"ניסיון להשחיר": הדובר בדימוס ובלוך בעימות מתוקשר

יוסי לוז
כ"א טבת ה'תשפ"א 05/01/21
דובר העירייה לשעבר, משה סויסה, התראיין ל'מקור ראשון' ותקף את ראש העיר, תוך שהסית כנגד הציבור החרדי: "היא זורה חול בעיני הציבור. היא נכנעת לחרדים לאורך כל הדרך" • עליזה בלוך בתגובה: "היו מי שניסו להנכיח ולהעמיק את השסעים כאן בעיר. חבריי ואני עומדים מנגד. זהו עוד ניסיון להשחיר פניה של העיר לצרכים זרים"
משה סויסה בעת השקת ספרו | צילום: מתוך הזום
משה סויסה בעת השקת ספרו | צילום: מתוך הזום

על רקע הוצאת ספרו 'העילוי', בשבוע שעבר העניק העיתונאי משה סויסה ראיון נרחב ל'מקור ראשון' ובמהלכו שיתף על הילדות והחיים בהם גדל, על מסלול חייו המרתק והמתעתע ועל עזיבתו את העיר בית שמש וישראל בכלל לטובת מגורים בפילדלפיה שבארה"ב הרחוקה, כשבמהלכה מתח ביקורת מחוצפת על החרדים בעיר ועל ראש העיר עליזה בלוך.

"עבדתי פעם כדובר עיריית בית שמש, וראיתי כבר אז את התוכניות שהובילו את בית שמש למקום שבו היא נמצאת כיום, עם אחוז גבוה מאוד של חרדים שלא מאפשר לעיר להתפתח", אמר סויסה במהלך הראיון והוסיף, כי "הממשלה החליטה לפתור את מצוקת הדיור של החרדים בירושלים על גופתה של בית שמש".

במהלך הראיון בו הוא סיפר איך 'הבין' כי הממשלה תפרה תוכנית וייעדה את בית שמש לחרדים, הוא סיפר, כי בעקבות התוכנית הוא סידר לראש העיר דאז, דניאל וקנין,  כתבת טלוויזיה בפריים טיים של ערוץ 2, אך "מיד עם תום השידור התחיל מבול של לחצים עליו, במיוחד מהמפלגות החרדיות".

בעקבות כך מיהר וקנין לטעון כי דבריו הוצאו מהקשרם ובשל כך סויסה התפטר מתפקידו. "האמת היא שאין בליבי עליו, כי הממשלה עשתה הכול מאחורי גבו", אמר סויסה ל'מקור ראשון', תוך שהוסיף כי "יש בליבי דווקא על ראש העיר הנוכחית, עליזה בלוך. היא זורה חול בעיני הציבור. היא נותנת להבין שכביכול היא שינתה את כיוון הדברים בעיר, ולא כך הוא. היא נכנעת לחרדים לאורך כל הדרך".

בדבריו האשים סויסה את בלוך בכך שלפני כמה שבועות הובילו בתמיכתה החלטת מועצה לשנות את שמות הרחובות בשכונת 'נווה שמיר' בעיר משמות הנשים בשמות המשפחה שלהן בלבד. "היא רואה בזה הישג, כי הגיעה איתם להבנה שכמו שמסירים את השמות הפרטיים של הנשים יסירו גם את שמות הגברים", אמר סויסה. "בעיניי זו כניעה מוחלטת. היא טוענת שהמדיניות שלה היא סמל לחיבור של האוכלוסיות. אבל זה שקר. יש מקרים שבהם כל הרצון הטוב לא יועיל כדי לחבר".

סויסה שקיפץ בנערותו בין מוסדות הדתי לאומי לישיבות החרדיות וחזר חלילה לצור מחצבתו, חזר שוב על הרעיון הנושן והבלתי ישים לחלוקת בית שמש לשתי רשויות שונות, בית שמש המקורית ורמת בית שמש, בטענה מסיתה כי "ברמת בית שמש יש אלפי אברכים שאין להם תעסוקה", ובשל כך "הם נופלים למעמסה על בית שמש המקורית, שגם ככה קשה לה".

בטור תגובה שפורסם בסוף השבוע האחרון במוסף השבת של 'מקור ראשון' הגיבה ראש העיר עליזה בלוך לביקורת הארסית וכתבה, כי "אחת המשימות הראשונות שלקחתי על עצמי עם תחילת כהונתי היא למנוע מכל מי שמבקש 'להשתמש' בעיר בית שמש לעשות זאת".

"בית שמש היא מיקרוקוסמוס של מדינת ישראל", הוסיפה בלוך. "היו מי שניסו להנכיח ולהעמיק את השסעים בחברה הישראלית כאן בעיר. ניסו לנצל את העיר ותושביה לצרכים פוליטיים, לצורכי יחסי ציבור, להעמקת שיח הקונפליקט והשנאה. חבריי ואני בעיריית בית שמש ובמועצת העיר עומדים מנגד".

ראש העיר עליזה בלוך סיכמה את דבריה בכך ש"הניסוי של בית שמש חייב להצליח. זה אינטרס לאומי, זו דמותה של החברה. דווקא רגע לפני בחירות רביעיות, יש פליאה על היציבות בבית שמש. זה לא כי נגמרו הקונפליקטים, זה כי בחרנו לא לתת לקצוות לקבוע סדר יום. אנחנו בחרנו בחיים", תוך שהוסיפה, כי. "למי שתהה – לא נמחקו שמות נשים או גברים משלטי רחובות בעיר. זהו עוד ניסיון להשחיר פניה של העיר לצרכים זרים".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.