פרויקט סאטמר: הסיפור המלא

יוסי לוז
כ"א אייר ה'תשע"ח 06/05/18 6
איך הפך שטח חום ואולי קצת אפרורי, למבנה דירות ענק המכיל בתוכו קרוב למאה יח"ד • הקרקע שעשתה את דרכה מהעמותה שנפלה עד ליזם הנדל"ן החסידי והרחוב האנונימי שהפך בין רגע למוקד הסיקור החם ביותר בפוליטיקה, בפרט זו החרדית • עורבא פרח?

בשעות האחרונות הובאו לדיון בבית משפט השלום בראשון לציון, החשודים בפרשת השחיתות בפרויקט הבנייה בקריה החרדית בעיר. החשודים, תשעה במספר, נעצרו בפשיטה לילית של משטרת ישראל לאחר חקירה סמויה של היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית בלהב 433 ורשות המיסים - בין השעות שתיים לארבע לפנות בוקר, כשבמהלכן אף נלקחו חומרים הקשורים לפרשה ממחלקות עירייה, ממשרד עורך דין מוכר בעיר ומבתי החשודים בפרשה.

זה קרה לפני כשנתיים. שטח שבמקורו הוגדר כשטח חום (המיועד למבני ציבור), הנמצא ברחוב שפת אמת שבתחומי הקריה החרדית בעיר, נמכר לאיש עסקים חסיד סאטמר, לאחר שהקרקע עברה שינוי יעוד.

הקרקע כשלעצמה, בתוכנית המקורית, הייתה שייכת לעמותת 'בית ומנוחה', שבנתה את השכונה לפני קרוב לשלושה עשורים. לקראת סיום בניית השכונה, העמותה, שהשתייכה לכ-350 רוכשי הדירות, פשטה את הרגל. כחלק מהתשלום אותו היו חייבים לקבלן הבנייה מ. קניג - שאף קיבל אסמכתא לכך בדין תורה עם התושבים - הוחלט להעביר את הקרקע המדוברת מידי התושבים לידיו של הקבלן, כשעדיין יעוד הקרקע נשאר למבנים ציבורים. הווי אומר , שיכל למכור את השטח למוסדות חינוך כמו ישיבות, בתי כנסת וכדו'.

במהלך השנים נעשו מאמצים להביא לכך שאחת מהישיבות הליטאיות ירכשו את השטח, אך בפועל הדבר לא יצא אל הפועל. כך גם חסידות תולדות אברהם יצחק ניסתה לרכוש שטח זה, על מנת לבנות את השטיבלעך המרכזי של החסידות בעיר במקום זה (שבסופו של דבר הוקם בשכונת נחלה ומנוחה הסמוכה), אך נתקלה בהתנגדות עזה מצד התושבים, שרובם נמנים על הציבור הליטאי, בעיקר בשל החשש לשינוי אופי השכונה.

ראוי לציין, כי מאז הקמת השכונה ועד לפני כעשור, שימש השטח למתחם קרוואנים ענק של בית הספר 'בנות ירושלים', של בני היישוב הישן. מאז ועד תחילת הבנייה, לפני כשנתיים, לערך, עמד השטח שומם. בחורף מלא בביצות מסוכנות ובקיץ כמסלול הרים לא רע (בלשון המעטה), ששימש כאטרקציה לילדי השכונה.  

במשך השנים אף נעשה ניסיון לבנות פרויקט למשפחות ליטאיות, בתיאום עם רב השכונה שנתן את אישורו למהלך, אך בהמשך, הרעיון עלה על שרטון בעקבות רף דרישות גבוה מצדו של הרב, עליו לא יכלו היזמים להתחייב.

עם הזמן מכר הקבלן את השטח לשני יזמים מהעיר הוותיקה, כשבמהלך הזמן שהשטח היה בשליטתם, ביצעו מספר שינוים בתוכנית המתאר של שטח זה. לאחר השינויים, רכש יזם נדלן מחסידות סאטמר את השטח והחל לקדם תוכנית להקמת פרויקט של משפחות החסידות מפלג מהר"א דסאטמר.

