עצה טובה מיעקב אבינו: תעבוד בזול!

יהודה סגל
ה' כסלו ה'תשע"ח 23/11/17
פרשת ויצא - אמנם התורה במשמעות "הוראה" באה ללמד יראת שמים וכל הנובע ממנה בלבד, ברם חשוב גם שיראי השם יצליחו בחיים, ועל כן ייעצו לנו חז"ל בכמה מקומות כיצד להתעשר, והתורה חסה על ממונן של ישראל.
סופר סת"ם בעבודתו
סופר סת"ם בעבודתו

יעקב הגיע ללבן, והתחיל מיד לעבוד. איך אני יודע?

כתוב "ויספר ללבן את כל הדברים האלה. ויביאהו אל ביתו... ויאמר לו לבן אך עצמי ובשרי אתה וישב עמו חדש ימים".

לפי רש"י, סיפר לו יעקב שהוא עני, ולכן הכניסו לבן כ"עצמו ובשרו". אבל יעקב לא אכל אצלו בחינם, כמו שמציין רש"י. יעקב התחיל מיד לעבוד, והיה עובד חרוץ, לכן לבן נאלץ להתחיל לשלם לו, כדי שלא ישכיר אותו בעל בית אחר. זה לא לקח יותר מחודש להלחיץ אותו. כך רואים בדברי לבן: "ויאמר לבן ליעקב הכי אחי אתה ועבדתני חנם הגידה לי מה משכרתך...".

רק אחר כך עבד שבע שנים ועוד שבע (שניהם באמונה, רש"י כ"ט ל'), וענתה בו צדקתו.

הרמב"ם מסיים את הלכות שכירות בפסוקים מפרשתנו – פרשת ויצא:

כדרך שמוזהר בעה"ב שלא יגזול שכר עני ולא יעכבנו כך העני מוזהר שלא יגזול מלאכת בעה"ב ויבטל מעט בכאן ומעט בכאן ומוציא כל היום במרמה אלא חייב לדקדק על עצמו בזמן...

וכן חייב לעבוד בכל כחו שהרי יעקב הצדיק אמר "כי בכל כחי עבדתי את אביכן" לפיכך נטל שכר זאת אף בעולם הזה שנאמר "ויפרץ האיש מאד מאד".

(ואולי מדובר שם רק על התקופה שלאחר החודש הראשון.)

מעשה אבות סימן לבנים: כדאי גם לנו ליישם את הרעיון. שווה לעבוד בתחילה במשכורת נמוכה של דמי קיום או לינה, בשכר מינימום, אם אפשר, או אפילו בפחות. הכל על מנת להוכיח לבעל הבית שאתה עובד ריציני, חרוץ ואמין. זה עדיף על קורות חיים רהוט והמלצות לרוב. אחר כך הוא כבר ירוץ לשלם לך את מחיר השוק המקומי, לא מנדיבות לבו, אלא כדי שלא תברח לו למעביד אחר!

מנסיון...

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.