אשת חיל מתכוננת לפסח

ח' ניסן ה'תשע"ז 04/04/17 2
יש שלוש סוגי נשים שמנקות לפסח: האחת שסיימה לנקות לפסח בטו בשבט, השנייה שסיימה לנקות לפסח בפורים והשלישית, שנוסעת עם בעלה לאוקריאנה לשמוע את החזן שמואל רבינוביץ (לא שיש שם של חזן כזה). שלושת הנשים האלה המעצבנות ,פיספסו את ההכנות האמיתיות לחג!

הימים האלה עד לערב החג ,הפריחה של העצים, הריח באוויר, גורמים לי לריגושים פנימיים, אני מרגישה את הנשמה שלי ,שרוצה לצאת ולרוץ בשדה ירוק פתוח ומלבלב, לשכב על הדשא כשהשמש מחממת ומרפאה אותי מכל חיידקי החורף...אח חלומות, חלומות... מהר כשאני מבינה שנשאר פחות משבוע עד ערב החג .....הצילו.....האמת שאני סתם בלחץ בסה"כ אני בקצב טוב ממש.(נשאר לי רק המקרר, כמה מדפים במטבח, תנור ,ניקויי אחרון של הכיסאות חצר.... הצילו) האמת ,שזכיתי לשמוע את הרבנית ימימה מזרחי, כל יום רביעי בשעות הבוקר המאוחרות במתנס שבע ,והיא מאד חיזקה אותי בכל הנושא של הניקיון ,אני זוכרת שיצאתי מהשיעור שלה ופשוט רצתי לשפשף, לנקות ,לצחצח ,כי ידעתי ,כמו שהיא אמרה: " את מצחצחת למטה, מנקה פירורים קטנים ומשהו גדול  זז למעלה. "

יש שלוש סוגי נשים שמנקות לפסח: האחת שסיימה לנקות לפסח בטו בשבט, השנייה שסיימה לנקות לפסח בפורים והשלישית, שנוסעת עם בעלה לאוקריאנה לשמוע את החזן שמואל רבינוביץ (לא שיש שם של חזן כזה). שלושת הנשים האלה המעצבנות ,פיספסו את ההכנות האמיתיות לחג!

נשים יקרות תקשיבו מה כתב הגאון חיד"א הסבא של החיד"א שנקרא" חסד לאברהם" ,"כל שנה ושנה מפורים ועד פסח שלושים יום לפני פסח, השם יתברך, עושה להם לישראל משוא פנים,(משהו שלא מגיע לך בכלל) ומוציא נפשותיהם מהיכלות הטומאה והצער קצת ,קצת, כל יום, ובערב ביעור חמץ עומדים כולם נקיים ושמחים." אתן קולטות? ועכשיו זה הזמן המתאים והמסוגל ביותר לניקיונות הנפש והנשמה, הוצאת הטומאה מהבית. ישנן הרבה נשים שאומרות טוב שלושה ימים לפני אני אקסח את הכול, או שבוע לפני אתחיל ב"בום" אחד וגמרנו. – וזה לא עובד ככה בכלל.

ועכשיו גילוי מסטי אפילו שלא ניקית כלום השם מנקה לך שכבות של אבק שיורדות לך מהנשמה מתנקה, מתנקה מתחדשת.

כל העניין הוא לקלף כל יום קצת, קצת ,קצת מהלכלוך עוד קליפה עוד שיפשוף  במשך שלושים יום. אין קיצורים ,אין קסמים לכל דבר יש את הזמן שלו והקצב שלו ,כמו שאי אפשר לעשות הפסק טהרה יום לפני המקווה, או מיד אחרי ההפסק לטבול במקווה ,חייב להיות הזמן המדויק להפסק ואחר כך ספירת 7 ימים נקיים . אי אפשר להקדים את המאוחר. אנחנו הנשים בנויות לתהליך וגם הניקיונות  הם תהליך, המחזוריות של האישה הליכלוך הטמאות ,ההפסק ,ההתנקות ,זריקת מים, שמולידה תינוק חיים ,כך גם ההכנות לחג: הניקיונות , השיפשופים, הוצאת הטומאה תוליד משהו חדש.  אנחנו מכינות את הבית ומארגנות אותו על מנת לתת למשהו גדול וחדש להיכנס אלינו.

רבי פנחס מקוריץ אומר:" הטרחות שטורחים על הבית לערב פסח ע"י  זה אדם שוכח צרות עצמו בבחינת פושט צורה ולובש צורה, ורק ע"י העיסוק והלחץ בניקיונות של פסח יכול האדם לקבל חיות חדשה ואור חדש, לכן כצעד ראשון ישליך האדם מביתו חפצים שלא זקוק להם לפני פסח."

הזמן הזה של פסח הוא בעצם לעזוב את הצרות שלנו כי אין לנו זמן עכשיו לחשוב על הצרות שלנו, צריך לנקות לשפשף ואז אנחנו נותנות להשם להיכנס, אנחנו מרפות מהישועה, כי אנחנו כל כך עסוקות עם הקירצופים ואז מגיעה הישועה.