לצורך הקמת הפרויקט בזריזות האפשרית, על מנת לשכן את משפחות החסידות בפרק זמן מהיר, ביקשו בחסידות את עזרתו של יו"ר ועדת תכנון ובנייה בעיריית בית שמש, משה מונטג, על מנת שזה יעזור בבירוקרטיה המתמשכת עמה נתקלו בדומה לכל פרויקט אחר. מי שביקש את עזרתו באופן אישי, היה האדמו"ר מהר"א מסאטמר, שאף קרא לו למעונו בזמן שהותו של מונטג בארה"ב.

כמה חודשים לאחר תחילת בניית הפרויקט, לפני קרוב לשנה, נתקלו תושבי השכונה הוותיקים במכתב אישי בתיבות הדואר, בה הוכרז על יציאה למאבק משפטי מול הפרויקט שנבנה, כשלשם כך נדרש כל תושב לשלם 350 שקלים לצורך הוצאות משפט, כשהדבר נעשה "לאחר קבלת היתר ממורה הוראה".

פנינו בזמנו לנציגים המצוינים מטה בשאלה מי המורה הוראה שהתיר את הדילוג על דין תורה והפנייה הישירה לערכאות, דבר הנוגד את ההלכה היהודית הצרופה, כשאלו ענו כי מסתמכים על היתר שקיבלו מרב השכונה.

כפי שפורסם לראשונה ב'מהדריניוז', כמה שבועות לאחר מכן, בלוחות המודעות ברחבי העיר נתלה מכתב מבית הדין שבראשות הגרח"א מונדרר שליט"א, בא נכתב כי "בעניין הסכסוך בין התושבים בשכונת בית ומנוחה לעמותת בניני התמר/ברכת השמש ברחוב שפת אמת. הננו להודיע ולהזהיר שאין לאף אחד מהצדדים רשות לפנות לעירייה ו/או לרשויות בלא רשות בכתב מבית הדין, וכל דו"ד ביניהם צריכים להתברר אך ורק בבי"ד או בזבל"א הדנים ע"פ ד"ת".  

בית הדין אף פנה לנציגי התושבים באופן ישיר על מנת שאלו יסירו את התביעה, אך אלו טענו כי אינם קשורים אליה. בנקודת זמן זו, אף פנינו למשרד עו"ד שצוין על גבי המכתב בכדי לשמוע את מי הם מייצגים, אך שם סירבו לתת את שמות מרשיהם.

בדין תורה שנערך בבית הדין של הגרח"א מונדרר נפסק, כי אין בעיה בפרויקט זה וטענות התושבים נדחו על הסף. בשיחות הבוקר עם תושבים הגרים בסמיכות לפרויקט, נאמר לכותב השורות כי היות וביה"ד פסק לרעתם פנו לרשויות האכיפה השונות.

כאמור, הבוקר לאחר חקירה ממושכת שנערכה מזה מספר חודשים נעצרו מספר חשודים בעיר, ביניהם חבר המועצה ויו"ר ועדת תכנון ובנייה משה מונטג, יוזם הפרויקט מחשובי עסקני סאטמר לייבל וולדמן, העסקן איציק רבר, עורך דין מוכר בעיר, עובד ציבור בכיר ומספר יזמים ומתווכי נדל"ן (מאכערים). העצורים חשודים במתן וקבלת שוחד ובתיווך לכך.

ראוי לציין, כי בדו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני כשנה, אושרו היתרי הבנייה במתחם ונעשו לפי התוכניות בהיתר ובצמוד לחוק.

במהלך הדיון, שנערך בצהריי היום בבית משפט השלום בראשון לציון נטען על ידי עורכי הדין של החשודים, כי השוטרים התנהגו כלפי העצורים בברוטליות ובחוסר רגש, כאשר אחד מהם אף התעלף והוכה על ידי השוטרים.

