אכיפת הסגר: קנסות ושימוע למוסדות שפעלו בניגוד להנחיות

יוסי לוז
כ"ד תשרי ה'תשפ"א 12/10/20
במהלך פשיטה משטרתית על שכונות בעיר, אותרו מספר מוסדות שפעלו בניגוד להנחיות וההגבלות ובעקבות כך חולקו קנסות על סך 5,000 שקלים לאחראיים • אחד מתושבי העיר ל'מהדריניוז': "המשטרה חזקה על חלשים. מול אוכלוסיות קיצוניות הם לא מעיזים לנקוף אצבע ומעדיפים להתעלם, על אף ששם הסיכון הוא פי כמה וכמה"

כוחות משטרה בכניסה לשכונות חפציבה | באדיבות המצלם
כוחות משטרה בכניסה לשכונות חפציבה | באדיבות המצלם

כוחות משטרה פשטו הבוקר על מספר שכונות בעיר ואיתרו מספר תלמודי תורה וגני ילדים שפעלו בניגוד לחוק, על אף ההגבלות האוסרות את הפעלתן, בהתאם לסגר שהוטל בשבועות האחרונים.

במהלך הפשיטה אותרו מספר תלמודי תורה המשתייכים למגזר הליטאי, החסידי ואף כאלו השייכים לזרמים היותר קיצוניים בעיר, ובעקבות כך בחלקם אף האחראיים קיבלו קנסות על סך 5,000 שקלים ואף באחד מהם האחראי זומן לשימוע במשטרה.

מדוברות המשטרה נמסר, כי "כוחות משטרת ישראל הפועלים בעיר בית שמש, איתרו במהלך היום 5 מתחמים בהם הופעלו 2 גני ילדים ו 3 בתי ספר, בהם שהו ולמדו עשרות ילדים בניגוד להנחיות. כחלק מפעילות המשטרה לאיתור מוסדות, בתי ספר וגנים פרטיים שפתחו את שעריהם בניגוד להנחיות, איתרו השוטרים לאורך היום את הגנים ובתי הספר שנפתחו במתחמים פרטיים ופעלו על מנת להפסיק את הלימודים ולפזר את הילדים חזרה לבתיהם. לאחר מכן רשמו קנסות על סך 5000 ש"ח ל 5 האחראים, אחד מהם זומן בנוסף לשימוע במשטרה".

בשיחות עם מספר תושבים מהעיר, נשמעת טענה שחוזרת על עצמה שוב ושוב ולפיה בשכונות מסוימות מעדיפה המשטרה להתעלם מההנחיות ובכך דה פקטו מאפשרת להם להמשיך בשגרת קיומם ללא מפריע.

"מי שהסתובב ברמה ב' במהלך החג לדוגמה, ראה מה זה אוזלת יד של המשטרה", אומר אחד מתושבי העיר ל'מהדריניוז'. "בתי הכנסיות פעלו כרגיל, שמחות בתי השואבה נערכו כבכל שנה, עם מאות אנשים בתוך מבנים סגורים וללא מסכות. אפי' ברחוב עצמו לא ראיתי אנשים עוטים מסכות".

אותו תושב מוסיף וטוען, כי "המשטרה חזקה על חלשים. מול אותן אוכלוסיות קיצוניות הם לא מעיזים לנקוף אצבע ולכן מעדיפים להתעלם, על אף ששם הסיכון להגברת התחלואה הוא פי כמה וכמה. הרבה יותר קל לפזר מוסדות לימוד בשכונות יותר רגועות (שגם על הסיכון בהפעלתן אפשר להתווכח..), לפרסם תמונות ולייצר מצג שווא: הנה, אנחנו אוכפים את הסגר".

נזכיר, כי במהלך חג הסוכות נרשמו תקריות רבות בעיר, בהן הפרו בשכונות מסוימות את הגבלות שהוטלו בעקבות הסגר. באחד המקרים, בשכונת חפציבה, אף הותקף צוות תקשורת שהגיע לסקר את ההפרות ובמקרה נוסף הותקף חייל שעבר עם רכבו במקום.

בעקבות מקרים אלו פתחה המשטרה בחקירה ועצרה מספר חשודים בבתיהם, צעיר בשנות ה-20 לחייו וחשוד נוסף כבן 16, לאחר שהיה חשד לגביהם כי היו מעורבים בהפרות הסדר שהתרחשו בשכונה.

בעקבות המקרה הוציאה ראש העיר עליזה בלוך הודעת גינוי בה נאמר, כי "תקיפת חייל היא מעשה בריוני ומכוער. אני מגבה, תומכת ומחזקת את המשטרה על חקירה מהירה ומעצר, על פי החשד, של מפירי הסדר. נמשיך לשתף פעולה עם משטרת ישראל כדי לגדוע כל ניסיון לערער את מרקם החיים המיוחד בעיר בית שמש".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.