נחלה פיראטית: צו הריסה לבית הכנסת של 'הפלג'

יוסי לוז
א' כסלו ה'תשפ"א 17/11/20
שנתיים לאחר שהוקם בית הכנסת 'נחלת שמואל' בשלהי הקריה החרדית בצורה פיראטית, עיריית בית שמש הגישה בקשה לבית המשפט השלום בעיר לצורך אישור הריסת המבנה, אחרי הפרות חוזרות ונשנות • מתי הוקם בית הכנסת ולמה דווקא בעיתוי כל כך רגיש – כל הפרטים
כוחות משטרה בכניסה לבית הכנסת ימים לאחר הקמתו | באדיבות המצלם
כוחות משטרה בכניסה לבית הכנסת ימים לאחר הקמתו | באדיבות המצלם

בימים האחרונים פורסם כי עיריית בית שמש הוציאה לאחרונה צו הריסה מנהלי לבית הכנסת 'נחלת שמואל', השוכן בתוך מבנה יביל (קראון) בכניסה לקריה החרדית, בקרן הרחובות רש"י-חזון איש.

נזכיר, כי בית כנסת זה הוקם לפני כשנתיים, בשלהי כהונתו של משה אבוטבול. בקיץ שקדם לו, פתחו ב'פלג הירושלמי' מספר בתי כנסת בעיר ודרשו לקבל מבנים או הקצאה לשטח מעיריית בית שמש, זאת כחלק מדרישה להכרה בהם ובצרכים שלהם.

התקופה, כאמור, היא בימי הבחירות לראשות העיר בית שמש. ראש העיר דאז, משה אבוטבול, פעל לאחד סביבו את כלל הציבור החרדי, על מנת להכניע את עליזה בלוך שהתמודדה מולו ולנצח בפער ניכר את הבחירות.

ב'פלג הירושלמי' הריצו לראשונה רשימה לעיריית בית שמש, במטרה להשיג הכרה רשמית על עצם קיומם בעיר, בין היתר בשל פרסומים על סיכומים שונים בין 'דגל התורה' למשה אבוטבול על ביטול הקצאות שלא מתאימות לשכונות ועוד, כשהמטרה היא מידור מוסדות 'הפלג' ואף ביטול הקצאות שכבר ניתנו להם בשכונות שונות בעיר.

בעקבות טענות אלו ונוסף על כך, האשמות שהועלו מצד 'הפלג הירושלמי' ולפיהם, ב'דגל התורה' הטילו ווטו על אבוטבול על מנת שזה לא יגיע להסדר מולם, בכדי לקבל את תמיכתם – מלבד הרשימה שהריצו לעירייה, הגיש נציג הפלג הירושלמי, מלאכי כי טוב, מועמדות לראשות העיר.

גם ב'פלג הירושלמי' ידעו כי סיכויו של כי טוב לנצח את הבחירות הם קלושים עד אפסיים, אך כקלף מיקוח בהחלט שזה היה מנצח. בקרב בין אבוטבול לבלוך, בהחלט שהפלג הירושלמי היווה שיקול מכריע – וההוכחה לכך היא ניצחונה של בלוך על אבוטבול בפער של מאות קולות בודדים.

בהתאם לכך, ב'פלג הירושלמי' החליטו לאתגר את אבוטבול ולעשות לו תרגיל חודש לפני הבחירות. בערב יום כיפור תשע"ט הם עשו מעשה והניחו באישון ליל קרוואן ברחוב רש"י פינת חזון איש בעיר, על מנת לשכן בו את בית הכנסת 'נחלת שמואל', כמובן ללא הקצאה מסודרת מהעירייה ובצורה פיראטית לחלוטין.

מאותו הרגע בו הונח הקרוואן הוצבו במקום אברכים ובחורים מבני 'הפלג', שעשו במקום משמרות סביב השעון, על מנת שהעירייה לא תפנה מבנה זה. כך למעשה הציבו את אבוטבול, שביקש כאמור את תמיכתם, בפני מבחן. מצד אחד היה חשוף ללחצים מצד תושבים וגורמים פוליטיים שונים שדרשו לפנות בכוח מבנה זה, ומצד שני 'הפלג' שדרשו הקצאה מסודרת לבית הכנסת שהקימו.

בחודש וחצי שחלפו עד לבחירות, מעת לעת הגיעו כוחות משטרה למקום, על מנת לנסות לפנות מבנה זה, אך אבוטבול מצדו לא נקט יד קשה נגדם. ב'פלג הירושלמי' היו עיקשים במאבקם והגנו על בית הכנסת בגופם. לבסוף, אחרי בחירתה של בלוך וכניסת נציג עץ (הפלג הירושלמי) לקואליציה שהקימה, בעירייה העלימו עין מהעניין ואף דחו את הריסתו - וכך התאפשר המשך פעילות בית הכנסת, כמעט ללא מפריע.

על פי הדיווח ב'כל העיר', לפני כשנה הוציאה העירייה צו הריסה ראשון למבנה שהתפרס על שטח כל כ-38 מ"ר, אך לא יישמה אותו בפועל, בין היתר בשל כך שפרטיו של בעל המבנה לא הושגו עד כה. בעירייה לא מיהרו להרוס את המבנה, אך ברגע שגילו שלא רק ש'הצו' לא איים על המתפללים, אלא אף גרם להם להגדיל את המבנה הפיראטי בעוד 40 מ"ר, הוציאה העירייה צו הריסה מנהלי חדש למבנה.

בבקשה שהוגשה לבית המשפט השלום בעיר לצורך אישור הריסת המבנה, טענה העירייה כי על אף ההתראה שהודבקה על דלת בית הכנסת על מנת לאתר את הבעלים, עד לעצם היום הזה לא נמצאו האחראים לבנייתו או לשימוש בו – ובהתאם לכך, ביקשו מבית המשפט לתת תוקף משפטי לצו ועל מנת שיורו לוועדה המקומית לתכנון ובנייה את ביצוע ההריסה.

שנתיים אחרי הבחירות במי הייתם בוחרים?
["עליזה בלוך (43%)","משה אבוטבול (33%)","מועמד אחר (24%)"]
[43,33,24]

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.