בצלמו למח"ש: "לפתוח בחקירה כנגד שוטר שביצע ירי חם"

יוסי לוז
כ"ט טבת ה'תשפ"א 13/01/21
בעקבות אירוע הירי אמש, ארגון 'בצלמו' פנה לראש מח"ש בדרישה לפרסם את התיעוד ממצלמת גוף השוטר וכן לפתוח בחקירה נגדו • מנכ"ל 'בצלמו': "לא ייתכן שמפגינים בבלפור פוצעים בלש משטרתי ולא נעשה להם דבר, ואילו חרדים בבית שמש- כלפיהם ישר נעשה שימוש בירי באש חיה"

בעקבות אירוע הירי אמש בלב שכונת רמה ב', במהלכו מתנדב משטרה ירה לאוויר שני כדורים לאחר שלטענתו חש סכנה, ארגון 'בצלם' פנה היום לראש המחלקה לחקירות שוטרים, בדרישה כי יורה לפרסם את התיעוד ממצלמת הגוף של השוטר היורה וכן לפתוח בחקירה מולו בעניין.

תחת הכותרת, "דרישה דחופה לפתוח בחקירה כנגד שוטר שביצע ירי חם במהלך אכיפת תקנות קורונה", כתב היועמ"ש של הארגון עו"ד מיכאל ליטווק לגב' קרן בר מנחם ראש מח"ש, כי "פורסם במדיה מקרה מדאיג מהעיר בית שמשף בו שוטר ביצע ירי חם  במהלך אכיפת תקנות קורונה סמוך למוסד חינוכי שלכאורה הפר את ההנחיות הקורונה".

"לפי הוראה פתיחה באש השימוש בכלי ירייה מותר רק במקרה של סכנת חיים כדי להדוף תקיפה באמצעות נשק חם או קר, ושנשקפת סכנת חיים מוחשית, ורק אם אין דרך אחרת בנסיבות העניין להתגבר על התוקף", כתב עוה"ד ליטווק.

בדבריו כתב היועץ המשפטי של הארגון, כי "אין צורך להרחיב אודות הסכנה בביצוע ירי חם באזור עירוני ומאוכלס סמוך למוסד חינוכי, מה שיכול בנקל לגרום לנפגעים בלתי מעורבים. קשה  לדמיין היה, תרחיש מאין זה שהיה קורה במהלך אכיפת תקנות קורונה ב'מסיבות סילבסטר' בעיר ת"א".                                                                                                                                     

מנכ"ל 'בצלמו', שי גליק, מסר: "לא ייתכן שיש בידול בין המפגינים. לא ייתכן שמפגינים בבלפור פוצעים בלש משטרתי ולא נעשה להם דבר, ואילו חרדים בבית שמש- כלפיהם ישר נעשה שימוש בירי באש חיה. גם לחרדים יש זכויות אדם".

נציין, כי מוקדם יותר היום עלה נושא זה לדיון גם בוועדת החוקה של הכנסת. חבר הכנסת משה טור פז מתח ביקורת על המקרה ואמר, כי "זה אירוע חמור ביותר". המשנה ליועץ המשפטי של המשטרה טען מנגד, כי השוטר "חש בסכנה ובעקבות כך ירה 3 יריות באוויר".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.