יש לי קרובת משפחה שכבר 6 שנים לא מצליחה להיכנס להריון הרופאים אומרים שהיא מאה אחוז ובעלה מאה אחוז, כל העניין זה שהיא בלחץ, וזה מה שמעכב את הדברים, אולי הפסח הזה היא תהייה טרודה בהכנות עד שתשכח את הצרה של עצמה אמן ואמן שהשם יברך את כולנו לזכות ולהכין את עצמינו לערב החג,אז עכשיו זה הזמן להיות בלחץ, ולדאוג רק להצלחת הערב הגדול הזה, להתכונן ולהכין את עצמינו לקבל את המתנה הגדולה ששולח אלינו השם יתברך אמן ואמן .

 

ומה עם הבעל ? מה, הוא לא יכול לעזור?

לפני שבוע בעלי שאל אותי מה כל השקיות האלה למה כל הבאלגן הזה ????!!!!! אמרתי לו "אני מנקה  ל  פ  ס  ח  !!!!"

אצל גברים אין תהליך כמו אצלנו הנשים, גברים לא מבינים תהליך ,גברים יותר בעניין של לפתור בעיות בדרך המהירה והקצרה. בעלי הציע שנביא צינור של מים ונשפריץ על כל הבית נטהר אותו ונגמור. אמרתי "בעלי איך אפשר הילדים ,הספרים התמונות..."

הגברים לא מבינים תהליך לכן הניקיונות הם לא בשבילם, הם יעזרו רק ביום יומיים האחרונים וזה באמת מספיק , אבל אנחנו זוכות לטיהור הזה ,הניקוי הפנימי ההכנה לדבר הגדול שיגיע.

וחשוב שבזמן שאנחנו מנקות כמו עבדים מקרצפות, משפשפות להוציא את המסטיק שנדבק לריצפה, לא לשכוח את היעד שבזכותו אנחנו נמצאות על הרצפה ,לזכור שאנחנו עמלות לרגע הגדול של ערב החג לגאולה הפרטית שלנו. ערב החג יום שני בשעה 00:41 מתחילה שעת רצון גדולה ,ענקית לא לפספס ולהגיע לערב החג כמו קורבן פסח מחוקה על הכיסא.

ניקיון הוא לא מטרה הוא אמצעי להגיע. ניקיון הוא לא תגובה ללכלוך, הוא הכנה לחידוש מעלף ומהמם שהולך להגיע אלי, תפסיקי להיות יצור שמגיב ללכלוך תפסיקי ! ניקיון זה לא אישה מגיבה, אלא אישה מחכה מכינה את עצמך למשהו ענק, מפנה מקום ...למשהו חדש.

אישה יקרה על כל עשיה קטנה שלך וכול שפריץ של k- 300  השם רושם לך הכול, את תקבלי שכר על זה ,אין דבר כזה שמעשה קטן ילך לאיבוד.

את ניגשת  לפינות השחורות שלך בבית שבחיים לא הגעת אליהם ,שהעלו שפם וזקנקן לא חדרת אליהם שנים, ופתאום לגלות איזה ילד שכחת אותו באיזה פינה. אם בפורים היינו צריכות במצב שלא לדעת "עד דלא ידע" אז פסח את חייבת לדעת !!!! לפני פסח את צריכה לדעת את הבית שלך. ולגלות פתאום שלבעלך יש כל כך מעט חולצות ושנים לא קנית לו חולצה והארון שלו מצטמצם עד לכדי שני מדפים, ואני לא אגלה לכם למה זה ככה (כי אני צריכה מקום לבגדים שלי) וחייבים חייבים לקנות לו ארון....שנה הבאה.

חייבת לדעת כל פינה כל מדף כל מגירה ובעיקר לזרוק לזרוק ועוד קצת לזרוק.

היכרתי אישה ששמרה את השיניים של אמא שלה שנשארו לה כמזכרת ממנה מהשואה , למה להשאיר בבית פינות אבלות ...לשחרר זיכרונות, לשחרר ולזרוק.

יהדות אוסרת להפוך את הניקיונות לאלילות.

 

מי שעושה מהניקיון מטרה היא הופכת לעבד ומפספסת הכול.

מי שמבינה שהניקיון הוא הכנה למשהו מהמם וגדול שעומד לקרות – זוכה לכך !!!

 

שהשם יברך כל אחת שכל שיפשוף ומאמץ שעשתה למטה יתעוררו עבורה ישועות מלמעלה נחת והרבה שימחה.

חג שמח נשות חיל הצדקניות.

 

מתוך שיעורי התעוררות של הר' י. מזרחי ממבטה של מ. בן לולו

 

                                                                                                       

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • מיטל את כותבת מוכשרת. אשרייך
  • כל כך מחזקת ומנחמת ..