ויטמין D לכל תושב: בית שמש חוגגת בירוק

אביעד ליפשיץ
ח' חשון ה'תשפ"א 26/10/20
יומיים לאחר הבשורה כי בית שמש הפכה לעיר "ירוקה" על פי מודל הרמזור של פרופ' גמזו, הודיעה העירייה כי תפעיל מיזם לחלוקת ויטמין D לכל תושב . "מדובר במהלך שנבדק מחקרית ונמצא מועיל באופן כללי, ובדגש על אוכלוסיות שנמצאת בהן רמה נמוכה של ויטמין D", אומרת עליזה בלוך. כל הפרטים
צילום: דוברות עיריית בית שמש
צילום: דוברות עיריית בית שמש

שבוע ימים לאחר שהוסר הסגר מעל העיר בית שמש בעקבות היציאה מהאזור ה"אדום" במודל הרמזור של פרופ' רוני גמזו, השלימה העיר את המסע וכעת היא מוגדרת כעיר "ירוקה". "אמנם זהו רגע של שביעות רצון", אומרת רה"ע ד"ר עליזה בלוך,  "אבל הוא בעיקר מחייב אותנו תושבי העיר לעתיד, כדי שהעיר בית שמש תשאר ירוקה חובה על ככל תושבי העיר להמשיך במאמצים ולשמור על ההנחיות."

במסגרת המאמצים לשמור על רמת תחלואה נמוכה בעיר, עיריית בית שמש תחלק ויטמין D לכלל תושבי העיר, לקראת אפשרות של גל שלישי של קורונה, כך מפרסם הבוקר (שני) 'ישראל היום'. את ההחלטה קיבלה עליזה בלוך, לאחר שבחלק מהשכונות בעיר נרשמו לאורך המגיפה שיעורי תחלואה גבוהים מאוד. בלוך נפגשה בשבוע שעבר עם נציגי המכון הישראלי לערים חכמות, וכן עם הרופאים ד"ר בעז תדמור וד"ר שאול לב. בשיחות אלה היא העלתה את האפשרות לחלוקת ויטמין D לתושבי העיר, לאחר שנמצא כי הוא עשוי לשפר את התמודדות הגוף עם הנגיף.

נציגי המכון אמרו לבלוך כי ויטמין D ברמה גבוהה מקטין את הסיכוי להידבקות בקורונה ומקל את ההתמודדות עם הנגיף למי שכבר חלו. עם קבלת התשובה, בעיריית בית שמש פנו למשרד הבריאות לתיאום המהלך. הצעד נעשה בין היתר משום שכמחצית מתושבי העיר משתייכים למגזר החרדי, ומחקרים מצאו כי בקרב ציבור זה קיים מחסור בוויטמין D בשל מיעוט חשיפה לשמש. 

"מדובר במהלך שנבדק מחקרית ונמצא מועיל באופן כללי, ובדגש על אוכלוסיות שנמצאת בהן רמה נמוכה של ויטמין D", אמרה בלוך בראיון ל"ישראל היום". היא מדגישה כי "לא מדובר בחיסון או בפתרון קסם. הוויטמין לא מונע הידבקות אם לא שומרים על ההנחיות. בית שמש הפכה לעיר ירוקה, וכעת המשימה שלנו היא להמשיך להקפיד על ההנחיות".

בעיריית בית שמש נערכים לחלוקת הוויטמינים לבתי התושבים באמצעות החמ"ל העירוני, והתכנון הוא להגיע לכלל תושבי העיר. מנת הוויטמינים תינתן בעלות סמלית לכל תושב. יצוין כי הצעד נבדק בימים אלה ברשויות מקומיות נוספות, שבהן ריכוז גבוה של אוכלוסייה חרדית.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.