בליל תשעה באב: חרדי מהעיר נעצר באלימות

יוסי לוז
ט' אב ה'תש"פ 30/07/20
אחרי שהיה מעורב בהפגנות שנערכו ברחוב בלפור, אמש נעצר חרדי תושב העיר בחשד לתקיפת שוטרים • אחרי שהתמהמה מלהישמע להוראות, ניתז עליו גז פלפל והוא נעצר באלימות ובעקבות כך נפצע • חבר הכנסת עופר כסיף פנה לשר לביטחון פנים וקרא לפתוח בהליך פלילי נגד המעורבים - אך במשטרה דוחים את הטענות
צילום אילוסטרציה
צילום אילוסטרציה
צילום: משטרת ישראל

בשעות הערב אמש, ליל תשעה באב, נעצר תושב העיר על ידי המשטרה, בחשד לתקיפת שוטרים בהפגנות השמאל שנערכו בימים האחרונים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, תוך הפעלת כוח ואלימות כלפיו וסירוב השוטרים לאפשר לו לעדכן את בני משפחתו על מעצרו.

"בדרכי חזרה מקריאת מגילת איכה נעצרתי מחוץ לביתי על ידי שוטרים ונדרשתי לחקירה", שחזר ישראל פרוש, תושב העיר את מעצרו. "בשלב זה לא הייתי מודע לכך שאני חשוד בתקיפת שוטרים, אלא משהו שקשור לבקבוקי בירה שהבאתי ביום חמישי האחרון להפגנה".

העצור מוסיף כי קודם המעצר, "ביקשתי מהשוטר להגיד לאשתי, אישה עם שתי תינוקות חולים בבית, שאני נדרש ללכת לחקירה, על מנת שיימצא מי שידאג לילדינו בני השנה והשנתיים", אך למרות זאת, "המשטרה לא אפשרה זאת. השוטרים הפעילו כלפי אלימות חריגה: החל בריסוס גז פלפל לתוך פי, אוזני ואף דרך הצמדתי לרצפה, ועד לפציעתי, ככל הנראה באמצעות מפתח".

ישראל פרוש אף טוען כי במהלך המעצר נפצע בשל הכוח שהופעל כלפיו. "הגעתי למצב של קוצר נשימה חריף ודרשתי פינוי אמבולטורי. כשהגיע אמבולנס, הפרמדיק המליץ לפנותי לבית החולים אך המשטרה לא אפשרה זאת", הוא מתאר ומוסיף, כי "בתחנת המשטרה ההשפלה והתעללות נמשכו".

"כמי שסבל מקוצר נשימה בשל ריסוס גז הפלפל, הורדתי לרגע את המסכה ובתגובה השוטרים אזקו אותי והשכיבו אותי עם הגב על הרצפה והידיים האזוקות תחתי", משחזר ישראל את התעללות. "אחד השוטרים הניח עלי רגליים, אחר הציע לי אוכל 'לכבוד צום תשעה באב'. לבסוף נחקרתי במשך חצי שעה ושוחררתי לביתי מבלי שהמשטרה נתנה לי חזרה את הארנק או את המפתחות לרכב".

על פי הפרסום, כאמור, הוא היה רשום לזימון לחקירה, בשל חשד לתקיפת שוטרים בהפגנות ברחוב בלפור בירושלים, בהן היה מעורב. בנושא זה נציין, כי בימים האחרונים פתח קבוצת ווטסאפ לתיעוד אלימות השוטרים, במטרה לחשוף את פרצופם ולמגר התנהגות זו.

בעקבות המעצר, חבר הכנסת עופר כסיף מ'הרשימה המשותפת' כתב בחשבונו בטוויטר: "בעקבות מעצרו האלים של ישראל, פעיל חרדי בט' באב, פניתי כעת לשר אוחנה. המעצר והדרך בה בוצע נראים כהתנכלות אלימה לפעיל חברתי בשל פעילותו ואולי אף בשל ש"העז" לתעד אלימות משטרתית. ריסוסו בגז פלפל בעת צום הוא עינוי לכל דבר. אני קורא להליך פלילי נגד המעורבים וחשוב מכך - נגד מי ששלח אותם"

במשטרת ישראל הגיבו לטענות ומסרו, כי "כך נראה עוד פרסום מעוות כלפי המשטרה והשוטרים, שמציג רק את אמצע האירוע ולא את תחילתו. בבדיקת זהותו של החשוד עלה כי הוא דרוש לחקירה במשטרה בגין מעורבותו באירוע אלימות בהפגנה בחשד שתקף אדם. כפי שניתן לראות במצלמות הגוף, השוטר הסביר לחשוד באופן אדיב את סיבת עיכובו ואת זכויותיו וביקש ממנו מספר פעמים להתלוות אליו לניידת".

"החשוד החל להתווכח עם השוטר, סירב לעיכוב, ניסה להכשיל את האכיפה ולא מילא אחר הוראות השוטר. אז נאלצו השוטרים לעצרו תוך שהוא מתנגד באופן אקטיבי וברוטאלי למעצר ומונע את השלמתו", הוסיפו במשטרה. "השוטרים נאלצו להשתמש בכוח סביר להשלים את המעצר, כשבאותה העת החלו להתגודד סביבם חבריו של החשוד אותם הזעיק בתחילת האירוע בכדי לצלמו ולעורר פרובוקציות. גם בניידת ובתחנה, המשיך בהתנהגותו הפסולה כשניסה לגרום נזק לניידת, איים על השוטר כי יגיע לביתו, קרא לשוטרים נאצים וכיו"ב".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.