פרופיל: מי אתה הרב ינון רביב?

יוסף בן לולו
כ"ב סיון ה'תשע"ז 16/06/17
דמותו של המועמד הראשון והמוביל לרבה של העיר בית שמש הרב ינון רביב מרתקת רבים, במיוחד מאז פרסום מכתב ההמלצה של נשיא מועצת גדולי התורה הגאון חכם שלום כהן. מפגישות מזדמנות עם הרב ננסה להתחקות אחר קורות חייו ופועלו שכן מקורביו טוענים שהרב לא התראיין מעולם.
הגר"ש כהן והרב ינון רביב
הגר"ש כהן והרב ינון רביב
הרב ינון בהיכל יוסף

חתימתם של רוב חברי מועצת גדולי התורה יחד עם הרה"ג שלום כהן כמעט ומכתירה בפועל את הרב רביב, וגם משיחות עם מקורבים אנו מביאים לראשונה קווים לדמותו של הרב הצעיר, שהצליח לא פעם לחולל מהפכות בקרב הקהילות הספרדיות בכל העולם.

הרב בן 42, נשוי 21 שנה ואב ל -8. לרב שני אחים ששירתו בצבא ואילו הוא ואחיו פנו למסלול ישיבתי.

רבים לא יודעים זאת, אבל הרב רביב הינו יליד בית שמש! מכיר את העיר עוד מילדותו ואת הנפשות הפועלות בה.

בשנותיו בבית שמש למד בבית הספר שנוהל על ידי  חיים לוק ולמד אצל הרב רחמים אדרי. בשנת 1984 כשהוא רק בן 8 עזבו הוריו את העיר ועלו להתגורר בירושלים.

לאחר לימודיו בתלמוד תורה המשיך לישיבת "חיי משה" שם החל בבניית אישיותו הרוחנית. משם המשיך לישיבת "בית התלמוד"  שם קיבל מהרה"ג ר' דב (בערל) שוורצמן תורה ויראת שמים.

בגיל 21 נישא ולבני הזוג נולדו 8 ילדים. לאחר נישואיו התגורר בגבעת זאב וניהל בה בית ספר במשך 5 שנים וכן כיהן כרב קהילה.

בשנות מגוריו בגבעת זאב היה פעיל בערכים והעביר הרצאות לחיזוק וקירוב בכל חלקי הארץ.

בשנת 2005 קיבל לידיו את תפקיד סגן הרב הראשי בפנמה. בתפקיד זה כיהן 4 שנים אז עלה חזרה ארצה וקבע מושבו בעירנו בית שמש.

בפנמה הפך הרב לאבן שואבת לתורה וחיזוק של אחת מהקהילות הספרדיות החזקות בעולם. הרב זכה בפנמה להערכה והערצה רבה בקרב הקהילה היהודית.

במהלך השנים למד הרב שפות ורטוריקה באוניברסיטה וכיום הרב שולט ב-6 שפות שונות (צרפתית, ספרדית, אנגלית, ערבית, ועברית וגם... אידיש קולחת).

לרב תכניות רבות לעיר שבה גוונים רבים כל כך של אנשים מכל קצוות הקשת של כלל ישראל. מקורב לרב אומר כי הרב רואה במשימת האחדות בעיר יעד עליון שניתן לעשות אותה ברגישות ובחכמה.

מזכרונותיו את העיר בית שמש הרב זוכר שהעיר הייתה כמו משפחה אחת ולטענתו של הרב אין סיבה שהיא לא תחזור להיות משפחה.

את קשריו חובקי העולם  מעוניין הרב לרתום להקמת עולם של תורה גם בעיר בית שמש. עד כה פעל בקהילות אלו וגייס אותם לבניית 8 בתי כנסת שונים ברחבי הארץ שאת הקמתם ליווה מהמסד ועד הטפחות.

בין בתי הכנסת שבנה, הרב סייע להקים גם את בית הכנסת "ממזרח שמש" שראש העיר נמנה על מתפלליו, בשיחה עם כותב השורות אמר הרב שהוא שמח שנפלה בחלקו הזכות להיות חלק גם בבניית בית כנסת זה.

על פי אותו מקורב לרב ישנה תכנית סדורה לבניית עולם של תורה וקירוב שמרכזו בבית שמש אשר ישמש לקשר של תורה לכל רחבי העולם.

על פי חזונו של הרב ניתן ליצור מיזם שיקשר את הכולל בארץ לריכוזי תורה וקירוב ברחבי העולם ויספקו מענה וקשר לקהילות הרחוקות שבתפוצות, משהו כדוגמת "ברית ערים תאומות" רק עם תוכן...

הסובבים את הרב טוענים שלרב אין כל צורך או רצון בשררה ותפקיד אלא הוא רואה בתפקיד הרבנות הזדמנות "לתת ולא לקחת" כלשונו. לרב ביקוש רב בקהילות רבות בעולם כגון מקסיקו וונצואלה אולם הוא העדיף לחזור לארץ לעיר הולדתו.

לרב רביב תארים רבים והוא מחזיק כושר לדיינות, מוהל, שוחט, סופר סת"ם, רב עיר, ואיש חינוך.

הרב אוהב להוסיף תואר נוסף "אבא".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.