החל מהערב ולמשך שבוע: סגר לילי על שלוש שכונות בעיר

יוסי לוז
י"ט אלול ה'תש"פ 08/09/20
לאחר אין סוף חילוקי דעות ולחצים שהופעלו על מקבלי ההחלטות החל מהערב ולמשך שבוע יוטל סגר לילי על 40 ערים וישובים המוגדרים כאדומים במדרג התחלואה של נגיף הקורונה, ובהם שכונות בבית שמש • במהלך השבוע הקרוב מערכת החינוך הפורמלית באזורי הסגר ובשאר הערים בהם הוטלו ההגבלות לא תפעל
סגר - אילוסטרציה | צילום: מהדריניוז
סגר - אילוסטרציה | צילום: מהדריניוז

בשעות האחרונות אושרה באופן סופי ההחלטה להטיל עוצר לילי על 40 ערים וישובים, בהם נמצאות שכונות בבית שמש, למשך שבוע, כאשר ההגבלות יכנסו לתוקף כבר הערב ב-19:00 ויהיו תקפות מידי לילה עד השעה 5:00 בבוקר. במסגרת ההגבלות תוגבל היציאה מהבית עד למרחק של 500 מטר ומערכת החינוך בערים אלו לא תפעל במשך תקופה זו.

מאז סוף השבוע האחרון, ההחלטה בנוגע לסגר על הערים והשאלה על איזה מהם ובאיזו צורה הן יחולו, ידעה עליות ומורדות. בתחילה דובר על סגר מלא, כפי שידעו מספר שכונות כאן בעיר במשך החודשים האחרונים. בעקבות כך, נשמעה התנגדות נחרצת מצד הנציגות החרדית, שטענה לאפליה ולחוסר ענייניות ואפקטיביות בהחלטות אלו.

בעקבות הדיווחים בסוף השבוע האחרון על כוונה להטיל סגר על ערים מסוימות ובהם בית שמש, יצאה ראש העיר עליזה בלוך נגד זה ומסרה, כי "שמעתי מהתקשורת על הכוונה להטיל סגר על שתי שכונות, להשבית את מערכת החינוך כולה ולהטיל סגר לילי על כלל העיר".

"אני מסרבת לקבל תכתיבים דרך אמצעי התקשורת", הוסיפה בלוך. "מישהו מבין את ההשלכות של סגירה חוזרת של כלל העסקים בעיר? סוגרים 45,000 תלמידים בשליפה וללא חשיבת עומק? כך לא מתבצעת עבודת מטה", כאשר קודם לכן פרסמה, כי "מצער מאוד שהמדינה שבה לנהל את השלטון המקומי דרך אמצעי התקשורת".

בהתנגדותה הנחרצת להטלת סגר נוסף על העיר היא הסבירה, כי "מדובר בכלי שנוסה שלוש פעמים, ונכשל. צריך לתת מענה מוסדר ולא שליפות. חמ"ל הפינויים של עיריית בית שמש ממשיך בתפוקה מלאה לפנות חולים ומבודדים מהעיר. אני קוראת לפרופ' גמזו לעצור כל צעד חד צדדי ולהימנע מהטלת סגר על שכונות בעיר".

בתוכנית המקורית הסגר היה אמור להתחיל כבר בשעות הערב אמש, אך בשל חילוקי דעות בתוך הממשלה והחלטת ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים שגובשה רק בשעות הלילה המאוחרות בנוגע לרשימת הערים שיכנסו לסגר - מועד תחילתו של הסגר נדחה להיום.

במוצאי שבת האחרונה נערך מפגש זום בין ראשי הערים החרדיות לאלוף במילואים רוני נומה, האחראי על המגזר החרדי במאבק מול נגיף הקורונה, אך נקטע באמצע על ידי המשתתפים שהבינו כי מדובר בשימוע לקראת הטלת הסגר. "רוני גמזו משחק בך, שולח אותך לסיבוב עלינו. אם ככה היו מקיימים שימוע לראשי ממשלה הם כבר היו בכלא", אמר ראש עיריית אלעד ישראל פרוש לנומה.

