באירוע מיוחד: משתתפי ה'הדף היומי' סיימו יומא

יוסי לוז
ה' אב ה'תשפ"א 14/07/21
השבוע התקיים בבית המדרש 'ממזרח שמש' שבשכונת הקריה החרדית בעיר, סיום מסכת יומא שנלמדה ע"י מגיד השיעור וראש כולל ' קניין יוסף' הגאון הרב פנחס בלויא • באירוע השתתפו מייסד בית הכנסת ח״כ משה אבוטבול והגאון רבי חיים רובינשטיין רב שכונת רמת עזרא ברמה ד'2

לרגל סיום מסכת יומא בדף היומי, משתתפי השיעור הקבוע בבית המדרש 'ממזרח שמש' בעיר יישבו לסעודה של מצוה בהשתתפות מגיד השיעור הגאון הרב פנחס בלויא, ראש כולל 'קניין יוסף' בעיר, שערך את סיום המסכת.

באירוע המיוחד השתתפו מייסד בית הכנסת ח״כ משה אבוטבול והגאון רבי חיים רובינשטיין רב שכונת רמת עזרא ברמה ד'2, אשר בירך את מגיד השיעור שיזכה בהמשך הרבצת התורה מתוך סייעתא דשמיא.

בדבריו עמד הרב רובינשטיין על דברי חז"ל שאומרים: "'כל דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאילו נחרב בימיו'. נשאלת השאלה האם אדם שלקח אגרטל יקר ושברה וכל החדר מלא ברסיסים ושיירי האגרטל והגיע אדם לשם ולא אסף את השברים והרסיסים האם חומרתם שווה?".

"אלא בספרים הקדושים כתוב שבית המקדש השלישי יבנה מהמעשים הטובים של כל יהודי, כל מצווה ומצווה שכל יהודי עושה נבנית לבנה אחת לבית המקדש", הוסיף הרב רובינשטיין ואמר, כי "דרגת וחשיבות האבנים והלבנים נקבעים לפי גודל המאמץ וההשתדלות לקיים את  המצווה, מי שמתאמץ יותר הלבנה שלו יותר חזקה ויותר איתנה ובכל מצווה ומצווה שעושה כעת בונה את בית המקדש".

בדבריו הוסיף רב שכונת רמת עזרא, כי "כתוב בפסוק: 'אבן מקיר תזעק' - ומסבירים המפרשים שהכוונה היא שכל אבן תזעק פלוני בנה אותי, אלמוני בנה אותי כך שכולם ידעו ויכירו בכל אבן את אותו אדם שקיים את המצווה שמחמתו נבנה הקיר הזה, הכותל הזו. ובוודאי שכל הלומדים תורה אע"פ שזה בא מחמת קושי ומאמץ בסוף יום עבודה ועמל הפרנסה ובכל זאת מגיעים לשיעור כמה קירות וכתלים נבנים מחמת זה לבית המקדש במהרה בימינו".

ח"כ הרב משה אבוטבול ראש הקהל ומייסד בית המדרש עמד על דברי הפרשה בתחילתה: "וידבר משה אל ראשי המטות וגו' ככל היוצא מפיו יעשה, הקב"ה אמר למשה רבינו ע"ה שידבר דווקא לראשי הקהל וראשי הציבור שרגילים להבטיח הבטחות רבות והרבה דיבורים ובפועל לא מקיימים את מוצא פיהם ומשקרים ומכזבים כדי שמשה רבינו יוכיח אותם על זהירות ואחריות מוצא הפה ואמירת האמת ואיסור החמור של שקר".

"מאידך משה רבינו איש האמת שנצטווה מהקב"ה ללחום את מלחמת מדיין ואח"כ ייאסף אל עמיו, לא השתהה ולא התעכב למרות שהיו לו כל מיני דרכים ואפשרויות למשוך את הזמן ולמרוח את הזמן בעניין מלחמת מדיין לא עשה כן אלא הזדרז לקיים את רצון הבורא ואמר: "החלצו מאתכם אנשים לצבא וגו'".

בתום דבריו הודה למגיד השיעור הגר"פ בלויא על מסירותו הרבה למסירת השיעור ולחברי בשיעור על התמדתם הגדולה בהגעה לשיעור. כמו"כ ציין הרב אבוטבול את הסיפוק הגדול שבס"ד בשבוע שעבר נערכו עשרה סיומי מסכתות ע"י האברכים בכולל ערב השוקדים בבית המדרש 'ממזרח שמש' וכי השיעור של הרב בלויא 'הוליד' שיעור נוסף לדף היומי שנאמר כל ערב ע"י הרב שמואל רז ומחזק את הציבור.

מגיד השיעור הרב בלויא עמד בדבריו על גודל החשיבות שלא יעבור יום אחד בלא לימוד תורה על שום אדם מישראל ואפילו מי שלא הספיק יום אחד להגיע לשיעור יבוא למחרת ואפילו שלא הגיע כל השבוע יבוא יום אחד בשבוע וזאת ועל זאת רומזת המסכת הזו יומא מלשון יום, כיום הכיפורים שהוא יום אחד בשנה ויום כ"כ גורלי וכ"כ בסיסי ויסודי לעם ישראל כן כל יום ויום בבחינת עצמו הוא יום גורלי לעם ישראל. הקהל התפזר מתוך התרוממות הרוח והגשם כיאה לכבודה של תורה והחלו את השיעור הראשון במסכת סוכה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.