בעקבות החשדות ומחשש לשיבוש הליכי חקירה הוארך מעצרו של חבר המועצה הבכיר עד ליום חמישי, בדומה לו הוארך גם מעצרם של יזם הפרויקט, העסקן, עורך הדין ומהנדס העיר עד ליום חמישי. מעצרם של שני עצורים נוספים, הוארך עד ליום שלישי. שנים נוספים שוחררו למעצר בית, אך לאחד מהם, אותו כינה השופט גיא אבנון, כ"חשוד בעוצמה נמוכה", הוצא צו עיכוב ביצוע עד לשעה שמונה בערב. במהלך היום אף נעצרה עורכת הדין נוספת שחשודה כמעורבת בפרשה. עצור נוסף שוחרר עוד טרם הדיון בבית המשפט השלום בראשון לציון.

ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול הגיב בבוקר לגל המעצרים ואמר: "שמעתי בצער על המעצרים הלילה. מהיכרות עם חלק מהעצורים, אני בטוח בניקיון כפיהם. העירייה סומכת על רשויות החוק שיסיימו את החקירה בהקדם ומקווה ומצפה לחפותם של העצורים".

בתוך רגשות מעורבים של תפילה לזיכויים של החשודים, במקביל ישנה ציפייה מנגד לניצול ההזדמנות שנקרתה לפנינו לחשבון נפש עמוק ולהפסקת תופעת "המעאכרים" ו"הקומבינות" ומעבר לחלוקה צודקת של משאבי העיר לטובת כלל תושבי בית שמש.

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • אם היה איש על מחנהו ועל דגלו הכל היה בסדר..
  רק הנה כמה עובדות
  1.כשבהפגנה הם זורקים אבנים על קו 417!!
  2.רמה ב נראית כמו עזה במקרה הטוב. בושה!!
  3.כבר בשנה הראשונה!! בבואם להתגורר בעיר הם התחילו תהפגנות..קצת צניעות לא תזיק להם.
  4.הזוי שבית משפט צריך לכפות על אבוטבול להתקין מצלמות ושהוא לא עשה את זה מיוזמתו !!
  5. מי בכלל רוצה לעבור להם בשכונה ?? זה
  איכס אחד גדול העיקר שמים שלטים בגודל של כדור הארץ לא לעבור שלא בצניעות..
  אז כן
  הקנאים זה מקור הצרות פה בעיר וחבל שאבוטבול לא דורש לראות כתבי אישום כנגדם
  זה השפה היחידה שהם מבינים!!
  לפני שבאו לעיר היה שלום ושקט תשאלו את התושבים הוותיקים גם החרדים וגם החילונים!!
  עם עובדות אי אפשר להתווכח!!
 • לתושב המאוכזב, לא הקנאים הם הבעיה, אלא המקנאים, מקנאים במי שעושה ומצליח, מקנאים בקהילה יותר גדולה או במישהו יותר נחשב, רודפים כבוד ושררה, לא מכירים את מקומם, מנסים להכתיב לכולם בלי שמישהו ביקש מהם, רודפים אחר הכבוד, וכשהכבוד בורח מהם מתחילים לרדוף אנשים - זו הבעיה. אבל גם זה בעזרת ה' יפתר, הציבור כבר מתחיל להבין, הם ימשיכו להפסיד והציבור המגוון והנהדר של בית שמש ימשיך להרוויח איש על מחנהו ואיש על דגלו על אפם ועל חמתם.
 • מתי יבינו בעירייה שקנאים זה מקור כל הצרות בעיר!!!!!!!!!!!
 • ומקומם ומרגיז התהגותם האכזרית של המשטרה
 • כל היום שומע וקורא ולא מבין. עכשיו הבנתי פחות או יותר...
 • מי רצה ברעתו של מונטג??