על פי הכללים שנקבעו בוועדת החוקה של הכנסת, לפני הטלת סגר על עיר מסוימת, הממשלה מחויבת לערוך שימוע לראש הרשות ולממונים ולטענת ראשי הרשויות שהשתתפו לא נאמר להם קודם הפגישה כי מדובר בשימוע - ובהתאם לכך פיצצו את הפגישה הווירטואלית ודרשו לקיים שיחה באופן פרטני עם כל אחד מהם.

במהלך יום ראשון אכן התקיימו פגישות אלו. אחרי שראש העיר ישראל פרוש ישב לפגישה ממושכת עם אחראי המגזר החרדי האלוף במילואים רוני נומה, האחרון הוציא המלצה לוועדת השרים שלא להטיל סגר על אלעד. בראיון שהעניק לרדיו 'קול חי' אמר פרוש: "במוצאי שבת אמרתי לו: 'רוני נומה, אתה איש מוערך. גמזו משחק ברגשות שלך ומשחק דרכך ברגשות שלנו".

על פי הדיווח ב'ynet', כאשר זומנה ראש העיר עליזה בלוך לשימוע אצל הממונה על המאבק בנגיף הקורונה במגזר החרדי רוני נומה, היא סירבה בתחילה בטענה כי בית שמש אינה עיר חרדית. לבסוף היא הגיעה לשימוע והתנגדה נחרצות לסגר, כשאף הוסיפה וטענה כי השבתה של מערכת הלימודים לא ריאלית, משום שחלקים גדולים מהמגזר החרדי לומדים במוסדות חינוך לא פורמליים וממילא ואינם מחויבים למשרד החינוך.

במהלך השימוע אף טענה ראש העיר כי  מתוך כלל החולים בבית שמש, 100 הם תלמידי ישיבות שלא היו בעיר בשבועות האחרונים, אל נמצאים בישיבות מחוץ לעיר מאז שהתחיל חודש אלול. בנוסף, בלוך הציגה את המקרה של ישיבת 'אורחות משה' בעיר, בה נדבקו כ-70 מתלמידי הישיבה, וכפי שדיווחנו למרות הכוונה להוציא את התלמידים למתחם בידוד מחוץ לעיר, הם סורבו ואף אוימו על ידי פיקוד העורף.

במקביל לשימוע, ביום ראשון היה אמור להגיע לביקור בעיר פרויקטור הקורונה ומנהל תוכנית 'מגן לישראל' פרופסור רוני גמזו, אך רבע שעה לפני הביקור בוטל, ככל הנראה בשל לו"ז צפוף. ראש העיר עליזה בלוך אמרה בראיון ל'רשת ב', כי "הקשר עם פרופ' גמזו מצוין. הייתה צריכה להתקיים פגישת עבודה אצלנו, אך 10 דקות לפני קיבלתי הודעה שלא תתקיים - אני עדיין מחכה לו".

בעקבות הלחצים, הסגר, כאמור, לא יוטל באופן מלא כמתוכנן והוא יחל כל ערב בשעה 19:00 וימשך עד לשעה 5:00 בבוקר. בשעות אלו תוגבל התנועה עד 500 מ' מהבית, למעט לצורך הצטיידות במזון וצרכים רפואיים חיוניים, כשבעקבות כך אף ‏יסגרו העסקים, למעט עסקים חיוניים, יסגרו בשעה 19:00. בנוסף, מערכת החינוך הפורמלית תיסגר בערים האדומות אליהן הוטלו ההגבלות, אך יוחרגו מהחלטה זו מסגרות החינוך הבלתי פורמליות.

עם ההחלטה להטיל סגר לילי על שכונות בעיר, גינה בחריפות יו"ר דגל התורה וממונה הבריאות בעיר ישראל סילברסטין את סגירת מוסדות החינוך והטלת העוצר הלילי על השכונות החרדיות בעיר ואמר, כי "הציבור החרדי בעיר לא יתן יד לא לסגירת מוסדות החינוך לא לעוצר לילי ולא לשום דבר שיפגע בציבור שלנו ללא סיבה וללא שקיפות, אנחנו לא נשתף פעולה עם ההחלטה הזאת. נעשה רק מה שיורו לנו גדולי ישראל".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.