העיוות תוקן: בית שמש עיר כתומה; הגנים יפעלו ממחר

יוסי לוז
כ"ט תשרי ה'תשפ"א 17/10/20
אחרי שיח אינטנסיבי והידברות ממושכת עם משרד הבריאות וצוות 'מגן ישראל', עודכנו נתוני התחלואה ואחוזי ההדבקה בבית שמש - ובעקבות כך בית שמש ירדה בהגדרתה לעיר כתומה • בעקבות כך, הסגר הדיפרנציאלי שתוכנן לחול על מספר שכונות בעיר - בוטל, וכבר ממחר ישובו גני הילדים לפעול ברחבי העיר

לקראת סיום הסגר הכללי, ביום חמישי פורסם כי פרויקטור הקורונה ומנהל מבצע 'מגן ישראל', פרופסור רוני גמזו, המליץ להאריך את הסגר על מספר ערים ומספר שכונות בהן התחלואה עדיין גבוהה, בהן שכונות בבית שמש - אך לאחר הידברות ממושכת עודכנה מפת התחלואה העירונית ובית שמש יורדת הערב להגדרה של עיר כתומה עליה לא תימשך הסגר.

בשעות הערב של יום חמישי פורסם כי בנוסף למספר שכונות 'אדומות' בירושלים, קריית מלאכי ועוד, השכונות רמת לח''י, קנה בושם, פסגת השבע, נווה ספיר, הקריה החרדית, רמה א', יצחק בן צבי, חיים וייצמן ורמה ג' יהיו אף הן תחת סגר דיפרנציאלי.

למרות הטענות כי ההצדקה להמלצות אלו מוצדקות, בשל התחלואה הגבוהה בעיר, מנתוני חמ"ל הקורונה העירוני שעקב אחר התפשטות הנגיף בעיר, נמצא כי 302 חולים פעילים שהופיעו ברשימה, כבר מספר ימים לפני כן אמורים היו להיגרע מהרשימה ולהפוך למחלימים, אך משרד הבריאות סירב לעשות זאת משיקולים תמוהים.

נוסף על טענה זו, אשר השליכה באופן ישיר על קבלת ההחלטות ועל הטלת סגר ממוקד על שכונות בעיר, על אף שאין סיבה לכך, טענה נוספת שעלתה הצביעה על העובדה כי משרד הבריאות מבסס את אחוזי ההדבקה הכללים בעיר על סמך נתוני הלמ"ס מהם עולה כי בבית שמש מתגוררים 127 אלף תושבים, בעוד והנתון העדכני, כמו שבמשרד הפנים מעודכן, הוא 138 אלף תושבים, וממילא אחוזי ההדבקה בעיר אמורים להתקטן באופן יחסי.

בהודעה שפורסמה על ידי דוברות העירייה ביום שישי נמסר, כי "ראש העיר בית שמש ד"ר עליזה בלוך ומנכ"ל העירייה איתמר ברטוב נמצאים בשיח אינטנסיבי במשך כל הימים האחרונים עם אנשי מערכת הבריאות, מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי וסמנכ"ל המשרד מר איתמר גרוטו, ועם צוות מגן ישראל בראשות הפרופ' רוני גמזו ושאר הגורמים הרלוונטיים".

בהתאם לטענות שהועלו, נמסר, כי "הוצגו בפניהם הנתונים המראים כי 300 חולים נגרעו מרשימת החולים, לאחר עבודה ומעקב צמוד של החמ"ל העירוני שעוקב ומוודא כל העת את מצב ההתפשטות בעיר ומעודכן על בסיס שעתי. כמו כן, ראש העיר ד"ר עליזה בלוך דורשת לחשב בשקלול הנתונים את מספר התושבים העדכני, הגבוה ב-11,000 מהנתון הקיים בלמ"ס, דבר אשר משליך באופן ישיר על מודל הרמזור".

בשיחות עם משרד הבריאות, בין היתר במהלך שימוע שנערך במהלך השבוע שעבר, טענו ראש העיר ומנכ"ל העירייה, כי בשבוע האחרון גרף התחלואה נמצא במגמת ירידה. נוסף על הטענות לעובדות מסולפות שהוצגו, הודגש והוכח מניסיון העבר, באופן חד משמעי, כי סגר על שכונות אינו מוריד את התחלואה וצפוי לגרום דווקא לתוצאה הפוכה.

בעקבות טענות אלו, כבר ביום שישי דווח כי אנשי משרד הבריאות וצוות 'מגן ישראל' נוטים לקבל את עמדת העירייה וכפי המסתמן ההמלצה על בית שמש, כמו בכל הרשויות המקומיות, היא שלא להטיל סגר. "מדובר בהישג ותוצר של עבודה מאומצת של החמ"ל העירוני בהובלת איציק קניזו ומפקד היקל"ר סא"ל רונן בוקובזה. ראש העיר שוחחה עם השניים והביעה הערכה רבה בשמה ובשם הנהלת העיר על עבודתם המסורה בחודשים האחרונים, במטרה למגר את התחלואה בעיר", נמסר מהעירייה.

ואכן, עם צאת השבת פורסם כי בית שמש הפכה לעיר כתומה בהגדרתה ומשכך, מספר הגבלות שהוטלו מאז ערב ראש השנה, כמו סגירת מוסדות הלימוד וכדו', צפויות להסתיים בהדרגה קצת ממושכת עד חזרה לשגרה מלאה בעז"ה.

בהודעת העירייה שפורסמה הערב נמסר, כי גני הילדים יפעלו מחר כרגיל החל מהשעה 7:45 בבוקר. ראש העיר עליזה בלוך מסרה, כי "בית שמש כתומה ומאד קרובה להיות עיר צהובה. השינוי התאפשר כתוצאה ממאמצים אדירים של כל תושבי העיר להקפדה על הנהלים, חבישת מסכות ומניעת התקהלויות וכתוצאה מפעילות מאומצת של החמ"ל העירוני. מחר הגנים שבים לפעילות אני מבקשת מכולם להמשיך ולהקפיד. רק בדרך זו ננצח יחד את הקורונה".

בעקבות שינוי ההגדרה והורדת בית שמש מרשימת הערים האדומות, יועץ התקשורת רפי פרלשטיין דאג להדגיש ולא לשכוח למי מגיע הרבה מהקרדיט לתיקון עוול זה - ופרסם ביום שישי, כי  "זה הזמן לפרגן ליו"ר ועדת החוקה יעקב אשר, שהכניס בחוק הקורונה הגדול סעיף המחייב היוועצות עם ראש הרשות לפני הטלת סגר. זה הוכיח את עצמו בגדול בבית שמש ובמקומות נוספים".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.