיעו ככל הנראה לא היה מוסכם על כל הצדדים – ומכאן ועד לפיצוץ בקואליציה הדרך הייתה קצרה, כאשר בלוך מצדה טוענת כי נטילת הסמכויות מהחברים השונים נעשתה לאחר שאלו פגעו בהתפתחות העיר.

בסבב הפיטורין, אם תרצו נטילת הסמכויות, היו שותפים גם סיעות דגל התורה והליכוד, אך אלו ככל הנראה נגררו אחרי שמעון גולדברג, מאחר וגם כך במשך תקופה ארוכה היו בעימות עם ראש העיר עליזה בלוך.

בשורה התחתונה, מי שנשאר לצדה של ראש העיר עליזה בלוך, הוא נציג אגודת ישראל ישעיהו ארנרייך שעד לאחרונה כאמור היה סגנה. לטענתו ראש העיר היא זו שמתווה את הקו והשותפים צריכים להתיישר עמה ולא ההיפך. אולי זו הסיבה להתנהלותו, אך ככל הנראה גם 'אי קיום' הרוטציה במלואה הייתה אחת הסיבות שהובילו אותו לנקוט בצעד זה.

במהלך כהונתו של שמעון גולדברג בתפקיד זה, נזכיר, פרסמנו התנהלות בעייתית שבעקיפין הייתה קשורה אליו ועם חשד לניגד עניינים בנוגע לתקציבים שהוזרמו לעיר מהמשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל.

במסגרת העברת תקציבים ייעודים לרשויות חרדיות בסוף שנת הכספים של 2019, אחד הפרויקטים שנבחרו לקבל סכום משמעותי מתוך למעלה ממיליון שקלים שהועברו מהמשרד הממשלתי לעיריית בית שמש, היה 'מרכז תורני מנחת יצחק' ויועד לצורך שיפוץ והרחבה של מבנה בית המדרש לעלוב ברחוב מנחת יצחק בעיר, בו מחזיקה העמותה.

כתובת העמותה הייתה אצל חבר העמותה הקשור לגולדברג, כאשר לאחר הגשת בקשת מידע בנושא לעירייה, לפתע נסגרה העמותה אשר לא היה לה אישור ניהול תקין.– ועל אף קבלה העמותה כספים לשיפוץ המבנה כחלק מתקציב מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

את המכרז לשיפוץ המבנה אישר יו''ר ועדת מכרזים באותה העת שמעון גולדברג, שבמקרה הוא נמנה על חסידות לעלוב וכאמור אף בקשר קרוב עם אחד מחברי העמותה, כשבנוסף בתקופת העברת הכספים מהעירייה לקבלן שביצע את העבודות, התברר כי בוצעה העברה מניות מבעל החברה לידי  מר א', אשר הוא יחד עם גולדברג חבר בעמותה העוסקת בדיור בבית שמש.

מטעמו של שמעון גולדברג נמסר אז בתגובה ל'מהדריניוז', כי הוא לא היה שותף בכל החלטה בנוגע לתקצוב או העדפת הפרויקט בשום שלב, וכן בכל הקשור לזכות שימוש במבנה. "גולדברג איננו שותף ואין לו שום קשר עסקי או מיוחד לאייזנבך ולא היה מצוי בשום שלב בניגוד עניינים", נמסר מטעמו.

בנוסף נטען, כי "לגולדברג אין שום קשר לעמותת ועדת הדיור ואינו חבר בה מזה כעשור. העמותה הוקמה ב-2009 כחלק מיוזמה ציבורית רחבה בעיר לדיור מוזל ברמה ג', וזאת לפני למעלה מעשור ע"י נציגי כל הקהילות בעיר בית שמש. היוזמה לא צלחה ומאז גולדברג אינו חבר בעמותה ואין לו שום קשר אליה".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.